تمرین هایی مناسب کودک

تمرین هایی مناسب کودک

0 دیدگاه 16 آبان 1398 چاپ خبر بازدید: 2163
تمرین هایی متناسب با کودک 1-4 ماهه

این تمرینات بر اساس توانایی های فیزیولوژی و مغزی کودکان شکل گرفته است که در تمام جهان به شکل واحدی کاربرد دارد.

 

تمرین هایی متناسب با کودک 1-4 ماهه

 

 

این تمرینات بر اساس توانایی های فیزیولوژی و مغزی کودکان شکل گرفته است که در تمام جهان به شکل واحدی کاربرد دارد.

زمینه ارتباطی

دکتر احمد شاه فرهت میگوید: در سن یک الی چهار ماهگی با کودک صحبت کنید. تحقیقات زیادی نشان داده است که کودک حتی قبل از متولد شدن صدای مادر را می شناسد و آن را به صدا های دیگر ترجیح می دهد. برای کودک شعر و ترانه های کودکانه بخوانید، هنگامی که شاد است برایش شکلک در بیاورید و در حین شیر دادن با او سخن بگویید. 

دقت کنید نوزادان هنوز در این سن به مفهوم شئ پایدار نرسیده اند، بنابراین اگر از شکلکی خوششان آمد آن را برایشان بارها تکرار کنید تا پایه های این مفهوم برایشان شکل بگیرد. کتاب های شکل دار نیز برای این سن بسیار مفید فایده خواهد بود. 

"همانطور که هنگام گریه، کودکتان را آرام می کنید، درباره ی علت گریه اش بیاندیشید و سعی کنید بفهمید مشکل کجاست و در عین حال که دارید نیاز هایش را بر طرف می کنید در مورد آن با او صحبت کنید."

 

زمینه حرکات درشت

در این سن فرزندتان بلند کردن و کنترل سرش را دارد تمرین می کند و در حال قوی تر شدن می باشد. وقتی او بیدار است در وضعیت های مختلف قرارش دهید. این کار اجازه می دهد او پاهایش را به طرق مختلف و جهت های گوناگون حرکت دهد. 

او را به پشت بر جایی سفت بخوابانید و اجازه دهید پاهایش را تکان دهد. خود شما نیز با دست به این حرکات کمک کنید. همچنین با آویزان کردن اسباب بازی در مقابل او، او را تشویق کنید که سرش را بلند کند.

در حدود سه یا چهار ماهگی فرزندتان را روی زانو هایتان به شکل ایستاده قرار دهید و اجازه دهید با حفظ تعادل پا هایش را قوی کند. همچنین در این سن می توانید تمرین زیر را نیز انجام دهید: در حالی که کودک روی پاهایتان دراز کشیده است با گرفتن بازو هایش (دقت کنید بازو های او را بگیرید) او را به بالا و پایین ببرید. این کار باعث سفت تر شدن ماهیچه های شکم او می شود.

 

روانشناسی نوزادان

در سن یک الی چهار ماهگی با کودک صحبت کنید

 

حیطه ی حرکات ریز

کودک در این سن در حال به دست آوردن توانایی نگاه کردن است. برای کمک به این فرایند می توانید هنگام تغذیه ی کودک او را تشویق نمایید تا شما را لمس کند. اگر این کار را نمی کند انگشتان  او را بوس کنید. همچنین اجازه دهید کودکتان به انگشتتان چنگ بزند. انگشتان دست و پای او را همزمان بمالید. کمی نیز روغن اگر به این کار اضافه کنید کودک شما بیشتر لذت خواهد برد.

هنگام عوض کردن کودک شال و یا روسری رنگی به گردن خود ببندید، به گونه ای که وقتی خم می شوید کودک بتواند آن را بگیرد. در باره این کار با او صحبت کنید. همچنین می توانید یک طرف پارچه ای را به او دهید و طرف دیگر را در دست خود بگیرید و به آرامی آن را بکشید و به او بگویید چقدر قوی هست. اجازه دهید خود پنداره ی قوی بودن خصوصا در نوزادان پسر در این سن برایشان شکل بگیرد. 

در سنین سه و چهار ماهگی وقتی کودک در مکانی خوابیده است یک اسباب بازی را دور از دسترسش قرار دهید تا تلاش کند آن را بگیرد. وقتی تلاش کرد مطمئن شوید که آن را می گیرد.

 

حل مساله در کودک

در این سن کودک شما شروع به جست و جوی منبع صدا می کند. اجازه دهید کودکتان یک جغجغه که در فاصله ی حدود سی سانتی متری او هست را با چشمانش دنبال کند. با یک پر، گلوله پشمی و یا حتی گوشه ای از لباس بدن او را به نرمی نوازش کنید. این کار باعث می شود او یاد بگیرد که به بخش های مختلف بدنش توجه کند. در این باره با او حرف بزنید.

برای کمک به حس بویایی فرزندتان تکه هایی از پنبه را به بو های مختلف آغشته کنید و به آرامی نزدیک کودک به حرکت در بیاورید. کودک شما عطر مادر را بیشتر از بقیه ی عطر ها دوست دارد.

شکلک بازی یکی دیگر از روش هایی ست که به کودکتان کمک می کند. وقتی به پشتش خوابیده به سمتش خم شوید و شکلک های  متعجب در بیاورید. او را تشویق کنید دستش را به سمت دهان و یا بینی شما بیاورد.

جوراب های رنگی به پای کودکتان بکنید. هدف از این کار ایجاد جذابیت بصری در قسمت پاها برای کودکان است.