وبلاگ | صفحه 1

اخبار و دانستنی های پزشکی و حوزه سلامت

شربت سرماخوردگی کودکان

شربت سرماخوردگی کودکان

شربت سرما خوردگی در کودکان، برای زمانی است که کودک در ابتدای مبتلا به سرماخوردگی است و با مصرف این شربت می‌تواند بهبود پیدا کند. معمولاً کودکانی که در شرایط تب،گلودرد،خلط گلو و گلودرد و سرفه قرار دارند می‌توانند از شربت سرماخوردگی مناسب خود استفاده کنند.

تاثیر بازی در تقویت هوش کودک

تاثیر بازی در تقویت هوش کودک

تقویت هوش کودک می تواند توسط بازی و سرگرمی در زمان اوقات فراغت کودکان اتفاق بیفتد در واقع بازی‌ها و فعالیت‌هایی که در اوقات فراغت انجام می‌شود، می‌تواند باعث ایجاد سرگرمی و همینطور لذت، رشد و تقویت توانایی‌های فکری کودکان شود. با انجام تست هوش کودک نیز می توان به شناسایی ابعاد هوش کودکان پرداخت.

علائم زایمان زودرس

علائم زایمان زودرس

غیرممکن است که دقیقاً بدانیم زایمان چگونه پیش می‌رود، زیرا این یک فرآیند پویا است و می‌تواند چرخش‌های غیرمنتظره‌ای ایجاد شود. اما مهم نیست که چگونه آشکار می شود، دانستن (به طور کلی) انتظار چه چیزی می تواند به شما کمک کند تا در طول این فرآیند احساس آرامش و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

زایمان ایمن(سزارین)

زایمان ایمن(سزارین)

در حالی که زایمان طبیعی متداول ترین روش برای زایمان است، حدود 30 درصد از نوزادان از طریق سزارین یا به اختصار سزارین (برداشتن نوزاد با جراحی از طریق برش هایی در شکم و رحم) به دنیا می آیند. در ادامه بخوانید تا بدانید چرا ممکن است برای زایمان ایمن نیاز به سزارین باشد و در طول و بعد از عمل چه انتظاری داشته باشید.

اصول قبل از زایمان

اصول قبل از زایمان

این مقاله یک نقطه عالی برای شروع است. همچنین می توانید تحقیق کنید، با پزشک خود صحبت کنید و با والدین دیگر صحبت کنید تا با اصول زایمان آشنا شوید. این یک تجربه متفاوت برای همه است، اما دانستن اینکه چه چیزی باید انتظار داشته باشید می‌تواند به شما کمک کند احساس آرامش کنید و برای تصمیم‌گیری آگاهانه آماده باشید.

عفونت

عفونت

عفونت گوش گفتار عفونت گوش در سه سال اول زندگی بسیار شایع است. اکثر نوزادان حداقل یک بار قبل از اولین تولد خود دارند. اکثر عفونت‌های گوش را می‌توان با آنتی‌بیوتیک‌ها درمان کرد و کودکان خردسال معمولاً با رشد گوش‌ها از آن خارج می‌شوند. با این حال، مهم است که از ارتباط بین عفونت های مزمن گوش و رشد گفتار/زبان آگاه باشید.

بیماری

بیماری

 وقتی نوبت به دادن داروهای بدون نسخه (OTC) به نوزادان در دوران بیماری و کودکان نوپا می رسد، مهم است که با پزشک اطفال گهوارک مشورت کنید، به خصوص در اولین بار، یا اگر کودک شمادر دوران بیماری همزمان بیش از یک دارو مصرف می کند. اگرچه جایگزینی برای توصیه های پزشکی نیست، اطلاعات این مقاله می تواند به شما کمک کند تا با داروهای رایج OTC که انواع بیماری های نوزاد و نوزاد را درمان می کنند آشنا شوید.

حقایق جالب درباره مغز

حقایق جالب درباره مغز

تحقیقات درباره مغز نشان داد که در هر ثانیه 700 تا 1000 اتصال عصبی جدید در سال‌های اولیه کودک شکل می‌گیرد. ما تحت تاثیر قرار گرفتیم. اما تحقیقات جدید نشان می دهد که این عدد در واقع بیش از 1 میلیون اتصال عصبی در ثانیه است! این امر بر ماموریت ما برای توانمندسازی والدین و حرفه های مراقبت از کودکان با ابزارهایی برای حمایت، ارتقاء و پیگیری توسعه در سال های اولیه تاکید می کند.

تغذیه

تغذیه

اگر شما یک مادر شیرده هستید، ممکن است تعجب کنید که چگونه غذا بخورید تا بهترین تغذیه ممکن را برای کودک خود فراهم کنید. خبر خوب این است که شیر مادر واقعاً یک شگفتی است. در بیشتر موارد، تمام مواد مغذی مورد نیاز کودک را بدون توجه به آنچه شما می خورید، می دهد. مادران در طول تاریخ حتی در زمان قحطی شیر مغذی برای نوزادان خود تولید کرده اند.

کودک

کودک

ورزش عضلات بزرگ کودک از رشد تمام مهارت های حرکتی درشت حمایت می کند.تمرینات کودک به افزایش آگاهی بدن، تقویت عضلات، ایجاد تون عضلات، افزایش دامنه حرکتی و ارتقای تعادل کمک می کند.نوزادان همچنین می توانند از ورزش سود ببرند زیرا باعث تقویت مهارت های حرکتی خوب، پیوند، خواب و تسکین یبوست یا گاز می شود.

نمودار رشد

نمودار رشد

میانگین نرخ رشد همراه با منحنی های استاندارد در نمودارهای رشد مورد استفاده در مطب پزشک اطفال کودک شما دکتر فرهت حرکت می کند.زیر نظر گرفتن رشد فرزندتان می‌تواند به شما کمک کند که بدانید آیا او با سرعت متوسطی در حال رشد است، از یک وضعیت پزشکی رنج می‌برد، یا نیاز است تغییراتی در رژیم غذایی یا فعالیت روزانه‌اش ایجاد شود.

تاثيرات موسیقی بر کودکان

تاثيرات موسیقی بر کودکان

مطالعات نشان می‌دهد که انواع خاصی از موسیقی می‌تواند بخش‌هایی از مغز که مسئول زبان بیانی، حل مسئله و بهبود حافظه است را تحریک کند. در نوزادان، موسیقی تأثیر عمیقی بر یادگیری و رشد در طیف وسیعی از زمینه‌های حیاتی دارد، به همین دلیل مهم است که کودک شما تا حد امکان موسیقی را تجربه کند.

شنوایی نوزاد

شنوایی نوزاد

مطالعات نشان می دهد که وقتی نوزادان به دنیا می آیند، قبلاً دانشی در مورد زبان، ترجیحات غذایی و احساسات به دست آورده اند.
شنوایی نوزاد حدود 24 هفته در رحم رشد می کند، که به آنها اجازه می دهد صدای صدای مادر خود را یاد بگیرند و بتوانند زبان مادری خود را تشخیص دهند.

نوزاد نارس آغوش کانگرویی

نوزاد نارس آغوش کانگرویی

اگر نوزاد شما نارس به دنیا آمده است یا به هر دلیل دیگری در بخش مراقبت های ویژه نوزادان (NICU) است، در مورد آغوش کانگرویی با پزشک خود صحبت کنید. بسیاری از NICU ها به دلیل مزایای مستند آن، آغوش کانگرویی را در مراقبت از نوزادان ایجاد می کنند.

نشانه های اوتیسم

نشانه های اوتیسم

اوتیسم: یک مرور کلی اوتیسم چیست؟
اوتیسم یا اختلال طیف اوتیسم (ASD)، شامل مجموعه ای از اختلالات عصبی است که افراد را به روش های مختلف و به درجات مختلف تحت تاثیر قرار می دهد. به طور کلی، ASD با مهارت های اجتماعی و ارتباطی تداخل دارد و باعث علایق و رفتارهای غیرعادی، تکراری یا بسیار محدود می شود. DSM-5 انجمن روانپزشکی آمریکا سه سطح ASD را از عملکرد بالا تا شدید طبقه بندی می کند. از آنجا که ASD در یک طیف رخ می دهد، افراد مبتلا به ASD به سطوح مختلف پشتیبانی نیاز دارند.

اوتیسم و رشد زبانی

اوتیسم و رشد زبانی

چالش‌های زبانی یکی از ویژگی‌های اصلی اختلال طیف اوتیسم (ASD) است و می‌تواند در توانایی کودک برای برقراری ارتباط و تعامل موفق با دیگران اختلال ایجاد کند. از آنجایی که همه کودکان مبتلا به ASD متفاوت هستند، نوع و شدت مشکلات ارتباطی از کودکی به کودک دیگر متفاوت است. به عنوان مثال، برخی از کودکان مهارت های زبانی بسیار محدودی دارند، در حالی که برخی دیگر دارای واژگان گسترده و توانایی صحبت با جزئیات در مورد موضوعات خاص هستند.

اوتیسم و رشد عاطفی اجتماعی

اوتیسم و رشد عاطفی اجتماعی

اوتیسم و رشد عاطفی اجتماعی مشکل در مهارت‌های اجتماعی و عاطفی یکی از مشخصه‌های اوتیسم یا اختلال طیف اوتیسم (ASD) است. تحقیقات نشان می دهد که این ممکن است به این دلیل باشد که مناطق خاصی از مغز که با عملکرد اجتماعی-عاطفی مرتبط است در کودکان مبتلا به ASD کمتر توسعه یافته است.

اوتیسم و رشد حرکتی

اوتیسم و رشد حرکتی

 اوتیسم یا اختلال طیف اوتیسم (ASD)، معمولاً با چالش‌های اجتماعی، زبانی و رفتاری همراه است. در مورد مسائل مربوط به مهارت های حرکتی کمتر صحبت می شود، اما معمولاً مهارت های حرکتی درشت و ظریف به طرق مختلف و به درجات مختلف در کودکان مبتلا به ASD تحت تأثیر قرار می گیرند.

اوتیسم و رشد شناختی

اوتیسم و رشد شناختی

معمولاً اوتیسم یا اختلال طیف اوتیسم (ASD) بر مهارت‌های شناختی کودک تأثیر می‌گذارد - به طرق مختلف و به درجات مختلف. نقاط قوت شناختی می تواند شامل توجه به جزئیات یا به خاطر سپردن مقادیر زیادی از اطلاعات در مورد یک موضوع خاص باشد. چالش‌های شناختی با «نظریه ذهن» و مهارت‌های عملکرد اجرایی مرتبط هستند.

اختلال پردازش حسی چیست؟

اختلال پردازش حسی چیست؟

 شما با کودکتان می نشینید تا از خمیر بازی استفاده کنید، بافتی که او هنوز تجربه نکرده است. آن را در دستشان می گذاری و بلافاصله آن را پرتاب می کنند و شروع به گریه می کنند. قبل از اینکه متوجه شوید، آنها در میانه یک فروپاشی تمام عیار هستند. یا شاید متوجه شوید که هر زمان که در اطراف افراد زیادی هستید یا سر و صدا دارید، کوچولوی شما جیغ می‌زند. چه خبر است؟