پستانک (گول زنک)

یکشنبه 22 فروردین 1400 8

استفاده از پستانک به هیچ وجه برای نوزاد و شیرخوار توصیه نمی‏شود.
دلایل:
- کودکی که گریه می‏کند ممکن است مشکل داشته باشد و پستانک مشکل شیرخوار را حل نمی‏کند.
- پستانک هرگز جایگزین بغل کردن و نوازش کودک نمی‏شود و نمی‏تواند به او آرامش واقعی ببخشد.

سوختگی در محل کهنه نوزاد

شنبه 21 فروردین 1400 35

امروزه خوشبختانه بیشتر نوزادان لاستیک می‏شوند، البته هنوز هم این تصور غلط که قنداق بهتر از لاستیک است در برخی خانواده‏ها وجود دارد.
ناحیه تناسلی شیرخوار به دلیل تماس با ادرار و مدفوع، گرما و رطوبت موضعی و اصطکاک پوست با کهنه و لاستیک در معرض آسیب سوختگی است، که به دلیل همراه بودن با خارش و سوزش می تواند باعث بی‏قراری و ناراحتی کودک شود.

تغذیه کمکی در شیرخواران

یکشنبه 15 فروردین 1400 69

شیر مادر غذای طبیعی برای شیرخواران است و آنها بایستی در 6 ماه اول فقط از شیر مادر تغذیه شوند. پس از این دوره غذاهای كمكی مورد نیاز خواهد بود. برای اطمینان از اینكه شیرخواران به خوبی رشد كنند و سالم باشند، بسیار اهمیت دارد كه بدانیم چه غذاهایی را، چه مقدار و چند بار در روز به آنها بدهیم.

دستور تهیه ی غذای کمکی برای کودک

یکشنبه 15 فروردین 1400 69

دستور تهیه چند نوع غذای کمکی برای نوزادان بالای 6 ماه و کودکان

تب در شیرخواران

یکشنبه 15 فروردین 1400 35

منظور از تب، درجه حرارت بالای 37/8 درجه سانتی‏ گراد است که توسط دماسنج‏ های طبی اندازه ‏گیری می‏شود. گاهی پدر و مادر دست خود را روی بدن کودک گذاشته و بدن او را گرم احساس کرده و گمان می‏ برند تب دارد که نادرست است.

اسهال شیرخواران

یکشنبه 15 فروردین 1400 45

اسهال عبارت است از دفع مدفوع شل و آبکی بیش از سه تا چهار نوبت در شبانه روز. همان‏طور که قبلا اشاره شد ، کودکانی که با شیر مادر تغذیه می‏شوند ممکن است روزانه شش تا هشت نوبت هم دفع مدفوع داشته باشند که اسهال تلقی نمی‏شود و نیاز به درمان ندارد. گاه دیده می‏شود یک شیرخوار سالم به دنبال هر بار مصرف شیر مادر دفع مدفوع دارد که والدین بعضا به غلط و خودسرانه شروع به مصرف داروهای مختلف می‏کنند که ممکن است عوارض خطرناکی در پی داشته باشد.

سرما خوردگی در شیرخواران

یکشنبه 15 فروردین 1400 166

سرما‏خوردگی شایع ‏ترین بیماری عفونی در شیرخواران است، ممکن است 5 تا 8 نوبت در سال تکرار شود. علایم کلی آن عبارتند از: تب، آبریزش بینی، ترشحات چشم‏ ها و سرفه ، بیماری معمولا ظرف 2 تا 3 روز خود به خود بهبود می یابد.

دندان شیرخواران

یکشنبه 15 فروردین 1400 105

بیشتر والدین در شش ماهه اول زندگی فرزند خود، منتظر درآمدن دندان ‏های او هستند که این انتظار گاهی با نگرانی‏ های فراوانی همراه می‏شود. برخی تصور می‏کنند اگر دندان کودک دیرتر درآید تاخیر در رشد یا تکامل او خواهد بود. برخی فکر می‏کنند درهنگام بیرون زدن دندان، کودک مبتلا به تب، سرماخوردگی، اسهال و استفراغ شده که سبب بروز مشکلات مراقبتی و درمانی می‏شود.

واکسیناسیون اطفال

یکشنبه 15 فروردین 1400 87

تمامی شیرخواران و کودکان باید از روز اول پس از تولد بر اساس جداول و برنامه‏های مشخص شده از سوی وزارت بهداشت واکسینه شوند، چرا که بهترین و موثرترین راه برای پیشگیری از بیماری‏های عفونی خطرناک واکسیناسیون است.

مراقبت از اطفال

یکشنبه 15 فروردین 1400 71

هیچ کس نمی‏خواهد عمدا به کودکی آزار برساند، ولی سوانح مختلف گاهی سبب بروز آسیب‏های شدیدی در اطفال می‏شوند. حوادث کوچک، که قسمتی از روند طبیعی رشد و تکامل همه اطفال بوده، غیرقابل اجتنابند و در واقع راهی هستند برای شناخت دنیای اطراف و کسب تجربه. در حوادث جدی‏ تر اغلب کوتاهی از جانب بزرگترهاست که یا به طور مستقیم سبب بروز حادثه می‏شوند و یا غیرمستقیم به دلیل عدم پیشگیری صحیح و به موقع مسئول هستند.

التهاب ملتحمه (کنژکتیویت)

چهارشنبه 22 مرداد 1399 1019

التهاب ملتحمه یا کنژکتیویت بیماری چشمی بوده که با ترشحات چرکی از چشم همراه است. این بیماری هم در بزرگسالان و هم در نوزادان بروز می کند اما برای نوزادان می تواند خطرناک باشد.

سکسکه

سه شنبه 21 مرداد 1399 1223

صداهای ناگهانی که به دلیل انقباض عضله دیافراگم ایجاد شده و غیر ارادی هستند را سکسکه گویند. سکسکه نوزاد بیماری خطرناک و نگران کننده ای نبوده و معمولا پس از غذا خوردن اتفاق می افتد.

نفخ شکم

دوشنبه 20 مرداد 1399 1308

تجمع هوا در معده و روده که باعث ناراحتی کودک می شود، نفخ نام دارد. این اتفاق در نوزادانی که هوای زیادی بلع می کنند، مقدار زیادی شیر مصرف می کنند و نیز نوزادانی که تغذیه ناکافی دارند، بیشتر رخ می دهد.

قولنج روده ای نوزاد (کولیک روده ای)

یکشنبه 19 مرداد 1399 1504

حملات گریه و ناراحتی شیرخوار در ساعات مشخصی از شبانه روز را کولیک گویند. این حملات که ممکن است تا چند ساعت طول بکشد و با گریه نوزاد و مشت کردن دست ها همراه است، با دفع گاز یا مدفوع بهبود پیدا کرده و کودک پس از بیدار شدن مشکلی ندارد.

گریه نوزاد

چهارشنبه 15 مرداد 1399 1041

گریه راه ارتباط نوزاد با محیط اطرافش و اطلاع رسانی به والدین می ‏باشد؛ یک نوزاد سالم بین یک تا دو مرتبه در روز و هر بار حدود 5 تا 10 دقیقه گریه می کند و این مسئله امری طبیعی است.

زردی نوزادان

سه شنبه 14 مرداد 1399 853

نوزادان معمولا در روزهای اول زندگی دچار زردی می شوند؛ زردی در روز سوم بروز پیدا کرده و اغلب تا هفته اول خود به خود بهبود می یابد. دلیل ایجاد زردی عدم تکامل کافی کبد در هنگام تولد است.

علایم خطر بیماری‏ها در نوزادان

دوشنبه 13 مرداد 1399 521

مقاومت بدن نوزادان در برابر بیماری ها کم است و اگر علائم بیماری جدی گرفته نشود و فورا نسبت به درمان اقدام نشود، می تواند منجر به مرگ آن ها گردد.

رشد شیر خواران

یکشنبه 12 مرداد 1399 519

رشد مناسب شیرخواران و کودکان، نشانه خوبی از سلامتی می ‏باشد و توقف یا تاخیر رشد ممکن است علامت هشدار دهنده بیماری‏ های خطرناک باشد.وزن، قد و دور سر سه پارمتری هستند که برای تعیین میزان رشد اندازه گیری و ارزیابی می شوند.

ویزیت نوزاد پس از ترخیص

شنبه 11 مرداد 1399 231

چند روز پس از ترخیص نوزاد از بیمارستان باید جهت انجام معاینات پزشکی به پزشک مراجعه کنید. در صورتی که علائم خطرناکی در وی مشاهده کردید این معاینه باید بلافاصله پس از ترخیص صورت گیرد.

نوازش و استفاده از مواد آرایشی

چهارشنبه 8 مرداد 1399 375

نوازش نوزاد توسط والدین تاثیر روانی زیادی بر وی داشته و نیز بر رشد و تکامل نوزاد موثر است. اما باید از بوسیدن مکرر و زیاد و محکم بغل کردن او خودداری کنید.