دفع ادرار و مدفوع نوزاد

0 دیدگاه 7 مرداد 1399 چاپ خبر بازدید: 942

نوزادان در طی روز اول دفع ادرار و ظرف دو روز اول دفع مدفوع دارند. حال اگر نوزاد پس از گذشت بیش از 32 ساعت ادرار نکرد و پس از 2 روز دفع مدفوع نداشت، حتما باید با پزشک مشورت کرد.
نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند مدفوع آنان رنگ زرد، بوی کم و قوام نرم داشته و ممکن است دلمه مانند شود، و در دو هفته اول روزانه یک تا سه نوبت دفع مدفوع دارد.
پس از هفته دوم، تعداد دفعات اجابت مزاج بیشتر شده تا جایی که ممکن است نوزاد پس از هر بار تغذیه یکبار دفع مدفوع داشته باشد. در این شرایط، برخی از والدین نگران شده و افزایش تعداد دفعات دفع مدفوع را به اشتباه اسهال تلقی کرده و از داروهای مختلف و بی‏مورد استفاده می‏کنند.
والدین عزیز باید توجه داشته باشند، وقتی لفظ اسهال به کار می‏رود که مدفوع نوزاد آبکی شود، که در این صورت معمولا با تشنگی و کاهش وزن همراه است.

 نوزادی که به هر دلیل با شیر خشک تغذیه می‏شود، برعکس نوزادان شیر مادر خوار در طی دو هفته اول روزانه 4 تا 6 نوبت دفع مدفوع خواهد داشت، که پس از دو هفته تعداد دفعات آن کمتر خواهد شد. مدفوع این گروه از نوزادان رنگ زرد مایل به سبز داشته و قوام یافته‏ تر و بدبوتر از مدفوع نوزادانی است که با شیر مادر تغذیه می‏شوند.
رنگ مدفوع از نظر پزشکی ارزش زیادی ندارد، مگر اینکه رنگ آن سفید، قرمز با سیاه باشد. رنگ سبز مدفوع به معنای اسهال یا سرما خوردگی نوزاد نبوده و به مادران عزیر توصیه می‏شود در صورت سبز بودن رنگ مدفوع کودکشان، بی‏جهت داروهای مختلف به او ندهند.
همان‏طور که قبلا گفته شد بیشتر نوزدان طی روز اول دفع ادرار دارند و در هفته اول به طور متوسط 6 تا 8 نوبت در روز ادرار می‏کنند. با افزایش سن، ظرفیت مثانه بیشتر می‏شود درنتیجه ادرار بیشتری را در خود نگاه داشته و دفعات دفع ادرار کمتر می‏شود. بنابراین پس از هفته اول کاهش دفعات ادرار به معنای بیماری کلیوی و کاهش شیر مادر نیست و مادران نباید از این بابت نگران شوند.