کولیک چیست؟ ( علت نفخ کودک و نوزاد و درمان )

کولیک چیست؟ ( علت نفخ کودک و نوزاد و درمان )

0 دیدگاه 16 آذر 1398 چاپ خبر بازدید: 5080
کولیک چیست؟
کولیک دردی است که روده ها یا روده بزرگ نوزاد را در بر می گیرد. نوزاد این درد را در سه ماهه اول زندگیش تجربه می کند.
علت نفخ در کودکان چیست؟
از نظر دکتر فرهت کسی به درستی نمی داند اما...

    کولیک چیست؟

 

کولیک دردی است که روده ها یا روده بزرگ نوزاد را در بر می گیرد. نوزاد این درد را در سه ماهه اول زندگیش تجربه می کند.

علت نفخ در کودکان چیست؟

از نظر دکتر فرهت کسی به درستی نمی داند اما نظریه های مختلفی در این باره وجود دارد. معقول ترین نظریه این است که روده های نوزاد هنوز به طور کامل رشد نیافته است و بنابراین در قبال حرکت موادغذایی و هوا در درونشان بسیار حساس بوده و این جریان در آنها ایجاد درد می کند.

علایم نفخ در کودکان چیست؟

  • طول گریه نوزاد ممکن است بین 15 دقیقه تا چندین ساعت متغیر باشد. در این مدت آرام کردن او کار دشواری است.

  • همان طور که گریه می کندٰ. ممکن است با دفع گاز و مدفوع نوزاد آرام شود.

  • گریه های شدید و منظم بخصوص به هنگام عصر، که بدین سبب "کولیک عصر" نامیده می شود.

  • این نوع گریه از حدود 2 هفتگی نوزاد آغاز می شود.پس هر گریه قبل از هفته دوم تولد نشانه نفخ نیست. در نوزادان نارس هم در ماه اول تولد کولیک وجود ندارد و گریه های ماه اول آنها قطعا علت دیگری دارد.

چه زمانی نفخ برطرف می شود؟

معمولا بین سن 10 تا 12 هفتگی نوزاد متوقف می شود. پزشکان به آن کولیک سه ماهه اول می گویند، چون اغلب بعد از این سن دیگر متوقف می شود. اما گاهی ممکن است نوزاد تا چهار ماهگی هم به آن دچار شود.

چگونه می توان باعث کاهش نفخ  در نوزاد شد؟

آروغ گرفتن نوزاد می تواند موثر باشد، چون بدین ترتیب میزان هوایی که در روده ها وجود دارد کم می شود و در نتیجه دل درد نوزاد هم کاهش می یابد. اگر نوزاد را با شیشه شیر می دهید، در طول شیردهی شیشه را طوری بگیرید که او اصلا هوا نخورد. می توانید سرشیشه مخصوص ضد نفخ خریداری کنید. دقت کنید که سوراخ سر شیشه خیلی هم ریز نباشد، زیرا سوراخ خیلی ریز سر شیشه باعث می شود او برای مکیدن شیر نیروی بیشتری و برای خوردن آن نیز زمان طولانی تری را صرف کند که این مساله موجب اذیت نوزاد می شود. همچنین این مساله باعث می شود که او طی مک زدن زیاد هوای بیشتری هم ببلعد.

درمان دارویی نفخ نوزاد

دکتر فرهت میگوید بله، چند دارو موجود است که حتما با نظر پزشک باید مصرف شود؛ از جمله قطره هایی وجود دارد که شامل دایمتیکن می باشند. این ماده اجازه نمی دهد محتویات درون شکم گاز تولید کنند. دقت کنید نباید داروهایی را که برای کودکان بزرگتر یا افراد بزرگسال تجویز می شوند به نوزاد داد مگر اینکه پزشک تجویز کرده باشد.

نوزادم یکسره در حال گریه کردن است  ، آیا می تواند علت آن مواد غذایی باشد که خورده ام؟

بله ممکن است. خوردن مرکبات یا نوشیدن آب آنها توسط مادر در نوزادی که از شیر مادر تغذیه می کند، ممکن است باعث ایجاد نفخ شود. نوشیدن شیر گاو توسط مادر هم ممکن است باعث این امر شود.

درمان تکمیل کننده:

  • لالایی و صدای موزیک ملایم

  • استفاده از حرکت نرم گهواره

  • پیچیدن با یک پارچه، گذاشتن پارچه گرم زیر شکم نوزاد

  • ماساژ دادن بدن نوزاد با روغن بچه معمولا او را آرام می کند، اما اگر نوزاد حساسیت پوستی داشته یا بیمار باشد، باید از این کار اجتناب کرد.

 

  • جهت اطلاع از ساعت نوبت دهی به کانال ما بپیوندید