مزایا و معایب ژیمناستیک برای کودکان

مزایا و معایب ژیمناستیک برای کودکان

1 دیدگاه 27 دی 1398 چاپ خبر بازدید: 14311
مزایا و معایب ژیمناستیک برای کودکان
ورزش ژیمناستیک یکی از ورش های محبوب برای همۀ گروه های سنی و بویژه کودکان محسوب می شود. بسیاری از خانواده ها ترجیح می دهند فرزندشان به این ورزش مشغول شود تا هم از لحاظ بدنی سالم بماند و هم خودشان از انجام حرکات ورزشی توسط کودک دلبندشان لذت ببرند.

ژیمناستیک کودکان

آیا ژیمناستیک برای کودکان خوب است ؟

ورزش ژیمناستیک یکی از ورش های محبوب برای همۀ گروه های سنی و بویژه کودکان محسوب می شود. بسیاری از خانواده ها ترجیح می دهند فرزندشان به این ورزش مشغول شود تا هم از لحاظ بدنی سالم بماند و هم خودشان از انجام حرکات ورزشی توسط کودک دلبند شان لذت ببرند. در این مقاله شما را با معایب و مزایای این ورزش محبوب برای کودکان آشنا می کنیم.

مقدمه ای برای ژیمناستیک پسران و دختران

وقتی این سوال پیش میاد که کودک شما چه زمانی می تواند انجام حرکات ژیمناستیک را شروع کند؟ همه چیز بستگی به چند فاکتور دارد. برای مثال، بنا به توصیه آکادمی طب تخصص کودکان در امریکا شروع جدی ژیمناستیک برای کودکان می تواند از بازه سنی 2 تا 5 سال شروع شود. درست به موازات پیشرفت کلاس های ژیمناستیک و دوره بلوغ کودک، رشد مهارت ورزشی کودک نیز مثل یک موتور عمل می کند. این آکادمی همچنین توصیه می کند؛ کودکانی که محدودیت های خاصی دارند می توانند از بازه سنی 6 الی 9 سال برای شروع ژیمناستیک اقدام کنند.

اما توصیه کارشناسان این است که تمرکز کلاس های ورزش ژیمناستیک روی آمادگی بدنی باشد، بدین صورت که یک کودک می تواند کلاس های آموزشی ژیمناستیک را بر اساس قابلیت و توانایی بدنی برای انجام حرکات متفاوت ژیمناستیک شروع کند؛ این یعنی هنگامی که آمادگی جسمی او قابلیت انجام حرکات ژیمناستیک را پیدا کند.

آیا ژیمناستیک ضرر دارد؟

وقتی به این سوال بر می خوریم والدین باید این را بدانند که کودکانی که در سنین پایین ژیمناستیک را به صورت جدی دنبال می کنند، در مقایسه با کودکانی که ژیمناستیک را دیرتر شروع می کنند، معمولا، زودتر رشد کرده و خطرات و صدمات را زودتر رد می کنند؛ این بدین معناست که بچه های بزرگتری که آموزش ژیمناستیک را دیرتر شروع می کنند، در مقایسه با کودکانی که زودتر این آموزش های پایه ای و مرحله رشد و تکوینی را گذرانده اند، ممکن است بیشتر آسیب ببینند. پس شروع ژیمناستیک در سنین پایین تر بهتر است.

خطر بی رمقی و خستگی بیشتر برای بچه های 11 و 12 ساله ای است که حرکات ژیمناستیک را دیر تر شروع کرده اند. (بچه هایی که آموزش ژیمناستیک را از 11 سالگی و یا بیشتر شروع کرده اند نسبت به آنهایی که از 9 سالگی و یا زودتر شروع کرده اند، بیشتر محتمل این هستند که زودتر بی رمق و دل زده شوند). آموزش های جدی ژیمناستیک بعضی از مشکلات و نارسایی های سلامتی را در سنین جوانی متوقف می کند، به همین دلیل است که کلاس آگاهی علمی پس رها قبل از انجام تمرینات سخت و جدی شروع می شود.

حتی جنسیت نیز می تواند یکی از عوامل آسیب پذیر در تمرینات جدی ژیمناستیک باشد. دخترانی که تمرینات سختی را در دوره کوتاه قبل از بلوغ انجام میدهند اغلب دچار مشکلات قاعدگی و عادت ماهانه می شوند، اگرچه دختران در سنین پایین تر که اشتیاق بیشتری برای ژیمناستیک دارند خطرات کمتری در رابطه با مشکلات قاعدگی دارند. در ادامه این مسئله را توضیح می دهیم.


چه سنی مناسب شروع ژیمناستیک است؟

جواب: بستگی به اهداف کوتاه مدت یا بلند مدت ژیمناستیک دارد؛ یکی از فاکتورهایی که باید تعیین شود به سن کودک بستگی دارد. کودکی که در برنامه ها و کلاس های آموزش ژیمناستیک شرکت می کند آیا به حرکات ژیمناستیک به عنوان یک هدف کوتاه مدت یا یک فعالیت دائمی یا یک ورزش هدفمند طولانی مدت نگاه می کند؟! والدین اغلب توصیه می کنند که خطرات دائم العمر آسیب ها را بسنجیم مخصوصا زمانی که کودک اشتیاق واقعی به ژیمناستیک دارد. بچه های کوچکتر از ده سال ممکن است که نتوانند تشخیص دهند که آیا ژیمناستیک را به عنوان یک هدف کوتاه مدت یا بلند مدت انتخاب کنند، آنها باید بتوانند در سنین 11 تا 12 سالگی انتخاب کنند.

به عنوان والدین یک کودک شما باید بدانید ژیمناستیک برای کودکانی محافظه کار هستند و در انجام کار ها همیشه مراقب هستند، یک ورزش ایده آل است. یک کودک باید هم از نظر جسمی هم از نظر روانی برای تمرینات ژیمناستیک آماده باشد به طور معمول دختران نسبت به پسران هم سن خودشان از نظر جسمی و روانی آمادگی بیشتری برای ژیمناستیک دارند اما این بدین معنا نیست که فرزند پسر شما در سنین جوانی آماده ژیمناستیک نیست.


آیا تمرینات ژیمناستیک قد را کوتاه می کند؟ برای دختران خوب است؟

جواب منفی است. طبق تحقیقات ژورنال غدد ترشحی و متابولیسم واشنگتن آمریکا (JCEM)، حرکات و تمرینات ژیمناستیک تاثیری بر کاهش قد ندارند. این تحقیقات در بازه سنی 11 تا 23 سال انجام شده است. طبق تحقیقات این ژورنال، انجام حرکات ژیمناستیک تنها در رشد استخوانی و بلوغ جنسی دختران تاخیر ایجاد می کند. البته شدت تمرینات نیز تاثیرگذار است؛ تراکم استخوان ها و بلوغ جنسی، افرادی که تمرینات دشوارتر و بلند مدت تری داشته اند، در مقایسه با افرادی که تمرینات کوتاه مدت و ساده تر داشته اند، بیشتر تحت تاثیر قرار گرفته است. بنابراین اگر ورزش ژیمناستیک را به عنوان یک ورزش بلند مدت و حرفه ای برای کودک خود در نظر نگرفته اید، می توانید در سنین 6 تا 9 و قبل از بلوغ جنسی، او را در کلاس های ژیمناستیک ثبت نام کنید.

مزایا و فواید ژیمناستیک برای کودک چیست؟

ژیمناستیک برای سلامتی کودک مفید است : حرکات ژیمناستیک باعث میشود فعالیت های فیزیکی کودک هماهنگ تر شود و از مشکلات قلبی جلوگیری کند . ژیمناستیک قدرت انعطاف را بالا میبرد

هماهنگی ذهن و بدن : ژیمناستیک در کودکان باعث میشود که بین ذهن و بدن آن ها هماهنگی ایجاد شود .

گسترش ارتباط و روحیه ورزشی : ژیمناستیک برای کودک باعث میشود روحیه ورزشی را بالا ببرد در حالی که این ورزش انفرادی است اما معمولا به صورت گروهی انجام میشود و مهارت هایی اجتماعی را بلال میبرد و باعث رقابت های سالم میشود .

نظم : ژیمناستیک برای کودک باعث ایجاد نظم میشود زیرا باید به صورت مداوم ورزش هایی انجام دهد و این باعث تمرکز و نظم میشود .

اعتماد به نفس : ژیمناستیک در کودکان با افزایش اعتماد به نفس همراه است . موفقیت ها و تمرینات ژیمناستیک باعث ایجاد عزت نفس میشود و همچنین کودک آموزش میبیند که با ترس های خود مقابله کند .

نتیجه گیری ژیمناستیک کودکان

اگر شما همچنان به جواب این سوال که یک کودک چه زمانی باید ژیمناستیک را شروع کند فکر می کنید، باید اشتیاق و علاقه ی کودکتان را نسبت به ورزش تشخیص دهید. اگر شما متوجه شدید که کودک نو پایتان تلاش می کند تا در حیاط پشتی یا اتاق نشیمن بالا و پایین بپرد و شیطنت کند، ممکن است بعدا و تا قبل از 4 سالگی آمادگی رفتن به کلاس ژیمناستیک را داشته باشد، کودکی که اشتیاقی به چرخش از پهلو نشان نمیدهد حتی ممکن است تا سالها بعدتر هم آمادگی رفتن به کلاس ژیمناستیک را نداشته باشد. به عنوان یک پدر یا مادر شما شاید بخواهید که چند مورد از کلاس های آزمایشی آزاد را بررسی کرده تا اطمینان حاصل کنید که فرزندتان به اندازه کافی بزرگ شده و برای کلاس های ژیمناستیک آماده است.

علاقه ابتدایی و اولیه کودک به ژیمناستیک از نشانه هایی است که باید به آن توجه کنید، این مهم ترین چیزی است که آمادگی کودک را برای رفتن به کلاس های ژیمناستیک تعیین می کند. کلاس های آزمایشی میتوانند اعتماد به نفس کودک شما را نسبت به آنچه تا کنون انجام میداده افزایش دهد و اگر کودک در این کلاس ها موفق شد احتمال بسیار زیادی وجود دارد که کودک در آینده با تمرینات بیشتر در ژیمناستیک موفق شود همچنین این کلاس ها می توانند قابلیت و توانایی کودک را زمانی که جراحت دارد و یا دچار بی رمقی شده است مشخص کند.

هیچ زمان سنی دقیقی برای شروع ژیمناستیک کودکان وجود ندارد، فقط بستگی به میزان علاقه کودکتان دارد. اگرچه شروع ژیمناستیک در سنین پایین ضمانت کننده علاقه طولانی مدت نیست. کودکان زیادی هستند که ژیمناستیک را از سنین 11 تا 12 سالگی شروع کرده اند و همچنان این ورزش را ادامه می دهند تا در کلاس های بین المللی ژیمناستیک موفق شوند.