نگهداری از نوزاد

0 دیدگاه 18 تیر 1399 چاپ خبر بازدید: 236

در برخی از مناطق، نوزاد را بلافاصله پس از تولد حمام می کنند، این عمل، امروزه از نظر پزشکی قابل قبول نیست، زیرا حمام دادن نوزاد سبب بروز مشکلاتی می ‏شود مانند:

- کاهش درجه حرارت بدن نوزاد
- آسیب به پوست نوزاد
- آسیب‏های ناشی از مواد شیمیایی موجود در صابون و شامپو

نحوه صحیح حمام کردن نوزاد

1- نوزادان کم وزن و بدحال نباید حمام داده شوند. 

2- کافی است پس از تولد، نوزاد با پارچه تمیزی خشک شود، اکر پوست او به مواد مدفوعی یا خون آغشته شده باشد، بهتر است پارچه تمیزی را با آب ولرم خیس کرده و قسمتهای آلوده را با آن تمیز کنیم. در هر حال نباید کودک را حمام کرد.

3- اگر در شرایطی باشیم که اصرار به حمام دادن نوزاد باشد باید حال عمومی نوزاد خوب و درجه حرارت بدنش ثابت باشد و حداقل 6 ساعت از تولدش گذشته باشد. آب مورد استفاده باید ولرم باشد زیرا آب گرم سبب سوختگی و آب سرد سبب افت درجه حرارت بدن او می شود که می ‏تواند منجر به مرگ او شود. هوای اتاق هم باید به اندازه کافی گرم باشد.

4- از تمیز کردن چربی‏های بدن نوزاد اجتناب کنید، زیرا این چربی‏ ها به عنوان محافظ پوست و یک پوشش ضد میکروبی عمل می‏کنند و ظرف چند روز خود به خود تمیز می‏شوند.

 

پس از افتادن بند ناف، می توان نوزاد را استحمام کرد، نکاتی که در حمام دادن نوزاد توصیه می‏ شود عبارتند از:

1- هوای حمام و اتاق گرم باشد، نباید نوزاد را در محلی که باز است یا هوا جریان دارد استحمام کرد.

2- زمان شستشوی نوزاد کوتاه باشد، حمام‏های طولانی می‏توانند سبب کاهش حرارت بدن نوزاد و مشکلات تنفسی شود.

3- آب ولرم باشد.

4- از صابون و شامپوی نوزاد یا صابون‏های ضعیف که اثر تحریکی کمتری دارند، استفاده شود.

5- پس از استحمام، او را کاملاً خشک کرده و در اتاقی که هوای مناسب دارد از او مراقبت شود.

خواب نوزاد

نوزاد در ماه اول زندگی، روزی 16 ساعت می‏خوابد و 8 ساعت دیگر را بیدار یا خواب آلوده است. نوزاد در هنگام بیداری به اشیای بزرگ و ساده به ویژه صورت انسان نگاه می‏کند. البته این توجه کوتاه بوده و معمولا بیش از هفت تا ده دقیقه طول نمی‏کشد. نوزاد حرکت صورت مادر خود را با چشم دنبال می‏کند، توجه مادر به این عمل نوزاد سبب تحکیم روابط عاطفی بین آنها می‏شود.

 

خواب نوزاد دو مرحله دارد: خواب سطحی و خواب عمیق. در خواب عمیق نوزاد پستان مادر را نخواهد گرفت و اگر احیاناً پستان مادرش را بگیرد پس از چند بار مکیدن آن را رها می‏کند. در خواب سطحی نوزاد معمولا پستان مادر را می‏گیرد؛ البته ممکن است گاهی هم نگیرد. مادران توجه داشته باشند که گاه کودک در خواب سطحی صداهایی منقطع و گریه مانندی می‏کند که گریه واقعی نبوده و در صورت دادن پستان به او ممکن است آن را نگیرد.

با افزایش سن کودک، ساعات خواب او کمتر شده و مدت بیشتری بیدار می‏ماند.

لباس و حرارت اتاق نوزاد

درجه حرارت مطلوب اتاق نوزاد 22 تا 28 درجه سانتی گراد ( به طور متوسط 24 سانتی گراد) است. در این حرارت پوشیدن یک یا دو لایه لباس نخی کافی است و باید از پوشانیدن لباس‏های ضخیم به نوزاد یا قنداق کردن طولانی او خودداری کرد، چرا که این امر باعث گرم شدن او شده و می‏تواند به بی‏قراری، گریه و بعضی از مواقع به بی‏حالی و حتی توقف تنفس نوزاد منجر شود.

قنداق کردن نوزاد علاوه بر افزایش حرارت بدن او می‏تواند سبب دررفتگی مفصل ران شود که در صورت تاخیر در تشخیص و درمان ممکن است عمل جراحی ضرورت یابد.

بهتر است تخت نوزاد نزدیک وسایل گرمازا مثل بخاری و نور مستقیم آقتاب و با برعکس وسایل سرد کننده مثل کولر و پنجره نباشد تا از تغییرات آنی حرارت(افزایش یا کاهش دمای بدن) که یکی از عوامل مهم مرگ و میر نوزادان است، پیشگیری شود. پس تخت نوزاد نباید روبروی در، پنجره، کولر، بخاری و نور مستقیم آفتاب باشد و باید در جایی باشد که تغییرات درجه حرارت کم است.

استفاده از کلاه و روسری معمولا توصیه نمی ‏شود به جز در شرایط زیر:

نارس بودن نوزاد، بعد از حمام دادن او و کم بودن درجه حرارت اتاق نوزاد (دسترسی نداشتن به دستگاه‏ های گرم کننده).