شب ادراری کودکان

شب ادراری کودکان

0 دیدگاه 12 آذر 1398 چاپ خبر بازدید: 3144
شب ادراری یکی از مشکلات بسیاری از افراد، خصوصا کودکان است. پس اگر فرزند شما هنوز هم با وجود بزرگ شدن گاهاً رختخواب خود را خیس می‌کند، نگران نباشید. شب ادراری امری ناخودآگاه است و فرد بر آن اراده‌ای ندارد.

شب ادراری کودکان و علت های آن

شب ادراری کودکان

شب ادراری

یکی از مشکلات بسیاری از افراد، خصوصاً کودکان است. پس اگر فرزند شما هنوز هم با وجود بزرگ شدن گاهاً رختخواب خود را خیس می‌کند، نگران نباشید. شب ادراری امری ناخودآگاه است و فرد بر آن اراده‌ای ندارد. در واقع این مشکل زمانی بروز می‌کند که مثانه فرد در طول خواب آنقدر پر می‌شود که ظرفیت آن تکمیل شده و ادرار اضافی را به شکلی غیر‌ارادی خارج می‌کند.

تذکر : البته حس پر بودن مثانه آنقدر زیاد نیست که فرد را از خواب بیدار کند تا ادرار را دفع کند.

دلایل شب ادراری :

می توان به وجود اختلال در هورمون‌های بدن، مشکل مثانه، نا آرامی هنگام خواب، مصرف دارویی خاص، مشکلات روانی و یا ژنتیک اشاره کرد، اما یکی از مهمترین عوامل تأثیر گذار دیگر تغذیه است. برخی مواد غذایی هستند که بهتر است آنها را در طول شب و چند ساعت پیش از خواب مصرف نکرد.

دکتر فرهت می گوید : والدین چند ساعت پیش از خواب به فرزند خود اجازه نوشیدن شیر یا سایر لبنیات را ندهند. طبق تحقیقاتی که توسط مؤسسات پزشکی صورت گرفته، ثابت شده است که رابطه‌ای قوی میان مصرف شیر و مواد لبنی پیش از خواب و شب ادراری وجود دارد. در واقع کودکانی که پیش از خواب شیر یا ماده لبنی دیگری مصرف می‌کنند، بیشتر در معرض شب ادراری قرار دارند.

کافئین و شكلات و اثرات آنها :

همانطور كه می دانید کافئین ماده‌ای ادرار آور است و غذاها و نوشیدنی‌هایی که حاوی کافئین هستند تولید ادرار را افزایش می‌دهند. پس بهتر است که انتهای شب، از مصرف هر ماده غذایی کافئین‌دار خودداری شود. شکلات نیز حاوی کافئین است. به همین دلیل هم در افزایش ادرار موثر است، اما باید بدانید که میزان کافئین در همه شکلات‌ها یکسان نیست. معمولاً بر روی بسته‌های شکلات یا نوشیدنی‌های شکلاتی میزان کافئین موجود در آن درج شده است. به همین دلیل هم توصیه می‌شود پیش از مصرف شکلات و سایر محصولات وابسته به آن، حتماً اطلاعات مندرج بر آن را بخوانید.

مصرف مواد غذایی خاص :

هر انسانی دارای خصوصیات فیزیکی خاصی است و بدن او نسبت به هر غذایی واکنش متفاوتی نشان می‌دهد. ممکن است فرزند شما نیز به غذاهای خاصی حساس باشد و مصرف آن مواد غذایی منجر به شب ادراری او شود. برای اینکه بهتر بتوانید غذاهایی که فرزندتان به آنها حساس است را بشناسید، بهتر است تا چندین روز هر ماده غذایی که فرزندتان می‌خورد را در دفترچه‌ای یادداشت کنید. هرگاه فرزندتان در طول شب دچار شب ادراری شد، به آن دفترچه مراجعه کنید و ببینید در طول آن روز کودک چه ماده غذایی را بیشتر یا پیش از خواب مصرف کرده است. برخی از مواد غذایی که ممکن است کودکان به آن واکنش نشان دهند ممکن است ذرت، تخم مرغ، گندم و سویا باشد.

11 فرمان برای جلوگیری از شب ادراری

 • نوشیدن مایعات را قبل از خواب کودک محدود کنید. بعد از شام نوشیدن حداکثر یک لیوان آب کافی است.
 • از دادن نوشیدنی های حاوی کافئین مانند کولا یا چای به کودک خوددداری کنید. این نوشابه ها تولید ادرار را زیاد می کنند.
 • کودک را پیش از خواب به توالت بفرستید. اگر مثانه اش پر نیست، مجبورش نکنید آن را خالی کند. این کار باعث می شود رختخوابش را خیس کند، زیرا در کار مثانه اختلال به وجود می اورد.
 • شب ها چراغ توالت را روشن بگذارید . گاه ترس از تاریکی باعث می شود، کودک رختخوابش را ترک نکند.
 • محدود کردن مصرف مایعات در طول روز هیچ کمکی به بهبود شب ادراری نمی کند. محدود کردن مایعات باید حداکثر دو تا سه ساعت قبل از خواب کودک باشد.
 • والدین باید سعی کنند با آرامش و صبر با کودکان برخورد کنند.
 • والدین باید از توبیخ و تنبیه کودک خودداری کنند و بدانند شب ادراری یک عمل زشت نیست.
 • بیدار کردن کودک در فاصله های معین برای ادرار کردن.
 • گذاشتن دستگاه شب رنگ در رختخواب کودک و بیدار شدن او با ایجاد صدا.
 • به کودک اجازه دهید که بداند وی مقصر نیست. به او کمک کنید که ملحفه های خیس را بردارد، اما این را تنبیه به حساب نیاورید بلکه حمایت کننده وی باشید.
 • تهیه و نصب ورقه ای بالای سر کودک که در آن شب های خیس کردن با رنگ قرمز یادداشت شود و همچنین کودک برای شب هایی که جای خود را خیس نکرده است مورد تشویق قرار بگیرد.