بهترین زمان برای کوتاه کردن ناخن نوزاد

بهترین زمان برای کوتاه کردن ناخن نوزاد

0 دیدگاه 22 دی 1398 چاپ خبر بازدید: 7777
بهترین زمان برای کوتاه کردن ناخن نوزاد
ناخن نوزاد را کی بگیریم؟
یکی از دغدغه های ذهنی مادران، کوتاه کردن ناخن نوزادشان است. شاید با خودتان فکر کنید: «ناخن نوزادم بسیار نرم است، پس مهم نیست اگر آن را کوتاه نکنم.»

کوتاه کردن ناخن نوزاد,ناخن ,کودک و نوزاد,روش های کوتاه کردن ناخن,

 بهترین زمان برای کوتاه کردن ناخن نوزاد

  ناخن نوزاد را کی بگیریم؟

  یکی از دغدغه های ذهنی مادران، کوتاه کردن ناخن نوزادشان است. شاید با خودتان فکر کنید: «ناخن نوزادم بسیار نرم است، پس مهم نیست اگر آن را کوتاه نکنم اما شما سخت در اشتباهید. درست است که ناخن کودک تان نرم است، اما تیزی خود را دارد. نوزاد چون کنترل کمی بر دستهایش دارد، ممکن است صورتش را با ناخن های بلندش بخراشد.با دلگرم همراه باشید.

  

  روشی برای کوتاه کردن ناخن نوزاد

  شاید بتوان کوتاه کردن ناخن نوزاد را یکی از دغدغه های مهم مادران برشمرد که به دلیل کوچک بودن انگشت نیاز به احتیاط بسیار دارد تا به انگشتان نوزاد آسیبی نرسد.شاید با خودتان فکر کنید:«ناخن نوزادم بسیار نرم است، پس مهم نیست اگر آن را کوتاه نکنم.» اما شما سخت در اشتباهید. درست است که ناخن کودک تان نرم است، اما تیزی خود را دارد. نوزاد چون کنترل کمی بر دست هایش دارد، ممکن است صورتش را با ناخن های بلندش بخراشد. ناخن های کوچک او به سرعت رشد می کنند و لازم است دو بار در هفته کوتاه شوند. کوتاه کردن ناخن کوچولوهای تان کار دشواری نیست.برای گرفتن ناخن نوزاد یا هر کار دیگری مربوط به او معمولا از یک فرد با تجربه مثل مادر یا مادر همسرتان کمک بگیرید. کم کم خودتان دستتان می آید چه باید بکنید. به هر حال تجربه از هزاران مقاله و کتاب که بخوانید پرارزش تر و کاربردی تر است.اگر کودکتان نا آرام است و یا دستش را مشت می کند اصرار به گرفتن ناخن ها نکنید و این کار را به زمان دیگری موکول کنید.

 

  چگونه ناخن های نوزادم را بدون بریدن سر انگشتانش مرتب کنم؟

بهترین زمان برای انجام این کار وقتی است که او خوابیده باشد. یک وقت خوب دیگر هم دقیقا بعد از حمام است که ناخن های نوزادتان نرم تر هستند. مطمئن شوید که نور کافی برای دیدن آنچه انجام می دهید دارید. از یک جفت قیچی نوزاد استفاده کنید یا ناخن گیری را بردارید که مخصوص انگشتان کوچک باشند.نوک انگشت را در ناحیه ی دور تر از ناخن فشار دهید تا از ریش ریش شدن پوست جلوگیری کنید و همچنین یک چیز محکم مانند گیره یا کلیپس تان را در دست کودک نگه دارید. ناخن ها را با توجه به انحنای انگشت کوتاه کنید. ناخن های پا را مستقیم و از عرض کوتاه کنید. سپس از سوهان ناخن برای صاف کردن لبه های تیز استفاده کنید. پزشکان توصیه می کنند در هفته های اول زندگی نوزاد، تنها از یک سوهان استفاده کنید چون ناخن ها خیلی نرم هستند و کسانی که به تازگی پدر و مادر شده اند هم خیلی تصادفی پوست نوزاد شان را می گیرند.اگر تصمیم گرفتید زمانی که نوزادتان بیدار است به ناخنش شکل بدهید، از همسر یا دوست تان بخواهید که او را محکم نگه دارد تا در هنگام کارتان تکان تکان نخورد یا کسی باشد و حواسش را پرت کند. در این صورت شما فرصت پیدا می کنید دستانش را برای گرفتن ناختن و سوهان زدن آن نگه دارید. بعضی از پدر و مادر ها با دندان خودشان ناخن های بچه را مرتب می کنند، که این کار می تواند میکروب ها را از دهان شما به هر خراش کوچکی که روی انگشت بچه وجود دارد انتقال دهد. شما نمی توانید آنچه را که انجام می دهید ببینید و باید متوجه باشید که انگشتان نوزادتان در مقایسه با دندان های شما خیلی کوچک و ظریف هستند.

  اگر سرانگشت نوزاد بریده شد، چطور خون آن را بند بیاورم؟

  اگر شما سرانگشت نوزادتان را بریدید خیلی خودتان را نگران نکنید چون این اتفاق برای خیلی از پدر و مادر ها رخ می دهد. به راحتی سرانگشت بریده را با آب سرد شستشو دهید سپس یک پارچه دورش بپیچید و با کمی فشار آن را نگه دارید. خونریزی معمولا ظرف چند دقیقه متوقف می شود. برای بانداژ کردن دست بچه وسوسه نشوید چون این احتمال وجود دارد زمانی که او انگشتش را در دهانش فرو می کند آن را دربیاورد که در نهایت منجر به خفگی نوزاد شود. همچنین پزشکان استفاده از نوار بانداژ مایع مخصوص نوزادان و کودکان نوپا را پیشنهاد نمی کنند چون احتمال این وجود دارد که آن را بمکند. اگر زخم فرزندتان طوری است که خونریزی اش بند نمی آید، باید او را پیش یک متخصص نوزادان ببرید.

 

  نکات کلیدی

  ۱) هرگز ناخن های نوزاد خود را تا قبل از ۱ ماهگی نگیرید. اگر فکر می کنید خودش را چنگ میزند، می توانید از دستکش های مخصوص نوزادان استفاده کنید.
  ۲) فراموش نکنید حتما قبل از استفاده از ناخن گیر آن را ضدعفونی کرده باشید.
  ۳) حدود ۵۰ روز بین هر کوتاه کردن فاصله بیندازید.
  ۴) اگر نوزادتان زیاد جنب وجوش دارد، یا اگر دستش را مشت میکند اصرار نکنید که همان موقع ناخن هایش را بگیرید. آن را به یک وقت مناسب تر موکول کنید.
  ۵) سعی کنید ناخن ها را از ته نگیرید و گوشه ناخن را گرد نکنید این کار باعث می شود ناخن بعد از رشد در گوشت فرو رود. بهترین موقع برای ناخن گرفتن وقتی است که بچه ها آرام اند. بسیاری ازوالدین هنگام خواب کودک ناخن های او را کوتاه می کنند.

  • جهت اطلاع از ساعت نوبت دهی به کانال ما بپیوندید