قولنج کردن نوزاد | گهوارک

قولنج کردن نوزاد | گهوارک

0 دیدگاه 8 خرداد 1400 چاپ خبر بازدید: 1440
مكانيسم كوليك يا بيقراری شبانه نوزادان بطور كامل شناخته شده نمی باشد، با اين وجود احتماًل داده می شود كه بی قراری شیرخوار ناشی از ناتوانی در هضم مواد غذایی و ایجاد نفخ در شکم باشد. كوليك معمولاً از هفته دوم يا سوم بعد از تولد شروع می شود و 2 الی 3 ماه طول می كشد.

درباره کولیک (قولنج) شیرخوارچه میدانید؟

 

کولیک نوزاد و درمان آن

 

مكانيسم كوليك يابيقراری شبانه نوزادان بطوركامل شناخته شده نمی باشد،بااين وجوداحتماًل داده می‌شود كه بیقراری شیرخوار ناشی ازناتوانی درهضم موادغذایی و ایجادنفخ در شکم باشد.كوليك معمولاً ازهفته دوم ياسوم بعد از تولدشروع می شودو2الی3ماه طول می كشد.معمولاً نوزاد درطول روز خوب است وعلائم درساعات خاصی ازعصروشب شروع می ­شود.علائم به صورت ناله،زور زدن، جمع كرده پاها در شكم و درنهايت گريه می ­باشد. نوزاد با بغل كردن و تكان دادن بهتر می ­شود و با قرار گرفتن روی تخت خود مجدداً علائم را شروع می ­كند. كوليك شيرخوارگی يك پروسه طبيعی در اين دوره می ­باشد و اطمینان از بهبود شیرخوار ، خود بخشی از درمان شیرخوار می ­باشد.

 

کولیک شیر خوارگی و درمان آن

توصیه­ های زیر در درمان کمک کننده می ­باشد :

بغل كردن و تكان دادن نوزاد.

استفاده از گهواره.

دستمال گرم روی شکم.

ماساژ شكم

ماشین سواری

 

کولیک نوزاد یا قولنج نوزاد

 

در گذشته رژيم‌های سخت برای مادر جهت كنترول كوليك توصيه میشد كه هم اكنون مورد قبول نمی ­باشد. تنهادرصورتی كه بامصرف غذایی خاص در مادر،بيقراری تشديد شود، بهتر است مادر در اين دوره از مصرف آن غذا اجتناب كند.

 

دارو درمانی کولیک نوزاد

 

دارو درمانی :

بهتر است درحد امكان از مصرف دارو در نوزاد اجتناب كرد. در مواردی كه نوزاد با اقداماتی كه پيش تر ذكر شد بهتر نشد، مي­توان از داروهای زير جهت تسكين درد استفاده كرد. باز هم تاكيد می شود كه كوليك شيرخواری يك پروسه طبيعی می باشدكه علائم تنها با گذشت زمان برطرف خواهدشد.

 

دل درد کودک و دارو درمانی آن

گریپ میکچر (پس از یک ماهگی)

قطره‌های ضد نفخ (دایمتین، کولیک پد، کولیک از و...)

داروهای پروبيوتيك (پديلاكت، بيوگايا،...)

قابل ذكر است كه يكسری از بيماری ­ها از جمله؛ ريفلاكس معده به مری و آلرژی به لبنيات  مي ­تواند علائم بيقراری در شيرخوار ايجاد كند كه گاهی افتراق آن از كوليك شيرخوارگی مشكل می باشد.

 

ماساژ درمانی برای کولیک نوزاد

 

كوليك شيرخوارگی غالباً در هنگام عصر يا شب شروع می شود و بابغل كردن، شيرخوار آرام می شود، ولی در موارد ريفلاكس يا آلرژی به لبنيات بيقراری معمولاً شديدتراست ومی ­توانددر تمام ساعات شبانه روز اتفاق بيفتاد. در موارد ريفلاكس معده به مری در هنگام بيقراری نوزاد سر و پاها را به عقب مي­‌كشد. در هنگام شير خوردن ممكن است بيقراری داشته باشد و سر را به طرفين حركت دهد يا به سينه مادر بكوبد. معمولاً شيرخوار بعلت ترش كردن­ های زيادوسوزش سردل،طولانی مدت زير سينه مي­ماند (شيرخوردن طولانی موجب كاهش اسيديتی مری و كم كردن سوزش سردل می ­شود).

 

ترش کردن نوزاد وگریه مداوم

 

حالات شبیه آدامس جوييدن در اثر برگشت شير و ترشحات معده به داخل دهان در اين موارد ديده می شود كه بعلت اسيدی بودن مايع مي­تواند همراه بااخم يابيقراری شيرخوار باشد.استفراغ ­های مكرر مي­‌تواند از ديگرنشانه­ های ريفلاكس معده به مری باشد.

 

برگشت محتویات معده یا ترش کردن نوزاد

 

در موارد آلرژی به لبنيات معمولاً علائم ديگر آلرژی مثل بثورات پوستی و قرمزی اطراف مقعد ديده می شود.