اضافه شدن وزن کمتر از حد طبیعی در نوزادان و کودکان | گهوارک

اضافه شدن وزن کمتر از حد طبیعی در نوزادان و کودکان | گهوارک

0 دیدگاه 18 مهر 1400 چاپ خبر بازدید: 582
بعضی از کودکان به علت ابتلا به بیماری هایی مانند عفونت های ریه و دستگاه تنفس، بیماری های گوارشی ( اسهال و استفراغ )، عفونت های ادراری و عفونت های دیگر، برای مدتی نمی توانند غذای مورد نیاز خود را بخورند و در نتیجه وزن طبیعی به دست نمی آورند.

اضافه شدن وزن کمتر از حد طبیعی در نوزادان و کودکان

اضافه شدن وزن کمتر از حد طبیعی در نوزادان و کودکان

کودکان ممکن است در دوران شیرخواری ( سال اول تولد ) و یا در دوران کودکی، وزنشان کمتر از حد طبیعی اضافه شود یا اضافه شدن وزن آنها متوقف شود و یا حتی وزن خود را از دست بدهند. برای این حالات، دو علت عمده وجود دارد :

الف - ابتلا به بیماری ها و ناهنجاری ها.

ب - عوامل تغذیه ای که علت اصلی را تشکیل می دهند.

 

الف - ابتلا به بیماری ها و ناهنجاری ها

ابتلا به بیماری ها و ناهنجاری ها

1-1 بعضی از کودکان به علت ابتلا به بیماری هایی مانند عفونت های ریه و دستگاه تنفس، بیماری های گوارشی ( اسهال و استفراغ )، عفونت ادراری و عفونت های دیگر، برای مدتی نمی توانند غذای مورد نیاز خود را بخورند و در نتیجه وزن طبیعی به دست نمی آورند یا وزنشان را از دست می دهند. در این موارد، پس از درمان بیماری، کودک وزن از دست رفته را مجدداً اضافه نموده و به حالت طبیعی برمی گردد.

2-2 بعضی از کودکان به علت ناهنجاریهایی مانند شکاف کام، ممکن است نتوانند کاملاً به پستان مادر مک بزنند یا مک زدن آنها ضعیف باشد و در نتیجه شیر کافی یا غذای کافی نخورند و وزن آنها اضافه نگردد.

3-3 کودک ممکن است دچار ناهنجاری یا بیماری دستگاه ادراری ( کلیه ها، حالبها و مثانه ) باشد و دچار عفونت کلیه گردد و در نتیجه شیر و غذای کافی نخورد.

4-4 کودک ممکن است دچار اختلال در آنزیم های روده باشد و شیر و غذا را نتواند هضم و جذب نماید و وزن او اضافه نگردد.

5-5 اگر کودک دچار ناهنجاری قلب باشد، چون اکسیژن کافی به تمام بدن او نمی رسد، وزن کودک به طور طبیعی اضافه نمی گردد، در حالی که شیر مادر کافی است و غذای کافی نیز به او عرضه می گردد.

6-6 بعضی از کودکان ممکن است دچار مشکل بلع باشند و نتوانند به طور طبیعی غذا را ببلعند.

7-7 اگر کودک دچار بزرگی لوزه ها و نسج آدنوئید ( لوزۀ سوم ) باشد و دچار عفونت های مکرر گردد، وزن او اضافه نخواهد شد.

در تمام حالات فوق، پدر و مادر باید کودک را نزد پزشک متخصص برده و پزشک با گرفتن شرح حال و معاینات کامل و آزمایش های ضرور، به علت بیماری و مشکل کودک پی برده و درمان را آغاز نماید تا کودک به رشد طبیعی خود ادمه دهد.

 

ب - علل تغذیه ای

علل تغذیه ای نوزادان 

وزن کودکان، مخصوصاً در سال اول و دوم تولد، ممکن است کمتر از حد طبیعی اضافه شود یا اضافه شدن وزن آنها متوقف شود، یا وزن خود را از دست بدهند. بیشتر این کودکان، مشکل تغذیه ای دارند که علل آن عبارت است از : 

1-1 نا آگاهی پدر و مادر و اطرافیان از نیاز غذایی کودک در سنین مختلف : در شش ماه اول تولد، اگر شیر مادر کافی باشد، در هر ماه بین 600 تا 900 گرم یا بیشتر به وزن کودک اضافه می شود. در این صورت رشد جسمی و مغزی کودک طبیعی خواهد بود، ولی در شش ماه دوم، اگر کودک فقط شیر مادر بخورد، چون از یک طرف به علت رشد سریع بدن، به پروتئین و کالری بیشتری نیاز دارد و از طرفی نیز مقدار و حجم شیر مادر کم می شود و کیفیت شیر نیز تغییر می یابد ( مقدار پروتئین شیر مادر کم می شود، یعنی از هر 3 گرم درصد به 1/5 تا 2 درصد و حتی کمتر می رسد )، بنابراین کودک رشد نخواهد کرد و وزن او اضافه نخواهد شد و حتی ممکن است وزن او کم گردد. پس مادران باید این نکته را بدانند که شیر مادر در شش ماه اول تولد برای کودک کافی است، ولی در شش ماه دوم تولد کافی نیست و باید غذای تکمیلی را شروع نمایند. اگر شیر مادر کم شده است و وزن کودک هم اضافه نمی شود، باید به کودک شیرخشک داده شود تا وزن طبیعی به دست آورد.

بعضی از مادران از رشد کودک در سال دوم تولد و نیازهای غذایی کودک در این سنین، آگاهی و آشنائی ندارند و غذای کامل و کافی از نظر مقدار پروتئین و کالری در اختیار کودک قرار نمی دهند. به طور مثال ممکن است مادر برای کودک 15 تا 18 ماهه، فقط هر یکی دو ساعت پستان خود را در دهان کودک بگذارد. در چنین شرایطی چون شیر مادر برای کودک 15 تا 18 ماهه کافی نیست، دچار سوء تغذیه می گردد و وزن او نیز اضافه نمی شود.

2-2 بعضی از مادران در هنگام شیر و غذا دادن به کودک، رابطۀ عاطفی با او برقرار نمی کنند، با او حرف نمی زنند و به دوست داشتن و نداشتن غذا توسط کودک توجهی ندارند و نمی دانند که کودک رنگ، بو و طعم غذایی را که میخواهند به او بدهند، دوست دارد یا نه ؟ و حتی هر روز یک نوع غذای تکراری به او ارائه می دهند. در این موارد، چون کودک غذا را دوست ندارد، کم میخورد و در نتیجه وزن او اضافه نخواهد شد و رشد نخواهد کرد. بعضی از کودکان در هنگام غذا خوردن احتیاج دارند که همراه غذا مایعات مانند شیر اضافی یا آب بخورند، اگر کودک چنین تمایلی دارد باید به او مایعات بدهند تا غذایش را به طور کامل بخورد، در غیر این صورت کمتر غذا میخورد و رشد نخواهد کرد.

3-3 بعضی از مادران بسیار عصبی هستند و از کودک خود انتظارات زیادی دارند. از کودک دو سالۀ خود توقع و انتظار دارند همانند بزرگسالان سه نوبت ( صبح، ظهر و شب ) غذا بخورد و در خلال 10 تا 15 دقیقه نیز غذایش را تمام کند. در حالی که کودک دو ساله نیاز دارد که پس از کمی دویدن و بازی کردن چند قاشق غذا بخورد، سپس به بازی و فعالیت خود ادامه دهد و هر دو تا سه ساعت، دوباره غذا می خواهد. اگر چنین شرایطی برای کودک به وجود نیاید کودک کمتر غذا می خورد و وزن او نیز اضافه نخواهد شد.