نحوه درست شیردهی نوزاد

0 دیدگاه 16 اردیبهشت 1400 چاپ خبر بازدید: 234

نحوه درست شیردهی نوزاد

برای تغذیه نوزادی که در ابتدای زندگی فقط با شیر تغذیه می‌شود، یکی ازمهم‌ترین کارها این است که بتوانید درست و ایده‌آل به او شیر بدهید. چند حالت مختلف برای شیردهی مادر وجود دارد که مادر می­تواند از این پوزیشن­ها برای تغذیه نوزاد خود استفاده کند.

وضعیت‌های مختلف شیر دادن نوزاد

الف) وضعیت گهواره­ای (معمولی): متداول‌ترين وضعيت يعني مدل سنتي يا گهواره‌ای را توضيح مي‌دهيم:

ابتدا دست­هايمان را با آب و صابون مي­شوئيم و سپس در وضعيتي آسوده قرار مي­گيريم. (اگر وضعيت مناسبي نداشته باشيد، شيردهي، شما را خسته و كلافه خواهد ساخت.) شيرخوار را به گونه­اي در آغوش بگيريد كه سرش در خميدگي آرنج قرار بگيرد و با كف همان دست، باسن نوزاد را نگه داريد، نوزاد را كاملاً روي سينه برگردانيد كه سينه و شكم نوزاد به طرف سينه و شكم شما قرار بگيرد. براي اين‌كه وزن پستان از روي شانه نوزاد برداشته شود و راه هوايي براي او باز گردد، چهار انگشت دست ديگر را كاملاً ته پستان ببريد و آن را با انگشت شست، بالا نگه داريد. نكته مهم در شير دادن اين است كه شيرخوار بايد نوك و هاله قهوه‌اي پستان را تا آن جا كه ممكن است به دهان ببرد و آن را بمكد. در صورتي كه لب­هايش غنچه باشد و فقط نوك سينه را بمكد، نوك سينه را زخم مي­كند، هوا را مي­بلعد و شير كافي نخواهد نوشيد. براي جلوگيري از اين اتفاق شايع، در شروع شيردهي با نوك پستان، لب شيرخوار را مرتباً لمس می‌کنیم و منتظر مي­شويم تا شيرخوار دهانش را باز كند و آنگاه به سرعت نوك پستان و هاله قهوه­اي را در دهانش قرار می­دهیم. در اين‌صورت اگر از نيم رخ نگاه بيندازيم، چانه نوزاد به پستان مادر چسبيده يا نزديك به آن است و اگر هاله قهوه­اي ديده شود، بيشتر در بخش بالاي هاله قهوه­اي است تا در پايين آن؛ مادر نيز در اين وضعيت دردي احساس نخواهد كرد.

ب) گهواریه­ای متقابل: این روش شبیه روش قبلی است. شیرخوار به پهلو و رو به مادر قرار می­گیرد و مادر قاعده سر، گردن و قسمت بالای پشت شیرخوار را با کف دست خود حمایت می­کند و او را به پستان طرف مقابل می‌گذارد. به عنوان مثال در صورت شیر دادن از پستان چپ، شانه و پشت شیرخوار با ساعد دست راست مادر حمایت می­شود و مادر می­تواند به راحتی با دست چپ خود پستان چپ را نگه دارد. این روش به خصوص در ماه اول تولد، برای شیرخواران نارس و بیمار که توانایی کافی برای کنترل سرشان ندارند و یا شیردهی در موارد آزردگی و زخم نوک پستان به کار می­رود.

 ج) خوابانیدن به پهلو: این روش بخصوص برای مادرانی که سزارین شده‌اند، مفید است. در این روش سر و بدن نوزاد در امتداد یک خط مستقیم است، صورت او روبروی پستان مادر و بینی‌اش مقابل نوک پستان قرار می­گیرد. بدن نوزاد در تماس نزدیک با بدن مادر است و پشت او با دست مادر حمایت می‌شود.

د) وضعیت زیر بغلی: دراین روش، شیرخوار به پهلو یا پشت، روی بالش بین بازو و قفسه سینه مادر (زیر بغل) قرار می­گیرد به طوری که پاهای شیرخوار در زیربغل و به طرف پشت مادر باشد و مادر با کف دست خود، قاعده سر و گردن شیرخوار را نگه داشته و با ساعد خود بدن او را حمایت می­کند.

به طور کلی شیردهی باید در وضعیتی انجام شود که مادر و شیرخوار هر دو راحت باشند و در این وضعیت خسته نشوند. اگر هنگام شيردهي احساس درد در نوك پستان داشتيد و يا متوجه شديد كه شيرخوار مقدار كافي از هاله قهوه­اي را نگرفته است، بايد به يكي از روش­هاي زير پستان را از دهان شيرخوار خارج كنيد و دوباره تلاش كنيد تا پستان را به شكل صحيح در دهان بگيرد:

چانه شيرخوار را به سمت پايين فشار دهيد.

با انگشت، قسمتي از پستان را كه نزديك به لب بالايي شيرخوار است را به طرف پايين فشار دهيد.

انگشت كوچك و پاكيزه خود را از گوشه دهان شيرخوار وارد دهانش كنيد.

نحوه درست نگه داشتن پستان

مادر باید سینه‌اش را طوری در دست بگیرد که گرفتن نوک و هاله آن برای نوزاد آسانتر باشد و نیز وزن آن از چانه نوزاد برداشته شود. یک روش برای نگه داشتن سینه به این طریق است که مادر انگشت شست را بالای سینه و سایر انگشتان دست را بصورت چسبیده به قفسه سینه خود بگذارد، با فشار ملایمی که انگشت شست به بالای سینه وارد می­کند، سبب بالا آمدن نوک آن و گرفتن بهتر پستان توسط نوزاد می­شود. باید دقت داشته باشید که انگشتان روی هاله‌ی قهوه‌ای قرار نگیرد و تا حد امکان از هاله دور باشد، چون می‌تواند سبب اختلال در گرفتن صحیح نسج کافی سینه توسط نوزاد شود. با باز شدن سوراخ­های خروجی بینی در حین شیر خوردن، وی به راحتی نفش می‌کشد. نیازی به عقب کشیدن سینه از بینی برای نفس کشیدن نوزاد نیست. در صورت نگران بودن از این وضعیت می­توان باسن نوزاد را کمی بطرف خود و بالا حرکت داد تا بینی مختصری از سینه، دورتر قرار بگیرد.

به این روش «C- Hold» گفته می­شود، یعنی شست روی سینه و چهار انگشت زیر آن قرار می‌گیرد. در این شرایط همانطور که اشاره شد، باید انگشتان در عقب و با فاصله از هاله بخصوص در قسمت زیرین سینه باشند، حتی مادرانی که سینه‌های کوچک دارند در هفته‌های اول شیردهی با نگهداشتن سینه خود به نوزاد کمک کرده و همچنین در یافتن وضعیت بهتر موفق‌تر خواهند بود. سینه اکثر مادران در هفته­های اول شیردهی بیش از همیشه بزرگ است و نگه داشتن آن، کار را آسان‌تر می­کند. چون دیدن قسمت زیرین هاله برای مادران مشکل است. نحوه نگه داشتن سینه به صورت سیگار یا مانند قیچی (V-Hold) اگرچه سال­ها مورد استفاده بوده، امّا معایبی نیز دارد. ایراد این روش که نوک سینه بین انگشت سبابه و انگشت وسط واقع می‌شود، آن است که این دو انگشت آنطور که انگشت شست در نحوه C-hold باز می­شود، نمی­تواند از هم باز شوند، بنابراین ممکن است مزاحم پستان گرفتن نوزاد باشد و نگذارند که پستان تا آن جایی که باید، وارد دهان نوزاد شود؛ که این مسئله خود سبب زخم نوک سینه هم می­شود. بعلاوه فشار دوانگشت، ممکن است مجاری شیر را مسدود کند. نوزاد را باید تشویق کرد که دهان خود را کاملاً باز کند تا سینه به عمق دهان او برود، به این ترتیب او خواهد توانست سینه را به خوبی بگیرد.

توجه:
شما میتوانید اخبار ومطالب بیشتر را در مورد نوزاد، کودک و فرزند دلبندتان در سایت دکتر احمد شاه فرهت دنبال کنید
همچنین میتوانید رزرو نوبت دکتر احمد شاه فرهت را به راحتی از طریق قابلیت رزرو اینترنتی نوبت در گهوارک انجام دهید.

اینستاگرام گهوارکاینستاگرام آپارت گهوارک آپارات

کپی با ذکر منبع مجاز است www.gahvarak.com

>