• رحم جمع مي شود در نتيجه، خونريزي هاي پس از زايمان سريعتر كاهش مي يابد و شروع دوباره پريودها ديرتر خواهد بود و حاملگي بعدي را هم به تعويق مي اندازد.”>

فواید شیردهی برای مادر

0 دیدگاه 14 اردیبهشت 1400 چاپ خبر بازدید: 114

فواید شیردهی برای مادر

  • وزن مادر سريعتر به وزن قبل از بارداري برمي‌گردد.
  • رحم جمع مي­شود در نتيجه، خونريزي­هاي پس از زايمان سريعتر كاهش مي­يابد و شروع دوباره پريودها ديرتر خواهد بود و حاملگي بعدي را هم به تعويق مي­اندازد.
  • ابتلا به سرطان پستان، تخمدان و دهانه رحم را كاهش مي­دهد.
  • ارتباط عاطفي محكم‌تري بين مادر و شيرخوار برقرار مي­كند.
  • شير مادر هميشه و همه جا تازه و در دسترس مي‌باشد.
  • به اقتصاد خانواده نيز كمك مي‌كند.
  • پوكي استخوان و شكستگي استخوان در دوران كهنسالي را كاهش مي‌دهد.
  • از اضافه وزن پيشگيري مي‌كند.
  • خشونت و رفتار‌هاي پر خطر را كاهش مي‌دهد.
  • اجر معنوي بسياري را براي مادر به ارمغان مي‌آورد.

 

مزایای مهم شیردهی برای مادر

همۀ ما در مورد نکات سودمند شیر مادر برای نوزاد شنیده‌ایم، اما شیردهی مزایای شناخته‌شده و ناشناختۀ زیادی نیز برای مادران دارد. برخی از این مزایا که تاکنون مورد تحقیق قرار گرفته شامل موارد زیر است:

 

کاهش سطح استرس مادر: بسیاری از مادارن می‌گویند هنگام شیردهی احساس آرامش می‌کنند. دلیلش این است که شیردهی باعث ترشح هورمون اکسی‌توسین می‌شود و مطالعات متعدد نشان داده است که اکسی‌توسین، احساس مادرانه و احساس آرامش را بیشتر می‌کند. برخی پژوهش‌ها نیز نشان داده است وقتی از زنانی که مقادیر بالایی اکسی‌توسین در بدن خود داشتند، خواسته شد که در مورد یک مشکل اضطراب‌آور شخصی صحبت کنند، فشار خون آنها نسبت به زنان غیرشیرده کمتر بود که این یکی دیگر از نشانه‌های کاهش استرس در مادران شیرده است.

 

کاهش خونریزی: اکسی‌توسین منتشرشده در حین شیردهی کمک می‌کند که رحم مادران پس از زایمان منقبض شود. منقبض شدن رحم نیز باعث کاهش خونریزی پس از زایمان و برگشت سریع‌تر رحم به وضعیت پیش از بارداری خواهد شد.

کاهش خطر ابتلا به افسردگی در مادر: بر اساس پژوهش‌های جدید و به‌روز دنیا، زنانی که شیر خودشان را به نوزاد نمی‌دهند یا شیردهی را زود متوقف کرده‌اند، ریسک و احتمال بالاتری برای ابتلا به افسردگی پس از زایمان دارند. همچنین اگر شما تحت درمان افسردگی پس از زایمان هستید، باز هم می‌توانید به کودک خود شیر بدهید. پزشکتان می‌تواند به شما کمک کند تا راه‌های بی‌خطری برای درمان افسردگی خود در حین شیردهی پیدا کنید.

 

کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه و تخمدان: پژوهش‌های متعدد نشان داده است هرچه شیردهی بیشتر انجام شود، از زنان در برابر سرطان سینه و تخمدان بیشتر محافظت می‌شود. به نظر می‌رسد شیردهی به مدت حداقل یک سال بیشترین اثر محفاظتی را در پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه داشته باشد. چگونگی تأثیرگذاری شیردهی کاملاً روشن نیست، اما ممکن است مربوط به تغییرات ساختاری در بافت سینه به علت شیردهی و این واقعیت باشد که شیردهی میزان استروژن تولیدشده در بدن شما را سرکوب می‌کند. پژوهشگران معتقدند که اثر شیردهی در سرطان تخمدان نیز ممکن است با سرکوب استروژن مرتبط باشد.

تغذیه با شیر مادر یک کار غریزی و طبیعی است، اما این لزوماً به معنای آن نیست که کار آسانی خواهد بود. اگر در این مورد نیاز به کمک و پشتیبانی دارید، می‌توانید در مورد روش‌های شیردهی و اصول شیردهی به نوزاد مطالعه و تحقیق کنید و خیلی بهتر است اگر نظر پزشک خود را نیز در این زمینه‌ها جویا شوید.

توجه:
شما میتوانید اخبار ومطالب بیشتر را در مورد نوزاد، کودک و فرزند دلبندتان در سایت دکتر احمد شاه فرهت دنبال کنید
همچنین میتوانید رزرو نوبت دکتر احمد شاه فرهت را به راحتی از طریق قابلیت رزرو اینترنتی نوبت در گهوارک انجام دهید.

کپی با ذکر منبع مجاز است: www.gahvarak.com