شستشو و بهداشت کودکان پس از ختنه | گهوارک

شستشو و بهداشت کودکان پس از ختنه | گهوارک

0 دیدگاه 28 مرداد 1400 چاپ خبر بازدید: 750
توصیه ما به والدین این است که برای انجام ختنه فرزندان خود در دوره نوزادی آنها اقدام کنند. شاید برخی افراد تصور کنند که در نوزادی دردی احساس نمی‌شود، اما اینطور نیست. در نوزدان نیز حین انجام عمل ختنه درد وجود خواهد داشت. اما آنها نسبت به کودکان و بزرگسالان فرایند آسان‌تری را تجربه می‌کنند.

ختنه کردن نوزاد

 

شستشوی ناحیه تناسلی کودکان چگونه باید باشد؟

این موضوع از اهمیت بسزایی برخوردار است چراکه به طور مستقیم بر بهداشت کودکان تأثیر خواهد گذاشت. از ابتدای دوره زندگی تا انتهای آن باید به این مورد ویژه توجه خاصی به عمل آید. در غیر این صورت مشاهده مشکلات بسیاری خواهید بود. همان طور که گفته شد این موضوع منحصراً مربوط به بزرگسالان یا کودکان نخواهد بود بلکه تمام سنین را شامل می‌شود.

 

شستشوی ناحیه تناسلی دختران

 

شستشو و بهداشت ناحیه تناسلی کودکان دختر

در این مورد باید به نکاتی توجه کرد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

بهتر است ناحيه تناسلي پس از هر بار دفع مدفوع يا ادرار با آب ولرم شستشو داده شود. همچنين ناحیه تناسلی دختران را می­‌توان تنها با یک دستمال مرطوب در هنگام تعویض پوشک تمیز کرد. در كل باید مراقب بود که شستشو از جلو به عقب انجام شود نه از عقب به جلو تا میکروب­ های ناحیه مقعد وارد واژن نشوند. ممکن است ناحیه تناسلی قرمز و متورم شود و یا ترشحات بی‌رنگ، سفید و یا کمی خونی دیده شود که تمام این حالات در هفته­های اول طبیعی است و در نتیجه هورمون ­های مادر هنگام بارداری بوجود می­‌آید. اگر این علائم بعداز شش هفته اول پس از تولد از بین نرود، باید با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.

 

شستشو و بهداشت ناحیه تناسلی پسران پس از ختنه

 

شستشو و بهداشت ناحیه تناسلی پسران پس از ختنه

تنها کاری که باید در مورد موضعی که به تازگی ختنه شده است انجام دهید، آن است که پوست ناحیه را با آب و صابون بشوئید، درست مانند سایر قسمت­های پوست بدن. بهتر است از سائیدن و ایجاد کف در ناحیه آلت تناسلی پسران خواه ختنه شده و خواه بدون ختنه بپرهیزید، زیرا پوست این ناحیه را خشک می­‌کند و باعث تحریک آن می­‌شود. در چند روز اول پس از عمل ختنه، آلت تناسلی ممکن است کاملاً قرمز باشد و ترشحی زرد رنگ داشته باشد. این در واقع علامت خوبی است و نشان می­دهد که سیر بهبود طبیعی است. محل ختنه کمتر احتمال دارد که عفونت کند با اين وجود علائم عفونت عبارتند از: قرمزی پایدار، تورم سر آلت و زخم ­هایی که با ترشحات زرد رنگ و خشک بسته شده است. در صورت مشاهده هر یک از این علائم فوراً به پزشک اطلاع دهید. خونريزي از محل ختنه از عوارض ناشايع مي‌­باشد، با اين وجود در صورت خونريزي مخصوصاً در روزهاي اول سريعاً به پزشك مراجعه نماييد.

 

شستشو و بهداشت ناحیه تناسلی پسران پیش از ختنه

 

شستشو و بهداشت ناحیه تناسلی پسران پیش از ختنه

هنگام تمیز کردن یا شستن آلت تناسلی که ختنه نشده باشد، سعی کنید پره پوس یا پوست حشفه را نکشید. چندین ماه یا حتی سال طول می‌کشد تا پره پوس از آلت تناسلی جدا شود. پس از جدا شدن پره پوس و هنگامی­که کاملاً بتوان آن را کشید (اگر نخواهید کودک را ختنه کنید بهتر است زمان آن‌ را از پزشک کودکتان بپرسید.) باید گاهی آن را بکشید و انتهای آلت را که زیر آن قرارگرفته است به آرامی ولی با سرعت از ماده مومی شکل سفید رنگی که بطور طبیعی در این محل تشکیل می‌­شود، تمیز کنید.

 

مراقبت هایی که باید پس از ختنه انجام بشود

 

مراقبت هایی که باید پس از ختنه انجام بشود

پس از ختنه از گاز نرم روی زخم ایجاد شده استفاده می‌کنند. استفاده از این باندها جهت جلوگیری از برخورد آلت نوزاد با لباس استفاده می‌شود. پس از انجام عمل نیز باید مراقبت‌هایی تا زمان بهبودی انجام شود.

پس از هربار تعویض پوشک از گاز جدیدی استفاده کنید. استفاده از پمادهایی که پزشک پس از عمل تجویز می‌کند پس از هر بار شستشو الزامی است. پوشک فرزند خود را محکم نبندید؛ چراکه نباید به آلت کودک فشاری وارد شود. لباس‌های راحتی به فرزند خود بپوشانید.

 

حمام کردن نوزاد پس از انجام ختنه

برخی از والدین تصور می‌کنند حمام کردن نوزاد پس از انجام ختنه مشکلی را ایجاد نمی‌کند. اکثر متخصصان اطفال توصیه می‌کنند که باید در هفته‌های ابتدایی با استفاده یک اسفنج فرزند خود را تمیز کنید. در واقع زمانی می‌توانید فرزند خود را حمام ببرید که روند بهبودی را مشاهده کنید.
مشاهده روند بهبودی به این معنی نیست که با استفاده از صابون ناحیه جراحی شده را ماساژ دهید. تنها باید با استفاده از آب گرم شستشو ملایمی انجام گیرد. پس از بهبودی کامل می‌توانید شستشو با آب و صابون را انجام دهید.

 

زمان مناسب برای ختنه کردن پسران کدام است؟

توصیه ما به والدین این است که برای انجام ختنه فرزندان خود در دوره نوزادی آنها اقدام کنند. شاید برخی افراد تصور کنند که در نوزادی دردی احساس نمی‌شود، اما اینطور نیست. در نوزدان نیز حین انجام عمل ختنه درد وجود خواهد داشت. اما آنها نسبت به کودکان و بزرگسالان فرایند آسان‌تری را تجربه می‌کنند. در واقع برای انجام این عمل در نوزادان تنها از بی‌حسی استفاده می‌شود و کودک کاملا هوشیار است. اما چنانچه این عمل در کودکان و بزرگسالان انجام گیرد، نمی‌توان تنها با استفاده از بی‌حسی جراحی را انجام داد. برای کودکان و بزرگسالان می‌بایست از بیهوشی استفاده کرد.
به‌طور کلی هرچه انجام ختنه به بزرگسالی موکول شود، روند بهبودی دردناک‌تر خواهد بود. در نهایت بهتر است در صورتی که شرایط مناسب باشد، در سنین نوزادی این عمل انجام گیرد.

 

ختنه برای کودک چه فوایدی به همراه دارد؟

جلوگیری از بیماری فیموز و بالانوپوستیت (التهاب گلنس و پوست ختنه گاه)، اختلالات واکنش یا ری اکشن آلت تناسلی و سرطان آلت تناسلی

عفونت های کمتر مجاری ادراری

کاهش گسترش ویروس پاپیولومای انسانی که می توانند منجر به سرطان رحم و دیگر تشکیلات ان شود، به دلیل رابطه جنسی

کاهش خطر ابتلا به عفونت ویروس نقص ایمنی بدن، عفونت ویروسی تبخال تناسلی یا هرپس، و دیگر بیماری های منتقله جنسی

بهداشت راحت تر آلت تناسلی