تاثیر رنگ غذا در تغذیه کودکان

0 دیدگاه 13 آبان 1398 چاپ خبر بازدید: 1497

 تاثیر رنگ غذا در تغذیه کودکان

 

 

فرزندتان  را در خريد سبزيجات شرکت دهید زیرا آنها به خوردن آنچه خود انتخاب کرده اند ترغيب میشوند.

کودک شما هم جزو کودکاني است که به اصطلاح بدغذا مي باشد؟ اگر اينطور است مي توانيد با تزئين غذاي کودک او را به خوردن تشويق کنيد. رنگ در اين تزئين بسيار اهميت دارد. رنگ ها کودکان را به خودشان جذب مي کنند. بايد ببينيد کدام رنگ براي کودکتان جذاب است.

رنگ سبز: تاثير خوردن سبزي ها و سبزيجات سبز بر هيچ کس پوشيده نيست. سبزيجات سبز حاوي مجموعه اي از آنتي اکسيدان ها هستند.

 سبزي ها ابتلا به سرطان را کاهش مي دهند. بعضي از سبزي ها عبارتند از مارچوبه، فلفل هاي سبز، بروکلي، تمام برگ هاي خوراکي، خيار، لوبيا سبز، نخودسبز، کدوي سبز، کرفس، کلم، کيوي، طالبي، سيب و انگور.

 قهوه اي و سفيد: رنگ هاي سفيد و کرم تا قهوه اي را نيز مي توان در زمره رنگين کمان خوراکي ها جاي داد، خواص سلامتي بخش و مفيد سير و پياز سال ها است که زبانزد متخصصين تغذيه است و نيز محققين دريافته اند که اين گروه از مواد غذايي در پايين آوردن سطح کلسترول خون مفيد بوده و در حفظ سلامت قلب موثر هستند.

از اين گروه مي توان به پيازها، سير، گل کلم، سيب زميني، قارچ، موز، خرما، و هلوي سفيد اشاره کرد. پس از آشنايي با برخي از خواص و دسته بندي مواد خوراکي برحسب رنگ نوبت به کاربرد آنها در تهيه غذاهاي جذاب براي کودکان مي رسد. بشقاب غذا را چون بوم نقاشي ببينيد و به کودک خود کمک کنيد تا روي اين بوم با استفاده از مواد خوراکي رنگيني که در اختيارش قرار مي دهيد مطابق سليقه خودش منظره اي زيبا بيافريند. چند بوته کوچک بروکلي بخارپز يا آب پز و مقداري لوبيا سبز درسته پخته مي توانند درخت هاي اين منظره باشند، يک عدد گوجه فرنگي گيلاسي به جاي خورشيد و يک مشت نخودفرنگي و دانه ذرت هم به جاي گل ها. از انواع ميوه و سبزيجات براي تزئین غذاهای گوناگون که ممکن است بعضي از آنها نيز چندان مورد علاقه فرزندتان نباشد استفاده کنید.

 با کمی سلیقه و استفاده از قوه تخيل خود و کودکتان با اشکال و طرح هاي فانتزي اين غذاها را بياراييد. در فصل تابستان پوره هاي رنگارنگي از ميوه هاي گوناگون درست کنيد و آنها را در يک جايخي ريخته و در فريزر قرار دهيد. از اين مکعب هاي يخ ميوه اي براي سرو نوشيدني هاي کودکان استفاده کنيد. به جاي تنقلات پرچربي و پرنمک برگه خشک شده ميوه ها و مغزهايي مانند گردو و پسته را در دسترس کودک خود قرار دهيد. با فرزندتان بازي شناخت طعم ميوه ها را ترتيب دهيد. چشمان او را با يک دستمال ببنديد و قطعاتي از ميوه هاي گوناگون را در دهانش بگذاريد تا با خوردن آنها نوع ميوه يا سبزيجات را تشخيص دهد. خلاصه اينکه از خلاقيت شخصي خود نيز براي ايجاد عادات صحيح غذايي در فرزندتان بهره بگيريد. شما از مواد غذايي رنگي نيز مي توانيد به عنوان حربه اي براي خوراندن گوشت به کودک خود استفاده کنيد.

بسياري از کودکان تمایلی به خوردن گوشت از خود نشان نمي دهند که آن هم يا به تنفر آنها از بوي گوشت برمي گردد يا اينکه از تکه هاي گوشت در غذا خوششان نمي آيد. بدين منظور مي توانيد از سبزيجاتي نظير هويج، سيب زميني و شلغم براي گرفتن بوي گوشت در غذا استفاده کنيد، اينگونه هم غذا خوش رنگ و بو مي شود و هم خوردني. تاثير رنگ در غذاي کودکان به قدري زياد است که آنها ترجيح مي دهند به جاي استفاده از غذاهاي خانگي در زنگ تفريح، خوراکي هاي خوش آب و رنگ بوفه مدرسه را تهيه نمايند.

براي رفع اين عادت که يکي از مهمترين دلايل چاقی کودکان به شمار مي رود، بهتر است براي برانگيختن اشتهاي کودکان به خوردن ساندويچ هاي خانگي به سبزيجات و ميوه هاي رنگي متوسل شويد تا پفک و پاستيل و چوب شور! در آخر به خاطر داشته باشيد اگر بتوانيد هر طعم جديد را به کودک خود بخورانيد او اين طعم را پذيرفته و به آن عادت ميکند. پس امیدوار باشید و به هر نحوی شده مواد مفيد ولي نه چندان خوشمزه را با اشکال رنگارنگ و جذاب به فرزند خود عرضه کنيد.

شرکت دادن بچه ها در خريد سبزيجات نيز مي تواند آنها را به خوردن آنچه خود انتخاب کرده اند ترغيب کند. آنها را با خود به فروشگاه هاي عرضه کننده سبزيجات و ميوه ببريد و اجازه بدهيد آنچه ترجيح مي دهند خريداري کنند.

توجه:
شما میتوانید اخبار ومطالب بیشتر را در مورد نوزاد، کودک و فرزند دلبندتان در سایت دکتر احمد شاه فرهت دنبال کنید
همچنین میتوانید رزرو نوبت دکتر احمد شاه فرهت را به راحتی از طریق قابلیت رزرو اینترنتی نوبت در گهوارک انجام دهید.

اینستاگرام گهوارکاینستاگرام آپارت گهوارک آپارات

کپی با ذکر منبع مجاز است www.gahvarak.com

>