قارچ سر کودک چیست،علائم و درمان آن

قارچ سر کودک چیست،علائم و درمان آن

1 دیدگاه 29 دی 1398 چاپ خبر بازدید: 29422
قارچ سر کودک و کچلی
این بیماری عبارت است از :
التهاب پوسته روغنی و چرب‌پوست سر . ویژگی قارچ سر این است که یک پوسته روغنی و چرب‌پوست سر کودک را می پوشاند و این پوسته در حالات خفیف سفید یا کمرنگ است .

قارچ سر کودک

 قارچ سر کودک (زخم سر کودک)

قارچ سر چیست :

التهاب پوسته روغنی و چرب پوست سر . ویژگی قارچ سر این است که یک پوسته روغنی و چرب پوست سر کودک را می پوشاند و این پوسته در حالات خفیف سفید یا کمرنگ است ، اما در موارد پیشرفته و شدید و خطرناک قهوه ای رنگ است .این عفونت روی پوست سر و ساقه های مو تأثیر می گذارد و باعث ایجاد لکه های کوچک خارش دار و پوسته پوسته ای روی سر می شود. علاوه بر سر معمولا نواحی دیگه از جمله پا،دست ها،ناخن پا و گردن نیز درگیر این بیماری می شوند که رایج ترین عفونت قارچی معمولاً در پوست سر، ابروها و مژه ها است.
در واقع قارچ های سر به شکل دایره ای در سر کودکان به وجود می آید. متأسفانه این بیماری بسیار مسری است و بیشتر کودکان و نوزادان را درگیر خود می کند و باعث ریزش موی سر به صورت نقطه ای می شود. البته افراد بزرگسال هم در صورت عدم رعایت اصول بهداشتی ممکن است به این بیماری مبتلا شوند.

علائم و نشانه های عفونت قارچی پوست سر (علائم قارچ سر کودکان )

 • بثورات جلدی
 • خارش ، خشکی و قرمزی پوست سر.
 • زخم های پوست سر حتی اگر ناچیز و کم باشد.
 • ریزش مو
 • نقطه های سیاه روی پوسته سر در بین فولیکول های مو
 • پوسته پوسته شدن سر
 • فلس مانند شدن سر
 • سوزش پوست سر
 • جوش های چرکی بر روی پوست سر

روش های انتقال قارچ سر

تماس با فرد مبتلا به قارچ سر باعث می شود کودکان و نوزادان درگیر این بیماری شوند.در واقع انتقال از انسان به انسان دیگر یکی از مهم ترین سرایت های این بیماری است.در تماس با فرد آلوده، این عفونت از طریق پوست شما وارد بدن می شود.

 1. انتقال از حیوان به انسان:معمولاً این نوع از قارچ می تواند در حیوانات دیگر نیز به وجود بیاید
 2. انتقال از اشیا به انسان :تماس کودک با اشیای شخصی بیمار نیز می تواند قارچ سر را در او به وجود بیاورد
 3. انتقال از انسان به انسان

هرگز به برداشتن این پوسته از سر کودک اقدام نکنید ، زیرا این کار باعث زخم شدن جای آن می شود . بهتر است بدانید که قارچ موی سر کو بر خواب یا تغذیه ی کودک تاثیری ندارد .

درمان قارچ سر نوزاد و کودک :

1 . زخم سرکودک را با ماساژ دادن به وسیله روغن زیتون یا روغن لوبیای سودانی یا روغن کودک معالجه کنید . سپس سر او را با شامپوی مناسبی خوب بشویید.
2 . سر کودک را با برسی نرم شانه کنید تا پوست کنده شده جدا شود.
3 . اگر این معالجه سودمند نبود ، پزشک میتواند با تجویز پمادی آن را معالجه کند.
با گرم نگه داشتن سر کودک بیماری قارچ سر تشدید میشود ، بنابراین سعی کنید سر کودک را خنک نگه دارید و باید دانست که این حالت قبل از رسیدن به یکسالگی از بین می رود.
وسایل شخصی کودک را به طور مرتب بشویید و پس از بهبود کودک، برای جلوگیری از عود عفونت ها، وسایل شخصی و به ویژه شانه او را با مواد ضدعفونی کننده بشویید.

بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به عفونت های قارچی پوست ، اصلی پیشگیری و رعایت بهداشت عمومی و بهداشت فردی است. فقط مراقب باشید زیرا عفونت های قارچی از آن دسته عفونت هایی است که حتی پس از درمان هم امکان عود و بازگشت آنها وجود دارد ، پس بیشتر حواستان را جمع کنید.

در خانه چه مراقبت هایی باید انجام داد برای قارچ سر کودک و کچلی؟

اگر فرزند شما دچار عفونت سر و قارچ سر شده است ابتدا باید تمام اعضای خانواده بررسی شوند . دقت داشته باشید گاهی علائمی ندارد و فرد امکان دارد دچار عفونت شده باشد . کودک شما طبق دستور پزشک میتواند از دارو های ضد قارچ نیز استفاده کند .

همچنین باید بالشت و ملافه و حوله او را به خوبی بشویید . دقت داشته باشد شانه و برس را به خوبی ضد عفونی کنید .

چگونه خطر ابتلا به قارچ سر کودک و کچلی را در خانواده کاهش دهیم ؟

از به اشتراک گذاشتن وسایل شخصی خودداری کنید.

پوست سر فرزند خود را تمیز و خشک نگه دارید.

از تماس با کودکان دچار کچلی و قارچ سر جلوگیری کنید.

بالش و ملافه ها را بشویید.

دست های خود را مرتب بشویی مخصوصا اگر با حیوانات تماس داشته اید .

به کودکان خود آمورش دهید تا از خود مراقبت کنند.

پیشگیری از قارچ سر کودک :

آموزش: به کودک آموزش دهید تا بهداشت فردی خود را رعایت کند . همچنین او را آگاه سازید در مورد قارچ سر کودک تا بتواند از عفونت ها جلوگیری کند . همچنین به یاد دهید وسایل شخصی خود را مانند حوله به اشتراک نگذارد .

بهداشت : بهداشت فردی و استحمام و شست و شوی مرتب سر با شامپو را انجام دهید . حتما سر فرزند خود را مرتب بشویید . شستن مرتب دست ها را فراموش نکنید

حیوانات : باید مراقب باشید تا عفونت ها را از حیوانات نگیرید و اگر حیوان خانگی دارید او را به دامپزشک ببرید .

پوست : همواره از پوست مراقبت کنید و آن را خشک نگه دارید تا از عفونت ها جلوگیری شود .