قارچ سر کودک

قارچ سر کودک

0 دیدگاه 29 دی 1398 چاپ خبر بازدید: 13397
قارچ سر کودک
این بیماری عبارت است از :
التهاب پوسته روغنی و چرب‌پوست سر . ویژگی قارچ سر این است که یک پوسته روغنی و چرب‌پوست سر کودک را می پوشاند و این پوسته در حالات خفیف سفید یا کمرنگ است .

 قارچ سر کودک (زخم سر کودک)


این بیماری عبارت است از :
التهاب پوسته روغنی و چرب‌پوست سر . ویژگی قارچ سر این است که یک پوسته روغنی و چرب‌پوست سر کودک را می پوشاند و این پوسته در حالات خفیف سفید یا کمرنگ است ، اما در موارد پیشرفته و شدید و خطرناک قهوه ای رنگ است و در موارد نادر و کمیاب این عارضه همواره با بروز جوش هایی در صورت ، گردن و باسن کودک همراه است.


این عارضه به ویژه در کودکان رخ می دهد و باعث ریزش موی سر به صورت نقطه ای می‌شود. البته افراد بزرگسال هم در صورت عدم رعایت اصول بهداشتی ممکن است به این بیماری مبتلا شوند.


علائم و نشانه های عفونت قارچی‌پوست سر چه هستند ؟
* بثورات جلدی .
* خارش ، خشکی و قرمزی‌پوست سر.
* زخم های‌پوست سر حتی اگر ناچیز و کم باشد.
* ریزش مو .
* نقطه های سیاه روی پوسته سر در بین فولیکول های مو.
* پوسته پوسته شدن سر.
* فلس مانند شدن سر.
* سوزش‌پوست سر.


قارچ سر چگونه سرایت می کند؟
این عفونت از راه های مختلفی مانند تماس نزدیک فرد به فرد ، تماس با وسایل شخصی افراد بیمار مانند شانه ، حوله یا رختخواب و تماس با حیوان آلوده قابل انتقال است.


هرگز به برداشتن این پوسته از سر کودک اقدام نکنید ، زیرا این کار باعث زخم شدن جای آن می شود . بهتر است بدانید که قارچ سر بر خواب یا تغذیه ی کودک تاثیری ندارد .

راه های درمان قارچ سر نوزاد و کودک :
1 . قارچ سر را با ماساژ دادن سر کودک به وسیله روغن زیتون یا روغن لوبیای سودانی یا روغن کودک معالجه کنید . سپس سر او را با شامپوی مناسبی خوب بشویید.
2 . سر کودک را با برسی نرم شانه کنید تا پوست کنده شده جدا شود.
3 . اگر این معالجه سودمند نبود ، پزشک میتواند با تجویز پمادی آن را معالجه کند.
با گرم نگه داشتن سر کودک بیماری قارچ سر تشدید میشود ، بنابراین سعی کنید سر کودک را خنک نگه دارید و باید دانست که این حالت قبل از رسیدن به یکسالگی از بین می رود.
وسایل شخصی کودک را به طور مرتب بشویید و پس از بهبود کودک، برای جلوگیری از عود عفونت‌ها، وسایل شخصی و به ویژه شانه او را با مواد ضدعفونی کننده بشویید.


بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به عفونت های قارچی پوست ، اصلی پیشگیری و رعایت بهداشت عمومی و بهداشت فردی است. فقط مراقب باشید زیرا عفونت های قارچی از آن دسته عفونت هایی است که حتی پس از درمان هم امکان عود و بازگشت آنها وجود دارد  ، پس بیشتر حواستان را جمع کنید.