شیردهی و ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوانزا

شیردهی و ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوانزا

0 دیدگاه 18 دی 1398 چاپ خبر بازدید: 2814
در صورت مبتلا شدن مادران به بیماری‌هایی مثل سرماخوردگی و آنفلوانزا در دوران شیردهی لازم است به پزشک مراجعه شود تا طبق دستورات او برای درمان درست عمل کنید و چگونگی شیردهی نیز بهتر است زیر نظر پزشک انجام شود تا نگرانی‌هایتان در مورد تغذیۀ نوزاد با شیر خودتان از بین برود.

در صورت مبتلا شدن مادران به بیماری‌هایی مثل سرماخوردگی و آنفلوانزا در دوران شیردهی لازم است به پزشک مراجعه شود تا طبق دستورات او برای درمان درست عمل کنید و چگونگی شیردهی نیز بهتر است زیر نظر پزشک انجام شود تا نگرانی‌هایتان در مورد تغذیۀ نوزاد با شیر خودتان از بین برود. در این مطلب می‌توانید با شیردهی به نوزاد هنگام سرماخوردگی، تب، آنفلوانزا و مصرف برخی از داروهای تجویزی بی‌خطر برای درمان این بیماری‌ها آشنا شوید.

 

شیردهی و ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوانزا

وقتی شما به سرماخوردگی یا آنفلوانزا مبتلا شده باشید، حتی اگر تب داشته باشید، باز هم می‌توانید به کودک خود شیر بدهید. دکتر فرهت میگوید در واقع، احتمالاً از یک روز قبل از شروع علائم شما‌، کودک نیز در معرض آن بیماری قرار گرفته است و از آنجا که سیستم ایمنی بدن شما در حال ساختن آنتی‌بادی‌های مبارزه با بیماری است، شما آن آنتی‌بادی‌ها را از طریق شیردهی به کودکتان انتقال می‌دهید که به محافظت از او نیز کمک خواهد کرد. اما در هر صورت برای درمان لازم است که به پزشک مراجعه کنید.

همچنین اگر تبی دارید که بیش از سه روز طول کشیده، بهتر است برای درمان و حفظ سلامت خودتان به پزشک مراجعه کنید. اگر مشخص شد که یک عفونت باکتریایی دارید، ممکن است پزشک برای شما آنتی‌بیوتیکی تجویز ‌کند که مصرف آن در حین شیردهی بی‌خطر باشد، پس حتماً پزشک را از شیردهی خود باخبر کنید. همین‌طور به یاد داشته باشید در طول بیماری، مقدار زیادی مایعات بنوشید، زیرا هرچه بدن شما آب بیشتری داشته باشد، تولید شیر بیشتر و بدنتان نیز قوی‌تر خواهد بود. همچنین لازم است دست‌های خود را قبل از در آغوش گرفتن کودک و قبل از شیردهی با آب و صابون بشویید.

 

مصرف داروهای سرماخوردگی برای مادران شیرده

داروهایی برای سرماخوردگی وجود دارد که مصرف آنها در دوران شیردهی بی‌خطر است. اما مراقب باشید، زیرا داروهای سرماخوردگی اغلب ترکیبی از چند داروی مختلف است که در یک مایع یا قرص گنجانده شده است. برای محدود کردن ورود داروها به بدن کودک، از داروهای چندمنظوره که با بیش از یک نشانۀ سرماخوردگی مبارزه می‌کند یا بیش از یک مادۀ مؤثره دارد، پرهیز کنید و به‌طورکلی از مصرف داروهای مختلف بدون اجازۀ پزشکتان خودداری کنید. برخی از داروهای سرماخوردگی هنگام شیردهی شامل موارد زیر است.

 

داروهای ضد احتقان: از نظر دکتر احمد شاه فرهت بیشتر داروهای ضداحتقان برای مصرف در حین شیردهی بی‌خطر است و فقط مقدار بسیار کمی از این داروها وارد شیر مادر می‌شود. در یک پژوهش، محققان دریافتند که این داروها ممکن است تولید شیر را کاهش دهد، اما این نظریه هنوز اثبات نشده است و وقتی شما چند ماه به کودک شیر داده‌اید و میزان تولید شیر در بدن شما تثبیت شده، بعید است که این داروها بتواند آن را تغییر دهد. همچنین لازم است این داروها را پس از تجویز و تأیید پزشک مصرف کنید.

 

 انتی هیستامین ها: دکتر فرهت میگوید اگر آنتی‌هیستامینی که برای شما تجویز شده است برای درمان آلرژی نیز به کار می‌رود، معمولاً مشکلی وجود ندارد، زیرا این نوع آنتی‌هیستامین‌ها به‌طورکلی بی‌خطر است. اما به خاطر داشته باشید که آنتی‌هیستامین‌های نسل اول مانند دیفن‌‌هیدرامین و کلرفنیرامین می‌تواند باعث خواب‌آلودگی نوزاد شود، درحالی‌که آنتی‌هیستامین‌های نسل دوم و سوم مانند لوراتادین و فکسوفنادین کمتر می‌تواند خواب‌آور باشد. پس در هر حال لازم است برای مصرف آنتی‌هیستامین در دوران شیردهی با پزشک کودک خود نیز مشورت کنید.

همچنین اگر پزشک تشخیص داد که تنها گزینۀ موجود برای درمانتان دارویی است که با شیردهی شما سازگار نیست، می‌توانید در دورۀ مصرف دارو، شیر خود را پمپ کنید و دور بریزید. دوشیدن و پمپ کردن شیر مادر  باعث می‌شود سطح تولید شیر در بدن شما همچنان حفظ شود. در این فاصله نیز می‌توانید به کودکتان شیر خشک بدهید، اما در هر صورت ابتدا نظر پزشک خود را در این مورد بپرسید و خودسرانه یا با نظر اطرافیانتان اقدام به قطع شیردهی نکنید.

  • جهت اطلاع از ساعت نوبت دهی به کانال ما بپیوندید