فواید شیردهی برای مادر نوزاد | گهوراک

فواید شیردهی برای مادر نوزاد | گهوراک

0 دیدگاه 14 اردیبهشت 1400 چاپ خبر بازدید: 1325
شير مادر هميشه و همه جا تازه و در دسترس مي‌باشد، به اقتصاد خانواده نيز كمك مي‌كند، وزن مادر سريعتر به وزن قبل از بارداري برمي‌گردد.

فواید شیردهی برای مادر

فواید شیر دهی برای مادر

 

وزن مادر سریعتر به وزن قبل از بارداری برمی‌گردد.

رحم جمع می‌شود درنتیجه، خونریزی‌های پس از زایمان سریعتر کاهش می‌یابد و شروع

دوباره پریودها دیرتر خواهد بود و حاملگی بعدی را هم به تعویق می‌اندازد.

ابتلا به سرطان پستان، تخمدان و دهانه رحم را کاهش می‌دهد.

ارتباط عاطفی محکم‌تری بین مادر و شیرخوار برقرار می‌کند.

شیر مادر همیشه و همه‌جا تازه و در دسترس می‌باشد.

به اقتصاد خانواده نیز کمک می‌کند.

پوکی استخوان و شکستگی استخوان در دوران کهنسالی را کاهش می‌دهد.

از اضافه‌وزن پیشگیری می‌کند.

خشونت و رفتارهای پرخطر را کاهش می‌دهد.

اجر معنوی بسیاری را برای مادر به ارمغان می‌آورد.

فواید شیر دهی براب مادر

 

مزایای مهم شیردهی برای مادر

 

همهٔ ما در مورد نکات سودمند شیر مادر برای نوزاد شنیده‌ایم، اما شیردهی مزایای شناخته‌شده و ناشناختهٔ زیادی نیز برای مادران دارد. برخی از این مزایا که تاکنون موردتحقیق قرارگرفته شامل موارد زیر است:

فواید شیر دهی براب مادر

 

کاهش سطح استرس مادر:

بسیاری از مادران می‌گویند هنگام شیردهی احساس آرامش می‌کنند. دلیلش این است که شیردهی باعث ترشح هورمون اکسی‌توسین می‌شود و مطالعات متعدد نشان داده است که اکسی‌توسین، احساس مادرانه و احساس آرامش را بیشتر می‌کند. برخی پژوهش‌ها نیز نشان داده است وقتی از زنانی که مقادیر بالایی اکسی‌توسین در بدن خود داشتند، خواسته شد که در مورد یک مشکل اضطراب‌آور شخصی صحبت کنند، فشارخون آن‌ها نسبت به زنان غیرشیرده کمتر بود که این‌یکی دیگر از نشانه‌های کاهش استرس در مادران شیرده است.

فواید شیر دهی براب مادر

 

کاهش خونریزی:  

اکسی‌توسین منتشرشده در حین شیردهی کمک می‌کند که رحم مادران پس از زایمان منقبض شود. منقبض شدن رحم نیز باعث کاهش خونریزی پس از زایمان و برگشت سریع‌تر رحم به وضعیت پیش از بارداری خواهد شد.

کاهش خطر ابتلا به افسردگی در مادر: بر اساس پژوهش‌های جدید و به‌روز دنیا، زنانی که شیر خودشان را به نوزاد نمی‌دهند یا شیردهی را زود متوقف کرده‌اند، ریسک و احتمال بالاتری برای ابتلا به افسردگی پس از زایمان دارند. همچنین اگر شما تحت درمان افسردگی پس از زایمان هستید، بازهم می‌توانید به کودک خود شیر بدهید. پزشکتان می‌تواند به شما کمک کند تا راه‌های بی‌خطری برای درمان افسردگی خود در حین شیردهی پیدا کنید. 

فواید شیر دهی براب مادر

 

کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه و تخمدان:

 

پژوهش‌های متعدد نشان داده است هرچه شیردهی بیشتر انجام شود، از زنان در برابر سرطان سینه و تخمدان بیشتر محافظت می‌شود. به نظر می‌رسد شیردهی به مدت حداقل یک سال بیشترین اثر محفاظتی را در پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه داشته باشد. چگونگی تأثیرگذاری شیردهی کاملاً روشن نیست، اما ممکن است مربوط به تغییرات ساختاری در بافت سینه به علت شیردهی و این واقعیت باشد که شیردهی میزان استروژن تولیدشده در بدن شمارا سرکوب می‌کند. پژوهشگران معتقدند که اثر شیردهی در سرطان تخمدان نیز ممکن است با سرکوب استروژن مرتبط باشد.

تغذیه با شیر مادر یک کار غریزی و طبیعی است، اما این لزوماً به معنای آن نیست که کار آسانی خواهد بود. اگر در این موردنیاز به کمک و پشتیبانی دارید، می‌توانید در مورد روش‌های شیردهی و اصول شیردهی به نوزاد مطالعه و تحقیق کنید و خیلی بهتر است اگر نظر پزشک خود را نیز در این زمینه‌ها جویا شوید.

  • جهت اطلاع از ساعت نوبت دهی به کانال ما بپیوندید