3 دلیل مهم عطسه و گرفتگی بینی نوزاد | گهوارک

0 دیدگاه 30 اردیبهشت 1400 چاپ خبر بازدید: 1292

عطسه و گرفتگی بینی نوزاد

 

عطسه نوزاد و نکاتی در مورد گرفتگی بینی نوزاد

 

عطسه و گرفتگی بینی در روزهای اول طبیعی است و علامت سرماخوردگی نیست. برای تمیز کردن بینی نوزاد از قطره کلرور سدیم (سرم نمکی 65/0) استفاده شود. موقع ریختن قطره ، نوزاد به پهلو خوابانده شود. وسیله ­ای به نام فین ­گیر در داروخانه ­ها موجود است که می­توان از آن برای تمیز کردن بینی نوزاد استفاده نمود. همانند ساير دوران ­های زندگی سرماخوردگی در اين سن هم شايع می ­باشد كه علامت آن اغلب خس­ خس بينی و آبريزش از بينی می ­باشد كه درمان آن قطره كلريد ­سديم و استفاده از بخور می­ باشد.در موارد شديد بايد به پزشك مراجعه نمود.عطسه‌‌‌های ناگهانی یکی از رفلکس‌‌‌های بدن انسان، به ویژه نوزادان و بخش اساسی از سیستم دفاع طبیعی بدن آن‌‌‌ها در برابر انواع بیماری‌‌‌ها است. چند دلیل عمده وجود دارد که باعث عطسه‌‌‌های ناگهانی نوزادان می‌‌‌شود.

 

عطسه ناگهانی نوزادان ٫ نوزاد و کودک ٫ حذف تحریک کننده ها از اطراف نوزاد ٫ متخصص اطفال ٫

مهم‌‌‌ترین این موارد عبارتند از :

پاک کردن میکروب‌‌‌ ها و تحریک‌‌‌ کننده ‌‌‌ها از بینی نوزادان 

همان‌‌‌طور که قبلاً بیان شد، عطسه‌‌‌های ناگهانی نوزادان یک رفلکس طبیعی برای پاک کردن بینی این فرشته‌‌‌های کوچک از آلودگی‌‌‌های روزانه است. هر چیزی از جمله گرد و غبار، دود، رطوبت و حتی هوای خشک، که به طور تصادفی به بینی نوزاد برسد، می‌‌‌تواند باعث تحریک سیستم تنفسی او شود؛ و حتی هوای خشک به بدن کودک شما کمک می‌‌‌کند تا از شر این تحریک‌‌‌کننده‌‌‌ها و همچنین میکروب‌‌‌های ناشی از آن‌‌‌ها خلاص شود.

 

بیرون کردن موکوس از بینی نوزادان

بیرون کردن موکوس از بینی نوزادان

لازم است بدانید که نوزادان قادر نیستند تا بینی خود را مانند بزرگ‌سالان تمیز کنند؛ بنابراین، هنگامی که فرزند شما به دلیل وجودموکوس، دچار گرفتگی بینی شود، عطسه‌‌‌های ناگهانی به عنوان یک واکنش طبیعی - عصبی به کمک او آمده و عصاره‌‌‌های موجود درداخل بینی کودک را از بین می‌‌‌برند. 

 

بیرون کردن موکوس از بینی نوزاد

از بین بردن انسداد بینی نوزادان

جالب است بدانید که روند تنفس نوزادان به میزان چشمگیری به عملکرد بینی آن‌‌‌ها وابسته است؛ به این معنی که نوزادان عمدتاً به کمک بینی خود نفس می‌‌‌کشند و تنفس از راه دهان را بلد نیستند. این در حالی است که راه‌‌‌های هوایی بینی کودکان بسیار کوچک بوده و حتی کوچک‌‌‌ترین انسداد در آن‌‌‌ها می‌‌‌تواند روند تنفس سالم فرزند شما را تحت تأثیر قرار دهد. بر این اساس، ممکن است فرزند شما حتی زمانی که بینی خود را در برابر سینه شما (در هنگام شیر دادن) قرار داده است، نیز با عطسه‌‌‌های ناگهانی روبرو شود.با این که نوزادان، بیشتر به علت بروز دلایل بالا، با عطسه‌‌‌های ناگهانی روبرو می‌‌‌شوند؛ اما یادتان باشد که عطسه‌‌‌های مکرر می‌‌‌تواند ناشی از بروز مشکلات بهداشتی در بدن فرزند شما باشد.

 

بیرون کردن موکوس از بینی نوزاد

 

علائم عطسه ‌‌‌های ناشی از بروز مشکلات بهداشتی در بدن نوزادان چیست؟

عطسه مکرر نوزادان، زمانی که با یک یا تعداد بیشتری از علائم زیر همراه باشد، می‌‌‌تواند به وجود بیماری یا یک مشکل بهداشتی در بدن آن‌‌‌ها اشاره کند.

 

بیرون کردن موکوس از بینی نوزاد

 

مهم‌‌‌ترین این علائم عبارتند از:

تب کردن نوزاد

اگر دمای بدن نوزادی بالای 100.4 درجه فارنهایت (38 درجه سانتی‌‌‌گراد) باشد، به عنوان تب در نظر گرفته می‌‌‌شود. اگر کودک شما باعطسه‌‌‌های ناگهانی و تب روبرو شود، احتمالاً دچار عفونت شده است.

سرماخوردگی

علائم سرماخوردگی در بدن نوزادان شامل آبریزش بینی، سرفه، بی‌‌‌حالی و گاهی تب است. سرماخوردگی نیز باعث بروز عطسه‌‌‌های ناگهانی در بدن فرزند شما می‌‌‌شود.

سرفه کردن نوزاد و خس خس سینه او

اگر کودک شما سرفه، عطسه و خس خس کردن گلو را در یک دوره مشخصی تجربه کند، ممکن است با چالش‌‌‌های مربوط به آلرژی غذایی یا فصلی روبرو شده باشد؛ احتمالاً یک ماده آلرژی‌‌‌زا از راه گلو، وارد بدن او شده است. این وضعیت باعث می‌‌‌شود تا بدن نوزاد با عطسه‌‌‌های ناگهانی، در کنار سایر علائم آلرژی روبرو شود.

خستگی، بی‌‌‌حالی و اشتهای کم نوزاد

اگر نوزاد شما بی‌‌‌حال شده و اشتهایی به خوردن مواد غذایی ندارد، ممکن است به برخی از بیماری‌‌‌های فصلی مبتلا شده باشد.

سندرم عطسه‌‌‌ های ناگهانی در نوزادان

استفاده مادران باردار از مواد مخدر می‌‌‌تواند منجر به بروز سندرم عطسه‌‌‌های ناگهانی در نوزادان (NSA) شود. به همین دلیل، پزشکان متخصص زنان و زایمان به مادران جوان توصیه می‌‌‌کنند که مصرف سیگار و هر ماده مخدر دیگر را در 9 ماه دوران بارداری خود ترک کنند.یکی از علائم سندرم عطسه‌‌‌های ناگهانی، 3 تا 4 عطسه در فواصل زمانی ثابت است؛ به عنوان مثال، کودک هر 3 ساعت یک بار، با 4عطسه‌‌‌ ناگهانی روبرو می‌‌‌شود.اگر کودک شما با هر یک از این علائم، در کنار عطسه‌‌‌های ناگهانی روبرو شود، بهتر است در مورد وضعیت سلامت او با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید. همچنین، اگر عطسه‌‌‌های نوزاد شما به صورت مکرر رخ می‌‌‌دهد، او را نزد پزشک ببرید تا او بتواند علت اصلی عطسه‌‌‌های ناگهانی فرزندتان را تشخیص دهد. با همه این توصیفات، اگر دلیل اصلی برای عطسه‌‌‌های ناگهانی فرزند شما وجود نداشته باشد و عطسه‌‌‌های او به دلیل سرماخوردگی، سرفه یا تحریک شدن دستگاه تنفسی نباشد، شما می‌‌‌توانید برخی از روش‌‌‌های خانگی رابرای بهبود وضعیت بدن کودک امتحان کنید.

 

عطسه و گرفتگی بینی کودک

 

درمان‌‌‌های خانگی برای عطسه ‌‌‌های ناگهانی نوزادان:

اقدامات زیر می‌‌‌تواند عطسه‌‌‌های ناگهانی کودک شما را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

مهم‌‌‌ترین این موارد عبارتند از:

استفاده از سرنگ بینی

استفاده از سرنگ بینی، باعث می‌‌‌شود که مخاط بینی کودک از سوراخ‌‌‌های آن خارج شود. این روش درمانی، مؤثرترین راهکار برای کاهش عطسه‌‌‌های ناگهانی نوزادان است. اغلب پزشکان متخصص اطفال، استفاده از سرنگ بینی را به مادران جوان توصیه می‌‌‌کنند؛ این روش،برای تمیز کردن بینی همه کودکان، ایده مناسبی است، به خصوص اگر فرزند شما کمتر از شش ماه سن داشته باشد. به عنوان یک مادرجوان و بی‌‌‌تجربه به خاطر بسپارید که روش استفاده از سرنگ بینی، بسیار آسان است. آن را وارد سوراخ‌‌‌های بینی فرزندتان کرده، نوک سرنگ را بچرخانید؛ سپس، آن را به آرامی فشار دهید. سرنگ بینی پر از مخاط شده؛ همه آلودگی‌‌‌ها را از بدن کودک خارج خواهد کرد.هنگام استفاده از سرنگ بینی، کودک خود را در حالت نشسته نگه دارید. همچنین، شما می‌‌‌توانید چند قطره سالین را به بینی کودک بریزید تا مخاط آن را رقیق‌‌‌تر کند. فقط، یادتان باشد که پس از مشاوره با پزشک متخصص اطفال، از این قطره‌‌‌های شور استفاده کنید.

تأمین رطوبت مورد نیاز دستگاه تنفسی نوزادان

لازم است بدانید که هوای خشک می‌‌‌تواند سوراخ‌‌‌های بینی فرزند شما را تحریک کرده و او را با عطسه‌‌‌های ناگهانی مواجه کند. برای جلوگیری از بروز این شرایط، شما می‌‌‌توانید از یک دستگاه مرطوب‌‌‌کننده هوا استفاده کنید که بخار آب را به هوای خشک منزل تزریق می‌‌‌کند. استفاده از این روش، روند تنفس فرزند شما را راحت‌‌‌تر می‌‌‌کند. 

توجه:
شما میتوانید اخبار ومطالب بیشتر را در مورد نوزاد، کودک و فرزند دلبندتان در سایت دکتر احمد شاه فرهت دنبال کنید
همچنین میتوانید رزرو نوبت دکتر احمد شاه فرهت را به راحتی از طریق قابلیت رزرو اینترنتی نوبت در گهوارک انجام دهید.

اینستاگرام گهوارکاینستاگرام آپارت گهوارک آپارات

کپی با ذکر منبع مجاز است www.gahvarak.com

>