ورزش در دوران شیردهی | گهوارک

ورزش در دوران شیردهی | گهوارک

0 دیدگاه 27 بهمن 1400 چاپ خبر بازدید: 1431
شیر دادن ممکن است باعث افسردگی در بعضی از مادران شیرده شود. یکی از راه های مؤثر برای جلوگیری از افسردگی، ورزش کردن است، زیرا مغز و بدن انسان روی یکدیگر اثر می گذراند. ورزش کردن نه تنها شیر مادر را کم نمی کند، بلکه به شیر دادن او نیز کمک خواهد کرد.

 

ورزش در دوران شیردهی

ورزش در دوران شیردهی

شیر دادن ممکن است باعث افسردگی در بعضی از مادران شیرده شود. یکی از راه های مؤثر برای جلوگیری از افسردگی، ورزش کردن است، زیرا مغز و بدن انسان روی یکدیگر اثر می گذراند. ورزش کردن نه تنها شیر مادر را کم نمی کند، بلکه به شیر دادن او نیز کمک خواهد کرد.

ورزش در همه حال و در هر سن و شرایط برای بدن انسان مفید است. ورزش در هوای آزاد به مدت 20 تا 30 دقیقه و 3 تا 4 نوبت در هفته، به مادر شیرده احساس آرامش می دهد و ظاهر او را نیز بهبود می بخشد. حرکاتی مانند نشستن و برخاستن و جمع کردن پاها، بدن مادر شیرده را زودتر به حالت قبل از حاملگی برمی گرداند. ورزش، سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد، جریان خون بدن را زیادتر و قوام عضلات بدن را بیشتر می کند و از افسردگی مادر نیز جلوگیری می نماید.

 

بعد از زایمان، چه موقع ورزش را شروع کنیم ؟

برای شروع ورزش، باید با پزشک خود مشورت کنید. اگر مادر شیرده سزارین شده است یا دچار کشش عضلات شکم می باشد، باید احتیاط کند، زیرا ممکن است مشکلاتی برای او به وجود آید. بعضی از پزشکان ورزش کردن را 6 هفته بعد از زایمان توصیه می کنند، زیرا بدن مادر شیرده بعد از زایمان و همچنین برای برقرار شدن جریان شیر، به استراحت نیاز دارد.

ورزش را با راه رفتن شروع کنید و به تدریج زمان آن را افزایش دهید. سپس نشستن و برخاستن و بالا بردن پاها را انجام دهید.

1. صبح هنگامی که از خواب بیدار می شوید، 10 بار بنشینید و بلند شوید و هر چند روز تعداد آن را افزایش دهید.

2. کارهای خانه را خود انجام دهید.

3. اتومبیل خود را دور از محلی که می خواهید بروید، پارک کنید و پیاده به محل مورد نظر بروید.

4. کارهائی مانند باغبانی و نگهداری از گلها را خود انجام دهید و از شوهرتان بخواهید کودک را نگهداری و پرستاری کند.

ورزش کردن به بدن و مغز شما نیرو می بخشد، بنابراین اگر زمانی را برای ورزش اختصاص دهید، در تندرستی خود و کودکتان مؤثر می باشد.

 

چند حرکت ورزشی در دوران شیردهی

برای قدرت بخشیدن به عضلات لگن و شکم، می توانید ورزش های سادۀ زیر را انجام دهید :

1. بالا بردن لگن : دست ها و زانوهای خود را روی زمین قرار دهید و زانوها را به اندازۀ 30 سانتیمتر از هم دور نگه دارید. سپس عضلات لگن خود را منقبض کنید و بالا ببرید به طوری که پشت و لگن شما حالت کمان پیدا کند. در این حالت چند ثانیه خود را نگهدارید. این حرکت را چندین بار تکرار کنید.

2. قدرت دادن به عضلات شکم : به پشت روی زمین بخوابید و زانوهای خود را خم کنید و کف دست ها را روی زمین بگذارید. سپس نفس عمیق بکشید و سر خود را به تدریج بالا ببرید و برای چند ثانیه نگهدارید، سپس بدن را شُل کنید و به حالت معمولی بخوابید. این حرکت را چندین بار تکرار کنید.

3. خم شدن به جلو : پاهای خود را به فاصلۀ 30 سانتیمتر از هم قرار دهید و دستها را پشت بدن قفل کنید. سپس از ناحیۀ لگن خم شوید و دستهای خود را به تدریج تا حدی که می توانید بالا ببرید. در این حالت چند نفس عمیق بکشید و به تدریج کمر خود را راست کنید و بایستید. این حرکات را جلوی کودک انجام دهید.

  • جهت اطلاع از ساعت نوبت دهی به کانال ما بپیوندید