ادرار کردن نوزاد در طول شبانه روز | گهوارک

0 دیدگاه 5 خرداد 1400 چاپ خبر بازدید: 1618

ادرار نوزاد

 

ادرار نوزاد در شبانه روز

 

بطور معمول انتظار می ­رود كه نوزاد در 24 ساعت اول تولد حداقل يك نوبت ادرار داشته باشد. دفعات ادرار كردن به تدريج طی روزهای اول افزايش می­ يابد، بطوری كه بعداز روزپنجم یک نوزاد طبیعی در طول روز حداقل شش بار باید ادرار داشته باشد.

 

دفعات ادرار کردن نوزاد

 

اگر نوزاد در طول روز کمتر از شش بار نیاز به عوض کردن پوشک داشته باشد، باید متوجه این باشیم که ممکن است شیر کافی دریافت نکرده است و به طور کامل تغذیه نشده است.

 

حجم ادرار نوزاد و دفعات ادرار نوزاد

 

حجم مناسب ادرار نشانگر وضعيت مناسب مايعات بدن مي­ باشد. گاهی در اثر گرمای محيط و بعلت تبخير پوستی ادرار نوزاد كمتر ازحد طبيعی می­ شود.اين حالت با خنك كردن نوزاد و تغذيه مناسب از سينه مادر سريعاً برطرف می‌شود.

 

رنگ ادرار نوزاد یا غلظت ادرار نوزاد

 

گاهی ادرار نوزاد رنگ نارنجی به خود می گیرد و این به دلیل غلظت بیش از حد ادرار ( پر رنگی ادرار ) است. تا زمانی که نوزاد حداقل 4بار در روز ادرار می کند، جای نگرانی وجود ندارد، ولی اگر نارنجی بودن رنگ ادرار ادامه پیدا کرد، با متخصص اطفال مشورت کنید.

 

متخصص اطفال , متخصص کودکان ,  ادرار نارنجی , ادرار قرمز رنگ نوزاد , کودک و نوزاد ,

 

اگر متوجه یک لکه نارنجی متمایل به قرمز در پوشک نوزادتان شدید، ممکن است احساس ترس و وحشت کنید و فکر کنید که خونی است ، در حالی که مهم است تا مطمئن شوید که خون نیست، اما لکه "آجری رنگ" کریستال های ادرار است و یک دلیل بسیار رایج برای ایجاد ترس در نوزادان می باشد

 

رنگ آجری ادرار نوزاد , کریستال های ادرار نوزاد , ادرار نوزاد , پوشک نوزاد , کودک و نوزاد و اطفال ,

 

کریستال های ادرار دقیقاً چه هستند و چرا رخ می دهند؟ چه زمانی می توانند دلیل نگرانی باشند؟

کریستال های ادرار در پوشک :

پیداکردن کریستال های ادرارکه به رنگ نارنجی یاقرمزوآجری دریک نوزادتازه متولدشده است،غیرمعمول نیست. متاسفانه به راحتی می تواندباخون اشتباه گرفته شودو والدین رامضطرب ونگران کند.درعین حالی که کریستال ها اضطراب را ایجادمی کنند، بسیاررایج هستند.

 

کریستال ادرار در پوشک

 

کریستال های ادرار در طول چند روز اول تولد بسیار رایج هستند، زمانی که ممکن است هنوز در حال وزن کم کردند و در حین شیرخوردن باشند، اگرچه ممکن است در کودکانی که اضافه وزن دارند نیز یافت شود.

علل :

کریستال های ادرار اغلب درنوزادانی که باشیر مادرتغذیه می شوند،رایج هستند.درطی چندروز اول تولد شیرمادر حاوی  آغوز است ، مایعی شگفت انگیز که حاوی عوامل ایمنی و مواد غذایی است که شیردهی را برای تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن مفید می سازد.کریستال های ادرار از اسید اوره ساخته می شوند، که محصول نهایی متابولیسم نرمالشان است. نوزادان با سطح اسید اوره بالا در خون به دنیا می آیند، زیرا مقداری از آن ها از جفت جدا می شود و به سرعت در ادرار و مدفوع دفع می شود.اگر کودک در این زمان ادرار زیادی نکند، این کریستال های ادرار به طور خاص متمرکز می شوند و به راحتی دیده می شوند. با این حال، به آن معنا نیست که بدن نوزادتان کم آب شده است.در عوض، شما می توانید به وسیله این پرسش ها مطمئن شوید که نوزادتان درست آب می نوشد و ادرار کافی دارد. اطمینان از اینکهبدن نوزادتان آبرسانی می شود و ادرار می کند. چه تغذیه کودک شما شیر خشک باشد یا شیر پستان، نوزاد شما باید در یک الگوی تغذیه قرار گیرد و در هفته دوم زندگی خوب بخورد.هر روز حداقل شش تا هشت پوشک خیس از کودکتان می بینید، اما کودک شما می تواند تاده یابیشتر هم برسد.عفونت ادراری دردوران نوزادی شايع مي ­باشدومي­تواند بايكی از علائم؛ تب، بی حالی، كاهش رفلكس­ های نوزادی،خوب شير نخوردن، زردی طول شيده و وزن‌گيری نامناسب خود رانشان دهد. تشخيص اين بيماری با آزمايش ادرارمشخص می شود. درصورت تشخيص دردوره نوزادی، نوزادبايدجهت درمان دربيمارستان بستری شود.

توجه:
شما میتوانید اخبار ومطالب بیشتر را در مورد نوزاد، کودک و فرزند دلبندتان در سایت دکتر احمد شاه فرهت دنبال کنید
همچنین میتوانید رزرو نوبت دکتر احمد شاه فرهت را به راحتی از طریق قابلیت رزرو اینترنتی نوبت در گهوارک انجام دهید.

اینستاگرام گهوارکاینستاگرام آپارت گهوارک آپارات

کپی با ذکر منبع مجاز است www.gahvarak.com

>