مضرات تماس کودکان با حیوانات خانگی | گهوارک

مضرات تماس کودکان با حیوانات خانگی | گهوارک

0 دیدگاه 29 مرداد 1400 چاپ خبر بازدید: 2025
انتقال یک سری عفونت­ های انگلی، قارچی و باکتریایی از حیوانات به انسان به خصوص از طریق سگ و گربه امکان پذیر است که شایع­ ترین آن­ها «توکسوپلاسموز» می­‌ باشد. چنانچه فضولات گربه یا سگ و همچنین پرندگان در فضای خانه پخش شود، میتواند ایجاد بیماری به نام توکسوپلاسموز کند.

مضرات حیوانات خانگی

حیوانات خانگی در خانه چه مشکلاتی را ممکن است به همراه بیاورند؟

قرار گرفتن نوزاد یا کودک شما در معرض تماس با حیوانات خانگی، ممکن است سبب بروز آلرژی شدید در نوزاد گردد. مو یا کرک بدن حیوانات ممکن است آلرژن بوده و گرد و خاکی که در لابه لای آن ها وجود دارد نیز ممکن است به بروز حساسیت و مشکلات تنفسی در نوزادان دامن بزند. لذا توصیه می گردد تا حد امکان از تماس نوزادان با حیوانات خانگی پرهیز گردد.

سگ و گربه

سگ و گربه ها برای کودکان

انتقال یک سری عفونت های انگلی، قارچی و باکتریایی از حیوانات به انسان به خصوص از طریق سگ و گربه امکان پذیر است که شایع ترین آن ها توکسوپلاسموز می باشد. چنانچه فضولات گربه یا سگ و همچنین پرندگان در فضای خانه پخش شود، می تواند ایجاد بیماری به نام توکسوپلاسموز کند. توکسوپلاسموز بیماری است که در اثر انگل توکسوپلاسما ایجاد می شود و در مدفوع آنها وجود دارد. انگل خونی توکسوپلاسما در بیشتر گربه های ولگرد مشاهده می شود و درصورت خارج شدن گربه خانگی از منزل و معاشرت با گربه های ولگرد احتماًل آلوده شدن آن بسیار است. چنین گربه ای باید به صورت دوره ای تحت درمان باشد. گاهی اوقات این حیوانات در باغچه منزل اجابت مزاج می کنند و آلودگی به خانه منتقل شده و کودک را مبتلا می کند. این انگل می تواند بعد از گردش در خون در غدد لنفاوی حتی در مغز ایجاد تومور کند. ضمن آن که می تواند به صورت تشنج نیز بروز کند.

لاکپشت و همستر

لاک پشت و همستر ها برای کودک

لاک پشت و همستر هیچ کدام گزینه های مناسبی برای کودکان کم سن نیستند. اين حيوانات باکتری سالمونلِا را از طریق مدفوع خود انتقال مي دهند. نوزادان و کودکان کم سنی که دست خود را به دهانشان می برند، در معرض ریسک بالاتری برای ابتلا به عفونت های ناشی از سالمونلا قرار دارند. باكتري سالمونلا لاک پشت و همستر هیچ کدام گزینه های مناسبی برای کودکان کم سن نیستند.

گزارشی از انجمن آمریکا که نشان می دهد کدام حیوانات برای کودکان مناسب نیستند

  • خزندگان (لاک پشت‌ها، مار‌ها، مارمولک‌ها، ایگوانا)
  • جوندگان (همستر، موش صحرایی، خوکچه هندی، چین چیلا، جوجه تیغی، سگ پرایری، موش)
  • دوزیستان (قورباغه، وزغ، سمندر)
  • راسو ها
  • جوجه ماکیان (جوجه مرغ، جوجه اردک، جوجه غاز، جوجه بوقلمون)
  • میمون ها
  • حیوان های عجیب و غریب و غیر قانونی

با این حال حتی اگر این حیوانات را برای کودکان خریداری نکنید، باز هم ممکن است کودکانتان در باغ وحش ها، فروشگاه های حیوانات خانگی، یا گردش های خانوادگی و مدرسه، به این حیوانات نزدیک شوند. در صورتی که کودکتان در تماس با این حیوانات (و همینطور حیواناتی که باکتری های مشترکی را به انسان انتقال می دهند مانند: گوسفند، بز، گاو و دیگر چهارپایان) قرار گرفت، بسیار مهم و ضروری است که:

از نزدیک به آن ها نظارت شود. آن ها را تشویق کنید که حیوانات را نبوسند و یا پس از لمس آن ها دستانشان را در دهانشان نبرند. پس از آن اطمینان حاصل کنید که به خوبی دست هایشان را شسته و سپس از یک ماده ضدعفونی کننده برای شستشوی دستان کودک خود استفاده کنید، چه حیوان را لمس کرده و یا نکرده باشند. بدون شک، هیچکدام از حیوانات خانگی کاملاً ایمن نیستند؛ حتی گربه ها و سگ های مورد علاقه مان نیز ممکن است گاز بگیرند، چنگ بزنند، ایجاد آلرژی کنند و یا عفونت هایی را انتقال دهند.