چرا موقع شيردهي از يک پستان ، از پستان ديگر شير مي چکد؟

چرا موقع شيردهي از يک پستان ، از پستان ديگر شير مي چکد؟

0 دیدگاه 12 بهمن 1398 چاپ خبر بازدید: 22714
در دسته اي زنان، شير به راحتي از پستانها مي چکد اما در دسته دیگر، شير به شدت و با فوران بیرون مي زند و يا ممکن است از پستان مقابل شير خارج نشود. هر سه حالت طبيعي است ، زيرا در نتیجه فرايند پايين آمدن شير و جمع شدن آن در قسمت نوک پستان صورت مي گيرد. همچنین اين فرايند پاسخی است به آن حالت سنگین و کشيدگي که در پستانها در

سر ریز شدن شیر مادر

سر ریز شدن شیر مادر

علت ریختن شیر از سینه در دسته اي زنان، شير به راحتي از پستانها مي چکد اما در دسته ديگر، شير به شدت و با فوران بيرون مي زند و يا ممکن است از پستان مقابل شير خارج نشود. هر سه حالت طبيعي است ، زيرا در نتيجه فرايند پايين آمدن شير و جمع شدن آن در قسمت نوک پستان صورت مي گيرد. همچنين اين فرايند پاسخي است به آن حالت سنگين و کشيدگي که در پستانها در ابتداي شيردهي حس مي کنيد يا آن حالت سفتي که در هر دو پستان در هنگام گريه نوزاد در اثر گرسنگي احساس مي کنيد. در داخل هر دو کاسه سوتين لايه هايي جاذب قرار دهيد تا از خيس شدن يا لک شدن لباستان جلوگيري کنيد. در این مقاله همچنین میپردازیم به این سوال مادران که چرا از سینم شیر میاد ؟

جلوگیری از ریزش شیر مادر:

دوشيدن شير

چنانچه مدتي از نوزادتان جدا هستید و نمي توانيد به او شير بدهيد (و در اين مدت نوزاد از شير خشک يا شير دوشيده شده شما تغذيه مي کند) براي حفظ کردن ميزان توليد شير، بايد شيرتان را بدوشيد و در صورت مک نزدن نوزاد ممکن است پستان هر 4 ساعت دوشيده شود. چنانچه لازم است به طور مرتب شير خود را بدوشيد، مي توانيد از شيردوش استفاده کنيد.این کار برای جلوگیری سرریز شدن شیر مادر نیز مناسب

سوالاتی که برای يک مادر شیرده به وجود می آید:

نگهداري از شير دوشيده

مي توان شير دوشيده شده را به مدت 24 ساعت در يک شيشه استريل در يخچال در يک کيف مجهز به دستگاه خنک کننده يا در يک کلمن يخ نگهداري کرد. براي گرم کردن آن به هنگام استفاده، بايد شيشه را در کاسه آب گرم قرار دهيد. اگر بخواهيد مدت بيشتري از اين شير نگهداري کنيد، بايد آن را در يک ظرف پلاستيکي ريخته و منجمد کنيد. بدين ترتيب، شير تا حدود 6 ماه قابل استفاده است. براي ذوب کردن آن، شيشه را در دماي اتاق يا درون يخچال قرار دهيد. هيچگاه اين شير را دوباره گرم يا منجمد نکنيد، چون فقط براي يک نوبت مي توان شير مادر را منجمد کرد.

بهترين راه براي افزايش توليد شير و حفظ اين ميزان

هر موقع نوزادتان گرسنه شد بايد به او شير بدهيد، زيرا ميزان توليد شير بر پايه ميزان تقاضا و عرضه است. نوزادان با وزن بیشتر نسبت به نوزادان کم وزن به شير بيشتري احتياج دارند. همچنین در طول دوران شيردهي نبايد نگرانی و فشار روحي داشته باشيد زيرا اين حالت باعث جلوگیری از جريان شير درون پستانها مي گردد. مراقب سلامت خود باشيد و به ميزان کافي استراحت کنيد. سعي کنيد بعد از ظهرها دراز بکشيد. انجام کارهاي جسمي سنگین را يا به بعد محول کرده يا بر عهده شخص ديگري بگذاريد. تمرينهاي ورزشي شديد پیشنهاد نمي شود، زيرا حتي اگر ورزشکار هم باشيد انجام اين ورزشها باعث مي شود کالري زيادي به مصرف برسد و ميزان اسيد لاکتيک در شير مادر افزایش مي يابد. آب زيادي بنوشيد و رژيم غذايي متعادل و متوازني داشته باشيد.

چكيدن شيراز پستان در شب هنگام

اين حالت طبيعي است. زيرا شما در شب استراحت مي کنيد و از طرف ديگر شبها به علت ترشح هورمون پرولاکتین پستانهايتان به طور طبيعي شير زيادي توليد مي کند و بنابراین ممکن است بعد از چند ساعت به علت خيس بودن لباستان از خواب بيدار شويد.براي راحتي، قبل از اين که بخوابيد سوتين مخصوص شيردهي با اندازه مناسب به تن کنيد و در کاسه هاي آن لايه هاي جاذب قرار دهيد.

احساس پري در پستان های مادر

معمولا اين احساس پري در پستانها بخصوص 2 تا 4 روز بعد از تولد نوزاد طبيعي است، زيرا جريان خون در پستانها افزايش مي يابد و باعث ورود شير به داخل آنها مي شود که اصطلاحا " رگ کردن پستان" نامیده مي شود. ممکن است پستانهايتان زق زق کند، حالت قلنبه قلنبه پیدا کند و دردناک شود. ممکن است در اثر رگ کردن پستانها نوک آنها حالت برجستگی خود را از دست بدهد و نوزاد نتواند به راحتي آنها را در دهان بگيرد. اگر با چنین مساله اي مواجه شديد، حمام آب گرم بگيريد يا ليف حوله اي خيسي را روي پستانهايتان قرار دهيد. اگر اين کار هم کمکي نکرد، با دست يا با شیردوش مقداري شير را از پستانهايتان بدوشيد. هیچگاه پستانها را به طور کامل از شير خالي نکنيد، فقط مقدار خيلي کمي شير بدوشيد. اگر لازم شدف نوزادتان را در فواصل کم شيد بدهيد. در حين شير دادن، پستان را ماساژ دهيد، اين کار باعث مي شود شير به جريان بيفتد و حالت رگ کردن پستان بتدريج برطرف شود.

راهنمايي درباره شيردهي نوزاد

مي توانيد با ماما، مددکار بهداشت، مشاور دوران شيردهي، متخصص زنان يا متخصص کودکان صحبت کنيد. با تکيه بر اینکه شيردهي امري غريزي است، نمیتوان گفت که شروع آن کار آساني است. بسياري از مادران در هفته هاي اول مشکلات زيادي در اين رابطه دارند. بنابراین قبل از اينکه اين مساله باعث شود شيردهي با پستان را ترک کنيد، با دیگران مشورت نماييد.

نقش شيردهي و تناسب اندام در مادران

اين امر به شما کمک مي کند تا دوباره تناسب اندام را به دست آوريد. شيردهي روي متابولیسم شما تاثیر مي گذارد و نياز به کالری در بدن شما را بالا مي برد. همچنین هورمونهايي که در اين زمان ترشح مي گردند، باعث مي گردند خيلي سريع رحم منقبض شود تا به اندازه طبيعي خود برسد و نيز شير دادن چربیهای اضافه اي را که در نواحي مختلف بدن در طي حاملگی جمع شده است، کاهش مي دهد. اما فراموش نکنيد که اين مساله به گذشت زمان نياز دارد.

  • جهت اطلاع از ساعت نوبت دهی به کانال ما بپیوندید