ویزیت نوزاد پس از ترخیص

0 دیدگاه 11 مرداد 1399 چاپ خبر بازدید: 304

توصیه می‏ شود دو تا سه روز پس از ترخیص از بیمارستان نوزاد توسط یک پزشک معاینه شود.

در صورت وجود علایم خطر این ویزیت باید زودتر و بلافاصله پس از ترخیص انجام شود.

بهتر است هر نوزادی در ماه اول ویزیت مکرر داشته باشد. دفعات ویزیت باید باتوجه به حال کودک و امکانات پزشکی و اقتصادی تنظیم شود.

 

زمان اولین مراقبت نوزاد پس از ترخیص

برخی از نوزادان ممکن است تولد زودرس داشته باشند یا پس از تولد دچار مشکلات یا مواردی باشند که زمان حضور آنها را در بیمارستان طولانی‌تر می‌کند یا نیاز به پیگیری با فواصل زمانی کمتری دارند. اما به‌طورکلی و با صرف نظر از مدت حضور آنها در بیمارستان، تمام نوزادان سالم لازم است بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از ترخیص، با یک پزشک اطفال ملاقات کنند. همچنین برای انجام اولین معاینهٔ مهم در اولین روزهای زندگی نوزادتان لازم است بین روز سوم تا پنجم بعد از تولدش به یک پزشک اطفال مراجعه کنند تا برای آزمایشات غربالگری نوزاد تحت بررسی‌های لازم قرار بگیرد و بعد از آن نیز بین روزهای ۱۰ تا ۱۴ و سپس ۲۸ روز پس از تولدشان دوباره توسط پزشک اطفال بررسی و معاینه شود. اگر هنوز یک پزشک اطفال انتخاب نکرده‌اید، می‌توانید برای انجام مراقبت‌های لازم به یکی از مراکز بهداشت مراجعه کنید. اما در هر صورت لازم است برای مراقبت‌های بعدی هرچه زودتر یک پزشک اطفال انتخاب کنید و رشد کودکتان را زیر نظر او بررسی و کنترل کنید.

 

آزمایشات غربالگری نوزاد

آزمایش غربالگری شنوایی اغلب در بیمارستان و قبل از ترخیص نوزاد انجام می‌شود، اما اگر به هر دلیلی این غربالگری هنوز انجام نشده است، باید برای انجام آن با پزشک کودک یا پزشک خودتان تماس بگیرید یا هرچه سریع‌تر به یکی از مراکز بهداشت مراجعه کنید. دیگر آزمایشات غربالگری نوزاد نیز بین روزهای سوم تا پنجم بعد از تولد و به منظور اطمینان از مبتلا نبودن نوزاد به برخی بیماری‌ها انجام می‌شود که فقط در صورت تشخیص به‌موقع قابل پیشگیری خواهد بود. برخی از مشکلات و بیماری‌های مورد نظر شامل موارد زیر است:

  • کم‌کاری تیروئید مادرزادی
  • بیماری فنیل کتونوری
  • فاویسم یا کمبود آنزیم G۶PD

بیماری شربت افرا و گالاکتوزمی که هر دو، نقص آنزیمی در بدن نوزاد است که ‌می‌تواند در‌ صورت دیر تشخیص دادن باعث عقب‌ماندگی ذهنی نوزاد شود، جزء برنامۀ غربالگری کشوری نوزادان در ایران نیست. اگر می‌خواهید کودکتان حتماً در مورد این دو بیماری نیز بررسی شود، لازم است با پزشک کودکتان صحبت کنید و هر سؤالی در این زمینه دارید، از او بپرسید، زیرا مراکز بهداشت کشور هنوز تشخیص این دو بیماری را انجام نمی‌دهند.

>