دندان شیرخواران

0 دیدگاه 15 فروردین 1400 چاپ خبر بازدید: 104

بیشتر والدین در شش ماهه اول زندگی فرزند خود، منتظر درآمدن دندان ‏های او هستند که این انتظار گاهی با نگرانی‏ های فراوانی همراه می‏شود. برخی تصور می‏کنند اگر دندان کودک دیرتر درآید تاخیر در رشد یا تکامل او خواهد بود. برخی فکر می‏کنند درهنگام بیرون زدن دندان، کودک مبتلا به تب، سرماخوردگی، اسهال و استفراغ شده که سبب بروز مشکلات مراقبتی و درمانی می‏شود. 

با در نظر گرفتن اینکه این نگرانی بی‏ مورد و نادرست است به نکات زیر توجه کنید:

  • زمان دندان درآوردن بسیار متغیر است، دندان‏های شیری کودک ممکن است از بدو تولد وجود داشته باشند و یا در آخرین روزهای سال اول ظاهر شوند. دیر یا زود درآمدن دندان‏ها و تعدادشان هیچ ارتباطی با رشد و تکامل شیرخواران ندارد.
  • شیرخوار تا یک سالگی باید حداقل یک یا دو دندان داشته باشد، اگر در پایان سال اول هنوز دندانی نداشت با پزشک مشورت کنید.
  • برای پیشگیری از نرمی استخوان تغذیه‏ای (راشتیسم) ، توصیه شده که شیرخوارانی که با شیر مادر تغذیه می‏شوند روزانه 200 واحد ویتامین دی (V) با نظر پزشک از طریق قطره‏ های ویتامین موجود در بازار دریافت کنند.
  • استفاده از شیشه و پستانک و به ویژه تغذیه مصنوعی (شیر خشک) به سهولت به دندان‏های شیرخوار آسیب می­زند، پس بهتر است از آنها استفاده نشود.
  • بیرون زدن دندان‏ها با اسهال یا سرماخوردگی همراه نیست و هیچ ارتباطی با هم ندارند. والدین نباید انتظار این بیماری را در هنگام دندان درآوردن کودک خود داشته باشند.