مضرات تماس کودکان با حیوانات خانگی | گهوارک

0 دیدگاه 29 مرداد 1400 چاپ خبر بازدید: 344

مضرات حیوانات خانگی

 

 

حیوانات خانگی در خانه چه مشکلاتی را ممکن است به همراه بیاورند؟

قرار گرفتن نوزاد یا کودک شما در معرض تماس با حیوانات خانگی، ممکن است سبب بروز آلرژی شدید در نوزاد گردد. مو یا کرک بدن حیوانات ممکن است آلرژن بوده و گرد و خاکی که در لابه لای آن­ها وجود دارد نیز ممکن است به بروز حساسیت و مشکلات تنفسی در نوزادان دامن بزند. لذا توصیه می­گردد تا حد امکان از تماس نوزادان با حیوانات خانگی پرهیز گردد.

 

سگ و گربه

 

سگ و گربه ها

انتقال یک سری عفونت­ های انگلی، قارچی و باکتریایی از حیوانات به انسان به خصوص از طریق سگ و گربه امکان پذیر است که شایع­ ترین آن­ها «توکسوپلاسموز» می­‌باشد. چنانچه فضولات گربه یا سگ و همچنین پرندگان در فضای خانه پخش شود، می‌تواند ایجاد بیماری به نام توکسوپلاسموز کند. توکسوپلاسموز بیماری است که در اثر انگل توکسوپلاسما ایجاد می‌شود و در مدفوع آنها وجود دارد. انگل خونی «توکسوپلاسما» در بیشتر گربه‌های ولگرد مشاهده می‌شود و درصورت خارج شدن گربه خانگی از منزل و معاشرت با گربه‌های ولگرد احتماًل آلوده شدن آن بسیار است. چنین گربه‌ای باید به صورت دوره‌ای تحت درمان باشد. گاهی اوقات این حیوانات در باغچه منزل اجابت مزاج می‌کنند و آلودگی به خانه منتقل شده و کودک را مبتلا می‌کند. این انگل می­تواند بعد از گردش در خون در غدد لنفاوی حتی در مغز ایجاد تومور کند. ضمن آن‌که می‌تواند به صورت تشنج نیز بروز کند.

 

لاکپشت و همستر

 

لاک پشت و همستر ها

لاک‌پشت و همستر هیچ کدام گزینه‌های مناسبی برای کودکان کم سن نیستند. اين حيوانات باکتری سالمونلِا را از طریق مدفوع خود انتقال مي‌­دهند. نوزادان و کودکان کم سنی که دست خود را به دهانشان می‌برند، در معرض ریسک بالاتری برای ابتلا به عفونت‌های ناشی از سالمونلا قرار دارند. باكتري سالمونلا لاک‌پشت و همستر هیچ کدام گزینه‌های مناسبی برای کودکان کم سن نیستند.

 

گزارشی از انجمن آمریکا که نشان می‌دهد کدام حیوانات برای کودکان مناسب نیستند

  • خزندگان (لاک پشت‌ها، مار‌ها، مارمولک‌ها، ایگوانا)
  • جوندگان (همستر، موش صحرایی، خوکچه هندی، چین چیلا، جوجه تیغی، سگ پرایری، موش)
  • دوزیستان (قورباغه، وزغ، سمندر)
  • راسو‌ها
  • جوجه ماکیان (جوجه مرغ، جوجه اردک، جوجه غاز، جوجه بوقلمون)
  • میمون‌ها
  • حیوان‌های عجیب و غریب و غیر قانونی

با این‌حال حتی اگر این حیوانات را برای کودکان خریداری نکنید، باز هم ممکن است کودکانتان در باغ وحش‌ها، فروشگاه‌های حیوانات خانگی، یا گردش‌های خانوادگی و مدرسه، به این حیوانات نزدیک شوند. در صورتی که کودکتان در تماس با این حیوانات (و همینطور حیواناتی که باکتری‌های مشترکی را به انسان انتقال می‌دهند مانند: گوسفند، بز، گاو و دیگر چهارپایان) قرار گرفت، بسیار مهم و ضروری است که:

از نزدیک به آن‌ها نظارت شود. آن‌ها را تشویق کنید که حیوانات را نبوسند و یا پس از لمس آن‌ها دستانشان را در دهانشان نبرند. پس از آن اطمینان حاصل کنید که به خوبی دست‌هایشان را شسته‌ و سپس از یک ماده ضدعفونی کننده برای شستشوی دستان کودک خود استفاده کنید، چه حیوان را لمس کرده و یا نکرده باشند. بدون شک، هیچکدام از حیوانات خانگی کاملاً ایمن نیستند؛ حتی گربه‌ها و سگ‌های مورد علاقه‌مان نیز ممکن است گاز بگیرند، چنگ بزنند، ایجاد آلرژی کنند و یا عفونت‌هایی را انتقال دهند. 

توجه:
شما میتوانید اخبار ومطالب بیشتر را در مورد نوزاد، کودک و فرزند دلبندتان در سایت دکتر احمد شاه فرهت دنبال کنید
همچنین میتوانید رزرو نوبت دکتر احمد شاه فرهت را به راحتی از طریق قابلیت رزرو اینترنتی نوبت در گهوارک انجام دهید.

اینستاگرام گهوارکاینستاگرام آپارت گهوارک آپارات

کپی با ذکر منبع مجاز است www.gahvarak.com

>