کودک

اخبار و دانستنی های پزشکی و حوزه سلامت

تاثیر بازی در تقویت هوش کودک

تاثیر بازی در تقویت هوش کودک

تقویت هوش کودک می تواند توسط بازی و سرگرمی در زمان اوقات فراغت کودکان اتفاق بیفتد در واقع بازی‌ها و فعالیت‌هایی که در اوقات فراغت انجام می‌شود، می‌تواند باعث ایجاد سرگرمی و همینطور لذت، رشد و تقویت توانایی‌های فکری کودکان شود. با انجام تست هوش کودک نیز می توان به شناسایی ابعاد هوش کودکان پرداخت.

بیماری

بیماری

 وقتی نوبت به دادن داروهای بدون نسخه (OTC) به نوزادان در دوران بیماری و کودکان نوپا می رسد، مهم است که با پزشک اطفال گهوارک مشورت کنید، به خصوص در اولین بار، یا اگر کودک شمادر دوران بیماری همزمان بیش از یک دارو مصرف می کند. اگرچه جایگزینی برای توصیه های پزشکی نیست، اطلاعات این مقاله می تواند به شما کمک کند تا با داروهای رایج OTC که انواع بیماری های نوزاد و نوزاد را درمان می کنند آشنا شوید.

حقایق جالب درباره مغز

حقایق جالب درباره مغز

تحقیقات درباره مغز نشان داد که در هر ثانیه 700 تا 1000 اتصال عصبی جدید در سال‌های اولیه کودک شکل می‌گیرد. ما تحت تاثیر قرار گرفتیم. اما تحقیقات جدید نشان می دهد که این عدد در واقع بیش از 1 میلیون اتصال عصبی در ثانیه است! این امر بر ماموریت ما برای توانمندسازی والدین و حرفه های مراقبت از کودکان با ابزارهایی برای حمایت، ارتقاء و پیگیری توسعه در سال های اولیه تاکید می کند.

کودک

کودک

ورزش عضلات بزرگ کودک از رشد تمام مهارت های حرکتی درشت حمایت می کند.تمرینات کودک به افزایش آگاهی بدن، تقویت عضلات، ایجاد تون عضلات، افزایش دامنه حرکتی و ارتقای تعادل کمک می کند.نوزادان همچنین می توانند از ورزش سود ببرند زیرا باعث تقویت مهارت های حرکتی خوب، پیوند، خواب و تسکین یبوست یا گاز می شود.

تاثيرات موسیقی بر کودکان

تاثيرات موسیقی بر کودکان

مطالعات نشان می‌دهد که انواع خاصی از موسیقی می‌تواند بخش‌هایی از مغز که مسئول زبان بیانی، حل مسئله و بهبود حافظه است را تحریک کند. در نوزادان، موسیقی تأثیر عمیقی بر یادگیری و رشد در طیف وسیعی از زمینه‌های حیاتی دارد، به همین دلیل مهم است که کودک شما تا حد امکان موسیقی را تجربه کند.

نشانه های اوتیسم

نشانه های اوتیسم

اوتیسم: یک مرور کلی اوتیسم چیست؟
اوتیسم یا اختلال طیف اوتیسم (ASD)، شامل مجموعه ای از اختلالات عصبی است که افراد را به روش های مختلف و به درجات مختلف تحت تاثیر قرار می دهد. به طور کلی، ASD با مهارت های اجتماعی و ارتباطی تداخل دارد و باعث علایق و رفتارهای غیرعادی، تکراری یا بسیار محدود می شود. DSM-5 انجمن روانپزشکی آمریکا سه سطح ASD را از عملکرد بالا تا شدید طبقه بندی می کند. از آنجا که ASD در یک طیف رخ می دهد، افراد مبتلا به ASD به سطوح مختلف پشتیبانی نیاز دارند.

اوتیسم و رشد زبانی

اوتیسم و رشد زبانی

چالش‌های زبانی یکی از ویژگی‌های اصلی اختلال طیف اوتیسم (ASD) است و می‌تواند در توانایی کودک برای برقراری ارتباط و تعامل موفق با دیگران اختلال ایجاد کند. از آنجایی که همه کودکان مبتلا به ASD متفاوت هستند، نوع و شدت مشکلات ارتباطی از کودکی به کودک دیگر متفاوت است. به عنوان مثال، برخی از کودکان مهارت های زبانی بسیار محدودی دارند، در حالی که برخی دیگر دارای واژگان گسترده و توانایی صحبت با جزئیات در مورد موضوعات خاص هستند.

اوتیسم و رشد عاطفی اجتماعی

اوتیسم و رشد عاطفی اجتماعی

اوتیسم و رشد عاطفی اجتماعی مشکل در مهارت‌های اجتماعی و عاطفی یکی از مشخصه‌های اوتیسم یا اختلال طیف اوتیسم (ASD) است. تحقیقات نشان می دهد که این ممکن است به این دلیل باشد که مناطق خاصی از مغز که با عملکرد اجتماعی-عاطفی مرتبط است در کودکان مبتلا به ASD کمتر توسعه یافته است.

اوتیسم و رشد حرکتی

اوتیسم و رشد حرکتی

 اوتیسم یا اختلال طیف اوتیسم (ASD)، معمولاً با چالش‌های اجتماعی، زبانی و رفتاری همراه است. در مورد مسائل مربوط به مهارت های حرکتی کمتر صحبت می شود، اما معمولاً مهارت های حرکتی درشت و ظریف به طرق مختلف و به درجات مختلف در کودکان مبتلا به ASD تحت تأثیر قرار می گیرند.

اوتیسم و رشد شناختی

اوتیسم و رشد شناختی

معمولاً اوتیسم یا اختلال طیف اوتیسم (ASD) بر مهارت‌های شناختی کودک تأثیر می‌گذارد - به طرق مختلف و به درجات مختلف. نقاط قوت شناختی می تواند شامل توجه به جزئیات یا به خاطر سپردن مقادیر زیادی از اطلاعات در مورد یک موضوع خاص باشد. چالش‌های شناختی با «نظریه ذهن» و مهارت‌های عملکرد اجرایی مرتبط هستند.

کار درمانی چیست؟

کار درمانی چیست؟

کاردرمانی می‌تواند برای کودکان کوچکی که به آن نیاز دارند بسیار مفید باشد، اما بسیاری از والدین نمی‌دانند که چیست و آیا ممکن است برای فرزندشان مناسب باشد یا خیر.

دندان قروچه یا ساییدن دندان به هم در کودکان

دندان قروچه یا ساییدن دندان به هم در کودکان

والدین و مراقبان معمولاً از ایجاد عاداتی که معمولاً با بزرگسالان مرتبط است توسط کودکان کوچک شگفت زده می شوند و دندان قروچه یکی از آنهاست. در بزرگسالی، ممکن است به دلیل استرس یا اضطراب، دندان ساینده شویم، اما چرا یک کودک نوپا آن سفیدهای مرواریدی جدید را به هم فشار می‌دهد؟

نوزادان نام خود را می دانند

نوزادان نام خود را می دانند

نام کودک اگر به آن فکر کنید، نام کودکتان اولین هدیه به او از طرف شماست! و از آنجایی که شما به احتمال زیاد زمان زیادی را صرف این هدیه کرده اید، احتمالاً از خود می پرسید که چه زمانی فرزند شما شروع به تشخیص نام خود می کند.

پاهای پرانتزی در کودکان و نوزادان

پاهای پرانتزی در کودکان و نوزادان

از هر 1000 نوزاد، یک نوزاد با یک نقص مادرزادی به نام پاچنبری متولد می شود. اصطلاح پزشکی talipes equinovaris است، اما معمولاً در دنیای پزشکی و عموم مردم به عنوان پای پرانتزی شناخته می‌شود.

تأثیرات استفاده از تلفن همراه والدین بر رشد کودک

تأثیرات استفاده از تلفن همراه والدین بر رشد کودک

مطالعه اخیر منتشر شده در مجله توسعه کودک نشان داده است که استفاده گسترده از تلفن هوشمند توسط والدین ممکن است به طور بالقوه در رشد کودک نوپا اختلال ایجاد کند. قبل از اینکه این یافته‌ها را خلاصه کنیم، می‌خواهیم به والدین و مراقبین یادآوری کنیم که ما به دنبال این نیستیم تا شما را شرمنده کنیم - می دانیم که گوشی‌های تلفن همراه بخشی از زندگی هستند!

کودک درونگرا

کودک درونگرا

کودک درونگرا تماشای رشد شخصیت کودکان فرآیندی جذاب است! آیا آنها به کندی با افراد یا مکان های جدید گرم می شوند؟ آیا آنها ریسک پذیران بی باک هستند؟ آیا آنها هوس می کنند که در مرکز توجه قرار گیرند، یا زمان انفرادی آرام را ترجیح می دهند؟

انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودکان خردسال

انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودکان خردسال

 اسباب بازی ها! وقتی هیچ کمبودی برای غافلگیری کودکتان با چیزهای سرگرم کننده وجود ندارد! قبل از شروع خرید، به یاد داشته باشید که می توان بدون خرید اسباب بازی های جدید، بازی کودک خود را جذاب نگه داشت. اما زمانی که به دنبال چیزی خاص هستید، قبل از برداشتن جدیدترین هدیه ها در قفسه ها باید چند نکته را در نظر بگیرید.

سندروم تورت در کودکان چیست؟

سندروم تورت در کودکان چیست؟

سندروم تورت (Tourette Syndrome) یا TS یک مشکل در سیستم عصبی است که باعث می شود افراد "تیک" داشته باشند. در واقع سندرم تورت وضعیتی است که باعث حرکات و صدا های ناگهانی و عضلانی می شود که به نام تیک شناخته می شوند.

3 راهکار مؤثر برای مقابله با استرس کودکان

3 راهکار مؤثر برای مقابله با استرس کودکان

همه انسان ها گاهی اوقات دچار استرس می شوند و این مختص سن خاصی نیست حتی بچه ها و نوزادان نیز استرس دارند. اما باید توجه داشت که استرس همیشه بد نیست، گاهی اوقات استرس می تواند به شما کمک کند.

 15 راهکار مؤثر برای تنبیه کودکان

15 راهکار مؤثر برای تنبیه کودکان

یک استراتژی انضباطی مؤثر مستلزم سازگاری، انصاف و احترام است. علاوه بر این، باید قطعی کننده پیوند سالم بین والدین و کودک باشد. در اینجا 15 روش مؤثر برای تقویت نظم و انضباط کودک نوپا در خانه آورده شده است.