چه بالشی برای کودکان مناسب است؟

چه بالشی برای کودکان مناسب است؟

0 دیدگاه 23 آبان 1398 چاپ خبر بازدید: 3818
بالش مناسب کودکان
نكته: نوزادان تا سال دوم نیازی به بالش برای خواب ندارند.
استفاده از بالش برای نوزادان زیر دو سال احتمال خفگی و مرگ ناگهانی در خواب را افزایش میدهد. سر ظریف و حساس کودک, در بالش نرم فرو رفته و احتمال خفگی وجود دارد. بعلاوه سوراخ کوچک بینی...

 بالش مناسب کودکان  

 


نكته:  نوزادان تا سال دوم نیازی به بالش برای خواب ندارند.

استفاده از بالش برای نوزادان زیر دو سال احتمال خفگی و مرگ ناگهانی در خواب را افزایش میدهد. سر ظریف و حساس کودک, در بالش نرم فرو رفته و احتمال خفگی وجود دارد. بعلاوه سوراخ کوچک بینی نوزاد میتواند با بالش مسدود شده و وقتی کودک سرش را از طرفی به طرف دیگر برمیگرداند ممکن است بالش جلوی جریان هوا را بگیرد. استفاده از بالش به غیراز خفگی بالش احتمال سندرم مرگ ناگهانی نوزاد را بالا میبرد. اگر بالش با اسفنج و یا پشم شیشه پر شده باشد که ممکن است به طور تصادفي بیرون بیاید ، میتواند باعث خفگی شود. بالش کودک باید کوچک، سفت و صاف باشد

سن مناسب کودک برای استفاده از بالش:
برخي متخصصين اطفال براين باورند كه سن خاصی برای استفاده ازبالش وجود ندارد در حالی که بعضی معتقدند یک سالگی، سن مناسبی است تا به تدریج کودک نوپا را به استفاده از بالش عادت داد .زيرا در یک سالگی خطر خفه شدن کودک تا حد زیادی کاهش می یابد. اما توصیه می شود هر آنچه احتمال خفگی کودک را افزایش می دهد، از گهواره او برداشته شود.

باید یک بالش سفت، کوچک و صاف برای کودک انتخاب کنید. بهترين گزینه آن است که صبر کنید تا زمانی که نوزاد عادت کند به جای گهواره روی تخت بخوابد.

بالش های حاوی پر که فوق العاده نرم است، می تواند باعث بروز حساسیت در کودک شود و در صورت قرار گرفتن سر نوزاد زیر بالش، خطرخفه شدن وی وجود دارد.


نکاتی درباره بالش کودک:
- بالش کودک باید کوچک، سفت و صاف باشد.

- از خریدن بالش نرم خودداري نماييد.

- از بالش پر استفاده نكنيد زیرا علاوه بر احتمال خفگی، نوک تیز انتهای پر می تواند به کودک آسیب برساند.

- در صورت ندانستن اينكه بالش سفت است یا نرم آن را کمی فشار دهید و به سرعت بازگشت آن به حالت اول توجه کنید.

در صورتی که بازگشت به حالت اولیه طول بکشد، این نشانه سفت بودن بالش است. اگر به حالت اولیه باز نگردد یعنی این که خیلی نرم است. باید بالشی انتخاب کنید که نه خیلی نرم باشد و نه خیلی سفت.

چگونگي شروع به استفاده از بالش
دکتر احمد شاه فرهت میگوید: هنگامي كه تصمیم گرفتيد که بالش زیر سر کودک قرار دهید، در حالی که دارد به خواب می رود، این کار را انجام دهید. اکنون به راحتی می توانید وضعیت کودک خود را ببینید و مطمئن شوید که سر کودک ثابت روی بالش می ماند.

در صورتی که کودک سرش را خیلی حرکت می دهد، بالش را به آرامی بردارید و به مدت چند هفته از آن استفاده نکنید. از نظر دکتر فرهت پس از مدتی، می توانید دوباره امتحان کنید و هنگامی که مطمئن شدیدکودک سرش را درست روی بالش قرار می دهد، میتوانید مجددا استفاده از آن را شروع کنید.