فواید مصرف صبحانه برای کودکان | گهوارک

فواید مصرف صبحانه برای کودکان | گهوارک

1 دیدگاه 4 آبان 1398 چاپ خبر بازدید: 2680
فواید صبحانه خوردن در کودکان
تحقیقات زیادی نشان می دهند كه مصرف صبحانه باعث افزایش قدرت یادگیری و ایجاد تمركز بیشتر در كودكان می شود.
مصرف غذا در وعده های مشخص برای تامین درشت مغذی و ریزمغذی لازم برای رشد و نمو كودك حائز اهمیت است .از نظر متخصصان تغذیه این وعده ها شامل...

 

فواید صبحانه خوردن در کودکان

تحقیقات زیادی نشان می دهند كه مصرف صبحانه باعث افزایش قدرت یادگیری و ایجاد تمركز بیشتر در كودكان می شود.
 مصرف غذا در وعده های مشخص برای تامین درشت مغذی و ریزمغذی لازم برای رشد و نمو كودك حائز اهمیت است .از نظر متخصصان تغذیه این وعده ها شامل سه وعده اصلی صبحانه ، ناهار ، شام و دو یا سه میان وعده هستند. در این میان مصرف صبحانه به دلیل افزایش سوخت و ساز بدن در هنگام صبح، برای كودكان اهمیت فراوان دارد. از طرف دیگر تحقیقات زیادی نشان می دهند كه مصرف صبحانه باعث افزایش قدرت یادگیری و ایجاد تمركز بیشتر در كودكان می شود. با توجه به این نكته كه بیش ترین فعالیت فكری كودكان به ویژه در سنین مدرسه ساعات آغازین روز است پس صبحانه باید شامل مواد غذایی باشد كه بتواند یك سوم كل انرژی مورد نیاز روزانه را (حدود 700-600) كالری برای پسران و حدود ( 500-600 كالری ) برای دختران تامین كند.

تامین انرژی مورد نیاز بدن کودک : 

 انواع نان، غلات آماده صبحانه مانند برشتوك، همچنین مربا، كره، عسل، خامه، حلیم و برای تامین پروتئین مصرف پنیر، تخم مرغ و شیر توصیه می شود. نیاز به املاح و ویتامین ها را می توان با مصرف انواع میوه به صورت تازه یا خشك مانند برگه ها یا آب میوه های تازه تهیه شده در منزل تامین كرد. مصرف برنامه های چرخشی در طول هفته بهترین روش برای استفاده از مواد غذایی ذكر شده و اطمینان از تامین نیازهای كودک در هر وعده است.  وجود یك منبع پروتئینی به طور روزانه در وعده های صبحانه برای رشد بهتر كودک ضروری است. كودكانی كه عادت به خوردن صبحانه ندارند دچار اختلالاتی نظیر سرگیجه تهوع و در بعضی مواقع استفراغ می شوند. گروهی از كودكان خوردن انواع غذاهای گرم مانند انواع ساندویچ، عدسی و ... را به تناول انواع صبحانه های معمول ترجیح می دهند. توجه به این خواسته كودكان راهكاری مناسب برای ایجاد تمایل به مصرف صبحانه است. انجام مواردی مانند چیدن سفره ای زیبا بر اساس تمایلات كودک، استفاده از رنگ های شاد مانند نارنجی، صرف صبحانه توسط خود والدین و فراهم كردن محیطی به دور از نگرانی و استرس و انتقال حس دوست داشتن به فرزندان باعث تحریك اشتهای كودكان و افزایش تمایل آنها به مصرف این وعده مهم می شود. از نكات مهم دیگر توجه به زمان مصرف صبحانه است. بهترین زمان برای كودكان سنین مدرسه قبل از ورود به كلاس و در كودكان پیش دبستانی فاصله بین 9-7 صبح است.  فراموش نكنیم كه نخوردن صبحانه از دلایل مهم افت تحصیلی در كودكان سنین مدرسه و اختلال رشد در كودكان پیش دبستانی است.