چرا کودکم مدام گریه می‌کند؟ | گهوارک

چرا کودکم مدام گریه می‌کند؟ | گهوارک

0 دیدگاه 30 مرداد 1400 چاپ خبر بازدید: 1678
حتي موقعي كه كودك گرسنه نيست، مكيدن به آرام شدن ضربان قلب كودك، شل شدن معده، و كاهش دست و پا زدن او كمك مي­كند. در اين مواقع پستانك بسيار كمك‌كننده است. در نهایت با انجام این موارد ممکن است دلبندتان همچنان آرام نگیرد. پس در این صورت لازم است به پزشک مراجعه شود.

علت گریه کودک

 

چرا کودکم گریه می‌کند؟

بسیاری از مادران، به ویژه مادرانی که از اولین کودک خود مراقبت می‌کنند و تجربه کافی در این زمینه ندارند چنین سوالاتی را می‌پرسند. گریه نوزادان ممکن است دلایل متفاوتی داشته باشد که در این مقاله به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد. آنچه لازم است بدانیند آن است که گریه کودکان و به ویژه نوزادان طبیعی است.

 

گرسنگی کودک

 

من گرسنه ام

وقتي ياد بگيريد كه نشانه‌هاي گرسنه بودن كودك خود (مثل نق نق كردن، سر و صدا راه انداختن، دست و پا زدن و دنبال پستان مادر گشتن هنگامي كه او را در آغوش مي‌گيريد) را بشناسيد، مشكلاتتان در سير كردن او قبل از اين‌كه گريه كند كمتر مي‌شود. بعضي اوقات شيرخواران حتي بعد از اين‌كه شروع به شير خوردن مي‌كنند به گريه كردن ادامه مي‌دهند امّا شما به شير دادن ادامه دهيد چون هنگامي‌كه معده‌اش پر شود، از گريه كردن دست بر مي‌دارد.

 

تعویض پوشک کودک

 

لازم است پوشکم را عوض کنید.

بعضي كودكان به مجرد اين‌كه به تعويض پوشك نياز داشته باشند، سر و صدايشان در مي‌آيد، امّا بعضي ديگر اينطور نيستند. در هر صورت اين هم يكي از دلايل گريه كردن كودك است و خوشبختانه هم فهميدن آن راحت است و هم حل كردن آن. در این مورد ممکن است پای کودک شما سوخته باشد و به این دلیل سروصدایش بالا برود. شما در این صورت می‌توانید از پماد های سوختگی برای کودک خود استفاده کنید.

 

سر شدن بدن کودک

 

سردم است، گرمم شده است!

كودكان شير خوار دوست دارند لباس زياد و گرم داشته باشند. (بعنوان قاعده هر چند تا كه خودتان لباس پوشيده‌ايد و از نظر دما احساس راحتي مي‌كنيد بايد يك لايه بيشتر به كودك شيرخوارتان بپوشانيد.) بنابراين گريه كودك ممكن است به اين علت باشد كه سردش شده است (مثلاً موقعي كه كودك لخت است و شما در حال عوض كردن او هستيد). بهتر است ياد بگيريد كه چطور كودكتان را سريعتر و قبل از اين‌كه سردش شود عوض كنيد. توجه كنيد كه كودك را زيادي نپوشانيد، چون احتماًل گريه كردن كودك وقتي كه گرمش است در مقايسه با وقتي كه سردش است كمتر است (اگر هم گريه كند، خفيف‌تر است). در هر صورت خوب است که هرجایی پتو کودک را به همراه خود داشته باشید و همچنین چند دست لباس نخی به همراه ببرید.

 

بغل کردن کودک

 

به آغوش مادرم نیاز دارم.

كودكان شير خوار آغوش و نوازش زيادي نياز دارند. آن‌ها دوست دارند صورت والدين خود را ببينند، صدايشان را بشنوند، به صداي قلبشان گوش كنند، و حتي مي‌توانند بوي منحصر بفردشان (بخصوص شير مادر را) تشخيص دهند. بعد از شير خوردن، آروغ زدن و عوض شدن دوست دارند كه شما آنها را در آغوش بگيريد. ممكن است شما فكر كنيد كه با اين كار داريد كودكتان را «لوس» بار مي‌آوريد، ولي نگران نباشيد؛ اين مسئله در چند ماه اول زندگي اصلاً مطرح نيست. البته كودكان از نظر اين‌كه چقدر بخواهند كه شما آنها را در آغوش بگيريد با هم فرق دارند. بعضي از كودكان توجه زيادي را مي‌طلبند و در مقابل بعضي ديگر مي‌توانند مدت زيادي آرام بنشينند. اگر كودكتان توجه شما را مي‌خواهد، او را در آغوش بگيريد و يا در كنار خود بگذاريد.

 

آرامش کودک

 

به تنهایی و آرامش نیازمندم.

هر چند كودكان شير خوار به توجه زيادي نياز دارند، ولي ممكن است دچار «تحريك بيش از حد» نيز بشوند. گاهي كودك بعد از گذراندن يك روز تعطيل در ميان افراد خانواده و بستگان و يا در انتهاي هر روز ظاهراً بدون دليل و بيش از حد طبيعي گريه مي­كند. فيلتر كردن تمامي محرك‌هاي محيطي (شامل: نور، صدا، بغل به بغل شدن) معمولاً براي نوزادان آسان نيست و اين مي‌تواند سبب خستگي آنها بدليل فعاليت زياد شود. در اين شرايط نوزاد با گريه كردن خود در واقع مي‌گويد «ديگه بسه». اين مسئله معمولاً وقتي رخ مي‌دهد كه كودك خسته است. سعي كنيد كودكتان را به جايي آرام و ساكت ببريد و بعد ببنيد مي‌توانيد او را بخوابانيد يا نه.

 

ناراحتی کودک

 

احساس ناراحتی می‌کنم.

اگر تازه به كودك خود شير داده‌ايد و مي‌دانيد كه راحت هم هست (گاهي كودك ممكن است بخاطر يك مسئله خيلي كوچك و پيش پا افتاده نظير گير كردن يك تار مو دور انگشت پايش و يا تماس مارك لباس با پوستش احساس ناراحتي كند)، ولي كودك همچنان گريه مي‌كند. درجه حرارتش را اندازه بگيريد. مطمئن شويد كه نوزاد بي‌حال نيست و حركات طبيعي را انجام مي‌دهد. در صورت وجود علائم غير طبيعي در نوزاد يا شك به بيماري به پزشك مراجعه نماييد.

 

چه دلایل دیگری می‌تواند داشته باشد؟

 

  • وجود فشار در بستن پوشک
  • خواب آلودگی
  • سوختگی ناحیه تناسلی شیر خوار با ادرار
  • خیس بودن پوشک
  • بیماري
  • درآوردن دندان
  • نیش پشه
  • عفونت ادراري
  • جدایی از پدر ومادر

 

هیچ کدام از موارد بالا

بعضي اوقات دست آخر هم نمي‌فهميد چرا كودكتان گريه مي­كند. بعضي اوقات كودكان گريه مي­كنند و بسادگي نمي‌شود آرامشان كرد. اين گريه كردن ممكن است از چند دقيقه گريه شديد تا چند ساعت طول بكشد. كوليك عبارتست از گريه غير قابل تسكين بمدت 3 ساعت در روز و حداقل 3 روز در هفته. حتي اگر كودك سه ساعت هم گريه نكند باز هم تحمل اين وضعيت براي والدين سخت است. در صورتي‌كه علت گريه كودك دلايل بالا نبود راه‌هاي زير را امتحان كنيد:

 

کودک خود را بپوشانید و او را در آغوش بگیرید.

نوزادان دوست دارند همان احساس گرما و امنيت درون رحم را تجربه كنند. پس كودكتان را قنداق كنيد و سرش را روي شانه‌تان بگذاريد. توجه داشته باشيد كه قنداق كردن و در آغوش گرفتن ممكن است براي بعضي كودكان ايجاد محدوديت فيزيكي كند. ممكن است اين كودكان به پستانك يا تكان تكان دادن بهتر جواب دهند.

 

از ریتم ها استفاده کنید.

نوزاد عادت به شنيدن صداي قلب مادر دارد و يكي از دلايلي هم كه دوست دارد در آغوش و نزديك مادر باشد همين است. به جاي آن مي­توانيد براي كودكتان موزيك ملايم بگذاريد.

 

تکان دادن کودک

گاهي تنها تكان تكان دادن كودك و راه رفتن مي‌تواند او را آرام كند. بعضي اوقات هم مي‌توانيد او را در گهواره بگذاريد و تكان دهيد. گردش با اتومبيل هم مي‌تواند در اين مواقع كمك كننده باشد.

 

مالیدن شکم کودک

مالدين پشت يا شكم نوزاد يكي از آرام بخش‌ترين كارهايي است كه مي‌توانيد بكنيد، بويژه اگر گريه كودك ناشي از گاز روده‌ها باشد كه در بعضي كودكان كوليكي ديده مي‌شود.

 

مکیدن

حتي موقعي كه كودك گرسنه نيست، مكيدن به آرام شدن ضربان قلب كودك، شل شدن معده، و كاهش دست و پا زدن او كمك مي­كند. در اين مواقع پستانك بسيار كمك‌كننده است. در نهایت با انجام این موارد ممکن است دلبندتان همچنان آرام نگیرد. پس در این صورت لازم است به پزشک مراجعه شود.

 

  • جهت اطلاع از ساعت نوبت دهی به کانال ما بپیوندید