شیر دهی نوزاد 2 ماهه (دفعات شیر خوردن نوزاد در شبانه روز)

شیر دهی نوزاد 2 ماهه (دفعات شیر خوردن نوزاد در شبانه روز)

1 دیدگاه 28 دی 1398 چاپ خبر بازدید: 51926
اگر شیردهی انجام می دهید، نمیتوانید متوجه شدید نوزاد دقیقا چقدر شیر مصرف می کند. در عوض، به نشانه های سلامت کودک نگاه کنید. این نشانه ها عبارتند از:
سینه هایتان پس از شیردهی نرم تر می شوند.
فک نوزاد در حین شیردهی با قدرت حرکت می کند تا شیر را از سینه بکشد.

شیر دهی نوزاد

شیر دهی به نوزاد

اگر شیردهی انجام می دهید، نمیتوانید متوجه شدید نوزاد دقیقا چقدر شیر مصرف می کند. در عوض، به نشانه های سلامت کودک نگاه کنید. این نشانه ها عبارتند از:
سینه هایتان پس از شیردهی نرم تر می شوند.
فک نوزاد در حین شیردهی با قدرت حرکت می کند تا شیر را از سینه بکشد. در این حالت گوش او به سمت بالا و پایین حرکت می کند.
می توانید قورت دادن نرم نوزاد را بشنوید.
خود نوزاد سینه شما را از دهانش خارج می کند.
پس از شیردهی نوزاد آرام می شود.
او هر چند ساعت یک بار پوشک خود را خیس می کند.

شیر مادر چند روز پس از زایمان می آید. تا آن زمان، نوزاد در هر بار شیردهی از هر سینه حداکثر زمان شیر خوردنشچنددقیقه تا سی دقیقه شیر می خورد. قبل از تغییر سینه بگذارید نوزاد تا زمانی که می خواهد از سینه اول شیر بخورد. او را به عجله نیدازید. پس از تغذیه از هر دو سینه، ممکن است نوزاد بخواهد دوباره از سینه اول کمی بیشتر بخورد. او سریع رشد می کند!

کاهش وزن پس از تولد نوزاد کاملا طبیعی است. نوزاد بین روز پنجم تا هفتم دوباره شروع به افزایش وزن می کند، هر چند در برخی از نوزادان این زمان کمی طولانی تر می شود. در روز 14، بیشتر نوزادان در وزن تولدشان یا بالاتر هستند.
نگران زمانی که نوزاد صرف شیر خوردن می کند نباشید. گاهی اوقات او کل شیری که نیاز دارد را ظرف چند دقیقه می خورد. اما گاهی ممکن است زمان بیشتری بخواهد. یا شاید فقط می خواهد به شما بچسبد. این مسئله برای تامین شیر شما خوب است.
نکته کلیدی این است که بگذارید نوزاد هر زمانی که میخواهد شیر بخورد.

شکم نوزاد تازه متولد شده چقدر باید باشد؟

در هنگام تولد، شکم نوزاد شما اندازه گیلاس است و فقط 5-7 میلی لیتر شیر را نگه می دارد. به همین این دلیل است که باید به طور مداوم نوزاد را شیر بدهید. معده هر روز به سرعت رشد می کند و در روز 3 معده به اندازه یک گردو است و می تواند 22-27 میلی لیتر شیر را حفظ کند. در روز 7، معده کودک شما اندازه زردآلو می شود و می تواند 45 تا 60 میلی لیتر شیر را نگهداری کند.

پس از یک ماه، معده کودک شما به اندازه یک تخم مرغ بزرگ می شود و می تواند80-150 میلی لیتر شیر در خود نگهداری کند. در مقایسه، یک معده بالغ به اندازه یک گریپ فروت است و می تواند حدود 1000 میلی لیتر غذا را نگه دارد.

شیر دهی به نوزاد در شب

شیردهی در شب به تولید شیر مادر کمک می کند و جریان شیر مادر را برقرار می نماید. شیردهی در شب سبب افزایش شیر مادر می شود.از آنجایی که هر مادر و کودکی با دیگری متفاوت است، برنامه شیردهی آن ها با یکدیگر فرق دارد. کودک معمولا در روز ۶ تا ۸ بار با شیر مادر تغذیه می شود. در حالی که برخی از کودکان در طول روز به خوبی خودشان را تغذیه می کنند، و برخی دیگر در طول شب تغذیه می شوند.

تغذیه نوزاد در شب باعث تغییر در سیکل خواب نمی شود بلکه در واقعیت نوزادان در مرحله خاصی از رشد هستند.

نوزاد تازه متولد شده در روز چقدر شیر نیاز دارد (تعداد دفعات شیر خوردن نوزاد)

همه بچه ها منحصر به فرد هستند. بعضی از آنها بلافاصله از روز اول به خوبی شیر می خورند. دیگران بسیار خواب آلود هستند و به سختی شیر می خورند. تعیین مقدار شیر مصرفی نوزاد در روز بسیار دشوار است. در نمودار و جدول زیر می توانید ببینید نوزاد چقدر شیر باید در روز مصرف کند.

نوزاد 1 روزه:

یک نوزاد تازه متولد شده دارای معده کوچکی است که اندازه گیلاس است و فقط میتواند یک قاشق چایخوری کلستروم را حفظ کند. از آنجایی که معده نوزاد شما خیلی کوچک است، باید در 24 ساعت اول به صورت منظم به او شیر بدهید.

نوزاد 3 روزه:

معده در حال حاضر 4 برابر بزرگتر است و می تواند 22-28 گرم شیر نگه دارد. تولید شیر شما در حال شروع شدن است و شیردهی باید آسانتر شود. به طور متوسط، نوزادان هنگام تولد 7/2 تا 4 کیلوگرم وزن دارند و باید بین 396 تا 623 گرم شیر در روز مصرف کنند.

نوزاد 7 روزه:

معده اندازه زردآلو است و می تواند 42 تا 56 گرم شیر نگه دارد. در یک هفته، نوزاد وزن از دست رفته خود را به دست می آورد و نیاز به 396 تا 623 گرم شیر در روز دارد.

نوزاد 30 روزه:

معده اندازه تخم مرغ بزرگ است و در حال حاضر می تواند 70 تا 140 گرم شیر حفظ کند. در روز 30 کودک شما باید حدود یک کیلو وزن داشته باشد و روزانه 470-680 گرم شیر مصرف کند. در ادامه جدولی آمده است که نیاز روزانه نوزاد را براساس وزن او مشخص می کند.

تغذیه نوزاد 50 روزه :

در جواب سوال اینکه نوزاد دو ماهه چقدر شیر میخورد؟ بای گفت :میزان شیر مورد نیاز نوزاد دو ماههحدود ۱۰ گرم شیر در هر بار شیردهی بخورد. چه شیردهی با شیر مادر باشد و چه با شیشه شیر باید شیردهی ۳ تا ۴ ساعت در طول روز باشد.

جدول شیر دهی نوزاد بر اساس وزن

وزن نوزاد (کیلوگرم)

شیر مورد نیاز (میلی لیتر)

2

313

5/2

391

3

469

5/3

548

4

626

5/4

704

5

782

5/5

861

6

939

5/6

1000

چند بار باید به نوزاد تازه متولد شده شیر بدهم؟

در طی چند روز اول نوزاد تازه متولد شده نیاز به تغذیه هر 1.5 تا 3 ساعت دارد. هنگامی که شکم نوزاد رشد می کند و شروع به افزایش وزن می کند، فاصله تغذیه می تواند به هر 3-4 ساعت تغییر کند. در نظر داشته باشید که نوزادان همیشه در طول هفته های اول هشدار گرسنگی نمی دهند، بنابراین باید آنها را برای شیردهی بیدار کنید. نوزادان، موجودات شبانه هستند که در طول شب بیدار می مانند و در طول روز می خوابند. به همین دلیل، چرخه تغذیه می تواند بر اساس بیداری و هشیاری نوزاد نوسان داشته باشد. به عنوان یک قاعده کلی، در طول هفته های اول باید نوزاد خود را 8-12 بار در روز شیر بدهید.

نوزاد یک روزه هر چند ساعت باید شیر بخورد :

او در طول 24 ساعت اول (هر دو تا سه ساعت یکبار به نوزاد خود شیر بدهید) نیاز به 8 تا 12 بار تغذیه دارد. بسیاری از نوزادان حتی بیشتر از این تغذیه می کنند. این به این دلیل است که معده شان خیلی کوچک است، فقط اندازه یک گیلاس، و کاملا پر می شود و بسیار سریع خالی می شود. تغذیه مکرر برای تامین شیر ضروری است (دفعات شیر خوردن نوزاد در شب)

میزان شیر برای کودک 3 روزه:

او نیاز به هشت تا دوازده بار تغذیه در روز دارد. تغذیه کودک خود را براساس دفعات تغییر پوشک تنظیم کنید. اگر در مدت 24 ساعت پوشک مرطوب مشاهده نکردید، با پزشک تماس بگیرید.

میزان شیر برای کودک 7 روزه:

او نیاز به هشت تا دوازده بار تغذیه در روز دارد. در حال حاضر شیر شما تأمین خواهد شد و کودک مقدار بیشتری شیر در هر خوراک مصرف خواهد کرد. در پایان هفته اول شیر انتقال یافته به شیر بالغ تبدیل شده است که رقیق تر و حاوی آب بیشتری است. شیر بالغ حاوی 90 درصد آب و 10 درصد کربوهیدرات ها، پروتئین ها و چربی های لازم برای رشد و انرژی است.

میزان شیر برای کودک 30 روزه:

او نیاز به هشت تا دوازده بار تغذیه در روز دارد. سرعت افزایش وزن در این مرحله به آرامی رو به کاهش است. تولید مدفوع نیز کاهش می یابد. ممکن است نوزاد چند روز (شاید حتی یک هفته یا بیشتر) مدفوع کند. شیردهی حداقل به مدت یک ماه بدن نوزاد را در برابر آلرژی غذایی در 3 سالگی و آلرژی تنفسی در 17 سالگی محافظت می کند.

  • جهت اطلاع از ساعت نوبت دهی به کانال ما بپیوندید