تهیه غذا در منزل و ارزش آن برای کودک بخش دوم | گهوارک

تهیه غذا در منزل و ارزش آن برای کودک بخش دوم | گهوارک

0 دیدگاه 4 آبان 1400 چاپ خبر بازدید: 857
معمولاً کودکان غذاهایی را که در خانه توسط مادران آماده می شود را بیشتر دوست می دارند، به این دلیل که مادران غذاهای باب میل کودک خود را می شناسند و مطابق میل آنها غذا را آماده می کنند.

 

غذاهایی که در منزل تهیه می شود و ارزش غذایی بالایی دارند

معمولاً کودکان غذاهایی را که در خانه توسط مادران آماده می شود را بیشتر دوست می دارند، به این دلیل که مادران غذاهای باب میل کودک خود را می شناسند و مطابق میل آنها غذا را آماده می کنند.

چند نمونه مواد غذایی که در خانه تهیه می شوند عبارتند از :

 

نان ساجی ( تاکو ) یا ساندویچ با گوشت گوساله ( Beef tacos )

نان ساجی ( تاکو ) یا ساندویچ با گوشت گوساله ( Beef tacos )

کودکان نان تاکو را به خاطر ترد بودن آن، دوست دارند. شما می توانید مخلوطی از مواد غذایی مختلف مغذی و خوشمزه را  در نان ساجی قرار داده و به کودک بدهید. این نوع غذا، بتاکاروتن، فیبر، آهن، پروتئین، ویتامین B، ویتامین  C و روی به بدن کودک می رساند.

مواد لازم : 100 گرم گوشت کم چربی چرخ شدۀ گوساله، نصف فنجان گوجه فرنگی قطعه قطعه شده، یک فنجان لوبیای قرمز، یک عدد پیاز پوست کنده و رنده شده، یک عدد سیر پوست کنده و له شده، یک چهارم فنجان فلفل قرمز و سبز خرد شده، برگه هایی از کاهو، نمک و فلفل و روغن مایع.

روش تهیه : روغن را در ماهی تابه بریزید و حرارت دهید، سپس پیاز و سیر را اضافه نمائید و برای مدت دو دقیقه سرخ کنید. نمک را به آن اضافه کنید و سه دقیقۀ دیگر هم بزنید، سپس گوشت گوساله چرخ شده را اضافه نمائید و به هم بزنید تا به رنگ قهوه ای درآید. گوجه فرنگی خرد شده را اضافه نمائید و هم بزنید و لوبیای قرمز را که قبلاً در آب خیس شده است افزوده و برای مدت سه دقیقۀ دیگر بپزید.

در همین زمان نان تاکو ( ساجی ) را به مدت یکی دو دقیقه در فر قرار دهید تا نرم شود. برگه های کاهو را داخل نان قرار دهید و با قاشق، مخلوط گوشت و مواد دیگر را وسط آن قرار دهید. اگر نان تاکو در دسترس نیست، می توانید مواد غذایی تهیه شده را داخل نان ساندویچی بریزید و یکی دو دقیقه در فر قرار دهید تا تُرد شود. چون این غذا ترد است کودکان آن را بسیار دوست دارند.

 

کباب ماهی عسلی ( Honey and fish skewer )

این کباب حقیقتاً خوش رنگ و خوشمزه است و اگر با برنج پخته شده ( پلو ) به کودک بدهید، از خوردن آن لذت می برد. این غذا چربی اُمگا 3، پتاسیم، ویتامین B، D و E به بدن کودک می رساند.

مواد لازم : 100 گرم فیلۀ ماهی ( انواع ماهی، اما بهتر است از نوع سالمون باشد ) که به مربع های کوچک بریده شده است، یک قاشق عسل و یک قاشق غذاخوری روغن زیتون برای تُرد کردن گوشت ماهی.

روش تهیه : عسل و روغن را در ظرف پهنی بریزید و قطعات ماهی را با آن آغشته کنید، به طوری که تمام قسمت های گوشت ماهی به آن آغشته گردد، سپس به مدت یک ساعت در یخچال نگهدارید تا ترد شود ( در این مدت، یک دو نوبت آنها را هم بزنید ). سیخ های کباب چوبی را در آب خیس کنید تا موقع پختن ماهی، سیخ ها نسوزد. قطعات ماهی را داخل سیخ ها کنید و با قلم مو مایع ترد کننده را به آنها بمالید.

سیخ های کباب را روی ورقۀ آلومینیومی گذاشته و باز هم با قلم مو قطعات ماهی را با مایع ترد کننده آغشته کنید، سپس ورقۀ آلومینیومی را به مدت 5 دقیقه داخل کباب پز که قبلاً حرارت آن را بالا برده اید، بگذارید. در این مدت سیخ های کباب را چند نوبت زیرورو کنید تا قطعات ماهی کاملاً رنگ طلائی پیدا کند. این غذا را می توانید با مقداری برنج پخته شده ( پلو ) به کودک ارائه نماید.

 

کباب چوبی با گوشت گوساله ( Beef skewers )

کباب چوبی با گوشت گوساله ( Beef skewers )

اگر گوشت گوساله را با محلول ترد کننده آغشته کنید، هم معطر و خوشمزه می شود و هم به راحتی جویده می شود و کودک از خوردن آن لذت می برد. این نوع کباب را می توانید با سبزیجات یا بدون آن تهیه کنید. این غذا آهن، پروتئین، ویتامین های گروه B ( از جمله ویتامین B12 ) و روی به بدن کودک می رساند.

مواد لازم : 200 گرم گوشت استیک گوسالۀ جوان که به مربع های کوچک بریده شده باشد، برای تهیۀ محلول ترد کننده : یک قاشق روغن کنجد، یک عدد سیر پوست کنده و له شده، یک تکۀ 5/2 سانتیمتری ریشۀ زنجبیل رنده شده و یک قاشق مرباخوری نشاستۀ ذرت.

روش تهیه : همۀ مواد به جز نشاستۀ ذرت را در ظرفی جادار بریزید و مخلوط کنید. گوشت را در مواد گذاشته و با آن آغشته کنید و اجازه دهید به مدت یک ساعت در یخچال بماند تا ترد شود. سیخ های چوبی کباب را در آب خیس کنید و قطعات گوشت را داخل سیخ ها کنید. کباب پز را روشن کنید و در درجه حرارت بالا قرار دهید. سیخ های کباب را می توانید در کباب پز یا روی آتش به مدت 4 تا 5 دقیقه، هر طرف آن را حرارت دهید تا کاملاً پخته شود.

از سوی دیگر پودر ذرت را با یک قاشق از محلول ترد کننده مخلوط و به بقیۀ محلول اضافه کنید و به مدت دو دقیقه حرارت دهید تا سفت شود. از این سُس به عنوان سُس کباب استفاده نمائید. به کودک یاد دهید که قطعات کباب را از سیخ ها درآورده و داخل سُس بزند و بخورد.

 

لازانیا با گوشت گوساله یا گوسفند ( Beef or lamb lasagna )

کودکان، بلکه همۀ افراد خانواده می توانند این غذا را بخورند و از آن لذت ببرند. این غذا دارای بتاکاروتن، کلسیم، آهن، پتاسیم، ویتامین های B، C و E و روی می باشد.

مواد لازم : 400 گرم گوشت بدون چربی کاملاً چرخ شدۀ گوساله یا گوسفند، یک فنجان آبگوشت که قبلاً تهیه شده است، یک فنجان گوجه فرنگی خرد شده، یک عدد پیاز پوست کنده و خرد شده، یک عدد هویج خرد شده، یک عدد سیر پوست کنده و له شده، یک قاشق غذاخوری جعفری و یک قاشق غذا خوری روغن زیتون. برای تهیه سُس سفید : 3 قاشق کره، ⅓ فنجان آرد، ½ فنجان شیر، 9 عدد برگه های لازانیا و ⅓ فنجان پنیر سفت لازانیا و نمک و فلفل.

روش تهیه : روغن زیتون را در یک ماهی تابه کمی حرارت دهید، سپس پیاز و هویج و کرفس را اضافه کنید و به مدت 3 تا 4 دقیقه هم بزنید تا سرخ شود. پس از آن گوشت و سیر را اضافه کنید و بپزید تا گوشت کاملاً رنگ قهوه ای پیدا کند. آبگوشتی را که از قبل تهیه کرده اید، 3 تا 4 دقیقه حرارت دهید تا به جوش آید، سپس گوجه فرنگی و جعفری و نمک و فلفل به آن اضافه کنید و بجوشانید تا آب آن تمام شود.

برای تهیۀ سُس سفید ابتدا کره را در یک قابلمه حرارت دهید تا آب شود، سپس آرد را به آن اضافه نمائید و به مدت یک دقیقۀ دیگر حرارت دهید و هم بزنید. سپس شیر را به آن اضافه کنید تا به جوش آید. اجاق را خاموش کنید تا مخلوط سرد شود و نمک و فلفل را به آن اضافه نمائید.

کف ظرف کریستالی را که برای پختن لازانیا در نظر گرفته اید، با سُس سفید چرب کنید و سه عدد برگ لازانیا کف ظرف قرار دهید، سپس یک ورقه از گوشت تهیه شده را روی آن پهن کنید و یک ورقه سُس سفید روی آن بریزید و یک برگ دیگر لازانیا روی آن قرار دهید. به همین ترتیب چند لایۀ دیگر روی هم قرار دهید و پنیر سفت لازانیا را روی آن بریزید. فر را از قبل گرم کنید و ظرف محتوی لازانیا را در آن قرار دهید. لازانیا را به مدت 30 دقیقه حرارت دهید تا رنگ قهوه ای به خود بگیرد و کمی برجسته شود.

 

غذای ماهی و چیپس تهیه شده در فر ( Fish and oven baked chips )

این غذا را کودکان دوست دارند، مخصوصاً برای موقعی که جشن تولد یا گردهم آیی کودکان برپا می گردد، بسیارمناسب است. این غذا پروتئین، پتاسیم، ویتامین های گروه B،  ویتامین C و E به کودک می رساند.

مواد لازم : 250 گرم فیلۀ ماهی که به قطعات باریک بریده شده باشد، 300 گرم سیب زمینی متوسط کاملاً شسته شده، یک و نیم قاشق روغن زیتون، نصف فنجان آرد، چهار فنجان برشتوک، یک عدد تخم مرغ و روغن مایع برای سرخ کردن.

روش تهیه : برای تهیه چیپس، سیب زمینی ها را از طول دو نصف کنید، سپس به قطعات باریک ببرید و با روغن داخل ظرفی بریزید و نمک و فلفل به آن اضافه نمائید تا کاملاً آغشته گردد. سپس سیب زمینی های آغشته به روغن و نمک و فلفل را در ظرف سرخ کن بریزید و داخل فر که قبلاً گرم شده است به مدت 30 دقیقه قرار دهید تا سطح خارجی سیب زمینی ها کاملاً تُرد و داخل آنها نرم شود.

برای تهیۀ ماهی : آرد را در یک بشقاب پهن کنید و کمی نمک و فلفل به آن اضافه نمائید. برشتوک ها را خرد کنید و در بشقاب دیگر بریزید. سپس هر یک از تکه های ماهی را ابتدا در آرد بچرخانید، بعد داخل تخم مرغ نمائید و سرانجام روی برشتوک ها بغلتانید. روغن مایع را در یک ماهی تابه بریزید و قطعات ماهی را به مدت 2 تا 3 دقیقه ( هر دو طرف آن را ) سرخ کنید. این غذا را می توانید در جشن ها و مهمانی ها نیز تهیه کنید. در این صورت، کاغد کادوئی یا روزنامه را به شکل قیف درآورید و ماهی و چیپس را در داخل آن بریزید و به کودکان ارائه نمائید.

  • جهت اطلاع از ساعت نوبت دهی به کانال ما بپیوندید