ناخن نشانه ای از سلامت کودکان لطفا اهمیت بدهید!!

ناخن نشانه ای از سلامت کودکان لطفا اهمیت بدهید!!

2 دیدگاه 13 دی 1398 چاپ خبر بازدید: 122635
ناخن، نشانه ای از سلامت ممکن است به ناخن‌های کودک خود چندان اهمیتی ندهید و برای ارزیابی سلامت او،‌ آخرین چیزی که به نظرتان اهمیت داشته باشد، همین ناخن‌ها باشد.مگر آنکه رنگ ناخن‌های او به کبودی برود، اما ناخن‌ها نیز می‌توانند گویای موارد بسیار مهم مربوط به سلامت کودکان باشند.

کوتاه کردن ناخن نوزاد,ناخن ,کودک و نوزاد,روش های کوتاه کردن ناخن,متخصص کودکان,

ناخن کودکان (بیماری ها,مشکلات,علت رشد نکردن,کبودی و ...)

ممکن است به ناخن های کودک خود چندان اهمیتی ندهید و برای ارزیابی سلامت او، آخرین چیزی که به نظرتان اهمیت داشته باشد، همین ناخن ها باشد.مگر آنکه رنگ ناخن های او به کبودی برود، اما ناخن ها نیز می توانند گویای موارد بسیار مهم مربوط به سلامت کودکان باشند. ناخن ها به خودی خود از موادی پروتئینی به نام کراتین ساخته شده اند، همان پروتئینی که مو و پوست را به وجود می آورد.ناخن ها نیز رشد خود را از سلول ها شروع میکنند. بعد سلولها مرتب تکثیر میشوند و لایه به لایه روی هم قرار میگیرند و سفت تر و محکم تر میشوند.قدرت و استحکام ناخن ها و میزان رشد آنها دقیقا ریشه ژنتیکی دارد. آیا تا به حال توجه کرده اید که در مطب پزشکان دکتر معالج به وضعیت ناخن های مریض خود توجه میکند و نکاتی را مورد بررسی قرار می دهد؟بله، از طریق ناخن ها میتوان به نکات جالب و دقیقی در مورد عملکرد بدن رسید. ناخن های کودکان ظریف و نرم و شکننده است. در ادامه به این موضوع اشاره خواهیم کرد که علت افتادن ناخن دست و پا کودکان چیست.

ساختار ناخن کودکان

برای جواب سوال ناخن نوزاد چه رنگی باید باشد؟ باید به ساختار و آناتومی ناخن توجه کنیم
ماتریکس ناخن: زیر پوست پشت ناخن، جایی که ناخن رشد میکند را ماتریکس ناخن می نامند.
صفحه ناخن: بخش قابل توجه و اصلی ناخن
بستر ناخن: صفحه ناخن روی تخت ناخن است. صفحه ناخن به دلیل وجود مویرگ های خونی در بستر ناخن ظاهر میشود.
لونولا: شکل هلالی ناخن که در پایین صفحه ناخن است.
گردن ناخن: شیارهای پوستی باریک که صفحه ناخن را در خود جای میدهد.
کوتیکول: بافت نرم ناخن

انواع بیماریهای ناخن در کودکان :

بی رنگی ناخن

یک ناخن سالم، صفحه ای صورتی دارد ، اما وقتی که بی رنگ می شود دلیل آن می تواند موارد زیر باشد:
مصرف زیاد لاک ناخن
استفاده از نیکوتین (که در کودکان بسیار محدود است)
آسیب دیدگی بستر ناخن
مصرف برخی داروها مثل آنتی بیوتیک ها و حتی داروهای شیمی درمانی ،

ملانوما

صفحه بلند شده ناخن

مصرف لاک

استفاده از لاک پاک کن

پسوریازیس

عفونت قارچی

کلفتی زیاد ناخن

آسیب دیدگی ناخن

عدم جریان خوب خون در بدن

روش راه رفتن و پیاده روی کردن

استفاده از کفش نامناسب

پسوریازیس

ناخن های بسیار ریز

تروما در ماتریکس ناخن

تب یا بیماری

اگزما

آرتریت روماتوئید

بیماری عروقی

عفونت لیکن پلانوس

ناخن های تقسیم شده

دست های دائم مرطوب و خیس

استفاده از لاک و لاک پاک کن به دفعات زیاد

استفاده ابزاری از ناخن

مشکلات ناخن در کودکان

ناخن های شکننده (افتادن ناخن کودکان)

سقوط چیزی روی ناخن و آسیب های دیگر می تواند به ناخن ها آسیب برساند و ناخن را ناهموار سازد.ناخن در اثر آسیب ها می تواند ضخیم یا رگه ای شود

برخی از کودکان که، از تغذیه کافی برخوردار نیستند و منابعی مانند کلسیم، ویتامین D، فسفر و زینک کمی دارند بیشتر در معرض ابتلا به مشکلات ناخن مانند بد شکلی سطح ناخن، کاهش رشد، رنگ غیر طبیعی ناخن و شکننده بودن و افتادن ناخن می شود که یکی از علت افتادن ناخن دست و پا کودکان میباشد. البته از عوامل محیطی تاثیر گذار بر روی ناخن ها در کودکان می توان به استفاده بیش از حد لاک ناخن و لاک پاک کن ها اشاره کرد که می توانند تاثیر مخرب روی رشد ناخن داشته و رنگ سطحی آن را نیز تغییر دهند.

مراقبت از ناخن و مشاوره با یک متخصص اطفال می تواند سلامت ناخن ها را بهبود بخشد.

عفونت باکتریایی ناخن و تغییر شکل ناخن کودکان

باکتری استافیلوکوکوس یکی از علل شایع عفونت باکتریایی ناخن است که حتی کودکان را نیز درگیر می کند. به طور معمول ابتدا عفونت در پایه ناخن ایجاد میشود و اگر درمان صورت نگیرد عفونت بدتر شده و منجر به التهاب و کبودی میشود. عفونت های مزمن این چنینی باید سریعا توسط پزشک درمان شوند. این یکی از علت کبودی ناخن کودکان است .

دلایل این نوع عفونت باکتریایی عبارتند از:

خیسی و رطوبت همیشگی دست
ناخن جویدن های شدید و دائمی که باعث میشود بافت اطراف ناخن عفونی شود.

اگزما در ناخن ها

(التهاب پوست کنار ناخن یا پرونیشیا)پوست اطراف ناخنها میتواند توسط باکتری‌ها آلوده شود. به این وضعیت پارونیشیا میگویند که معمولا با درد، قرمزی، تورم و حتی تخلیه مواد سبز و زرد (عفونی) همراه است.

درمان اگزمای ناخن

بالا نگه داشتن پاها (البته در حالت خشک نه خیس)
استفاده از کرم های ضد عفونی کننده و ضد قارچ و آنتی بیوتیک

عفونت های قارچی

عفونت های قارچی مثل تنیا میتواند از یک نفر به نفر دیگر و از یک ناخن به ناخن بعدی انتقال یابد.حتی تختخواب فرد آلوده میشود. افراد مبتلا به دیابت یا سیستم ایمنی ضعیف در معرض این نوع عفونت هستند.

در اثر این عفونت:

صفحه ناخن از بستر آن جدا میشود.
ضخامت صفحه ناخن خیلی زیاد میشود.
صفحه ناخن از بین میرود.
رنگ ناخن عوض میشود.
مواد عفونی خارج شده از ناخن بدبو هستند.
صفحه ناخن تکه تکه و قاچ قاچ میشود.

این دلایل میتواند علت رشد نکردن ناخن کودک نیز باشد در ادامه به روش های درمانی میپردازیم و به این سوال پاسخ میدهیم که برای رشد ناخن کودکان چه کنیم ؟

درمان عفونت قارچ ناخن دست

استفاده از ضد قارچ چه موضعی و چه خوراکی (با تجویز پزشک)
مراقبت از ناخن، سوهان کشیدن آن و شکل دادن به آن توسط متخصص

ترومای ناخن (انواع صدمه به ناخن)

یک ضربه به ناخن میتواند مشکلات بسیاری را ایجاد کند مثل
کبود شدن صفحه ناخن
بلند شدن صفحه ناخن
از بین رفتن صفحه ناخن
رشد ناخوشایند صفحه ناخن

علت رشد نکردن ناخن کودک

رشد ناخن در کودکان هم مشابه بزرگسالان است. در کودکان ممکن است سوء تغذیه باعث کاهش رشد ناخن شود ولی باعث توقف رشد ناخن نمی شود، مگر اینکه سوء تغذیه عمومی و شدیدی مطرح باشد

در کودکانی که رشد ناخن وجود ندارد، باید به نوع بازی ها و فعالیت هایی که کودک با دست انجام می دهد، توجه کرد. بعضی از بازی های کودکانه ضربات کوچک و مکرری به نوک انگشتان وارد می کند یا نحوه حرکات انگشتان دست کودک به گونه ای است که ناخن به اجسام برخورد می کند. این کار باعث کنده شدن یا ساییده شدن ناخن ها می شود و مادر تصور می کند ناخن رشد ندارد، در صورتی که رشد ناخن متوقف نشده و کاملا خوب رشد می کند ولی ساییدگی مکرر باعث می شود این طور به نظر برسد که رشد ناخن متوقف شده است. والدین در این مواقع رشد ناخن کودک را با خودشان مقایسه می کنند و طبیعی است که فکر کنند ناخن کودک رشدی ندارد.

ناخن های کودکان از 1 ماهگی تا 1 سالگی

حتی کودکان خردسال هم می توانند با مشکلات جدی ناخن ها روبرو باشند. تغییرات فیزیولوژیکی مثل ناخن های قهوهای رنگ، که البته بیشتر در کودکان با پوست تیره شایع است، یکیپ ازهمین موارد میباشد. معمولا در 6 ماه نخست زندگی بروز میکند و حدود چند ماه ادامه می یابد. این وضعیت خوش خیم و گذرا است و هیچ علامتی ندارد. رنگدانه قهوهای رنگ روشن باعث بروز آن می شود.

خطوط خراش در سطح ناخن ها


این خطوط در 4 هفتگی کودکان بروز می کند و قبل از 14 هفتگی برطرف می شود. به آنها خطوط خراش هم گفته می شود و حدود 92 درصد از کودکان آن را دارند. این خطوط به علت برخی فشارهای داخل رحمی در دوران بارداری مادر ایجاد می شوند. سطح بیرونی و صفحه ناخن تا ماتریکس ناخن می تواند درگیر آن شود، ولی با رشد بیشتر مو و ناخن ها در هفته های بعدی رفع میشود و به حالت طبیعی میرسد.

اکتودرمال دیسپلازی

شرایط خاصی است که در اثر نوعی اختلال مادرزادی بروز میکند. در اثر رشد غیرطبیعی در ساختار اکتورمال (مو، پوست، ناخن و دندان) ایجاد میشود که بستر ناخن بسیار نازک و شکننده میشود.

علت لکه های سفید روی ناخن کودک (در سنین بالاتر از یک سالگی لکه‌های سفید)

این لکه ها در سطح ناخن ای کودکان بروز می کنند. اندازه های متفاوتی دارند. علت آنها میتواند وجود یک بیماری در لثه باشد. این لکه ها میتوانند در اثر کمبود کلسیم و منیزیم نیز به وجود آیند. پزشکان وجود این لکه ها را به عوامل ژنتیکی نیز ربط میدهند، ولی عواملی مثل آسیب دیدگی سطح ناخن و عفونت نیز می توانند آنها را به وجود بیاورند.

ناخن های پف کرده و ملتهب (عفونت اطراف ناخن)

وقتی که پوست اطراف ناخن پف میکند و قرمز تر میشود، می تواند نشان دهنده وجود عفونت در بدن باشد. بیماری لوپوس از این دسته است.

عفونت اولین عاملی است که باعث التهاب و قرمزی اطراف ناخن کودکان میشود، ولی اگر سطح ناخن، نقاطی قرمز رنگ (یا صورتی) داشته باشد، می تواند حاکی از وجود بیماری قلبی باشد. ناخن های شکسته و چاک خورده و حفره ار به طور کلی ناهمواری سطح ناخن می تواند از اختلالات خود ایمنی خبر دهد.اختلالات تیروئیدی، کم کاری آن، کمبود ویتامین های A،B و Cو عفونت های قارچی از عوامل اصلی چاک خوردگی و ناهموار شدن سطح ناخن هستند.

کبودی ناخن نوزاد تازه متولد شده

علائم و نشانه ها کبودی ناخن نوزاد : عفونت هایی که در ناخن دیده میشود که روی چین ناخن تاثیر میگذارد و معمولا در انگشتان دست دیده میشود و در انگشتان پا کمتر. در حالت شدید رنگ قرمز متورم و همراه با درد است و گاهی همراه با چرک.

چه هنگامی به پزشک مراجعه کنیم برای کبودی های ناخن :

در صورت مشاهده این عفونت ها به پزشک مراجعه کنید .

چگونه به کودک در کبودی ناخن کمک کنیم :

به کودک دو یا بیشتر از یک مسکن ندهید مگر پزشک تجویز کرده باشد . در صورتی که کودک داروی مسکن را مصرف نمیکند از پزشک یک جایگزین مناسب را بپرسید . طبق دستور پزشک دارو را مصرف کنید .

همچنین اگر به دنبال جواب اسن سوال هستید که :علت سیاه شدن ناخن پا و درمان آن چگونه است؟ میتوانید این مقاله را بخوانید .

  • جهت اطلاع از ساعت نوبت دهی به کانال ما بپیوندید